"Доводимо факти смерті на окупованих територіях". Як юристи у Чернівцях допомагають з документами вимушеним переселенцям

"Доводимо факти смерті на окупованих територіях". Як юристи у Чернівцях допомагають з документами вимушеним переселенцям

"Доводимо факти смерті на окупованих територіях". Як юристи у Чернівцях допомагають з документами вимушеним переселенцям
Світлина ілюстративна. Фото: Unsplash

У Чернівцях юристи благодійного фонду допомагають вимушеним переселенцям отримати документи про загибель родичів або народження дітей на тимчасово окупованих територіях та в зонах бойових дій. Працівники фонду надають консультації та представляють людей з інших регіонів у суді.

Про це в коментарі Суспільному сказав юрист благодійного фонду "Право на захист" Отарі Какулія.

За його словами, зараз четверо юристів офісу в Чернівцях ведуть 10-15 судових справ з питань вимушених переселенців. Кожен з юристів також консультує приблизно пів сотні людей. Працюють і з вимушеними переселенцями, у яких знищили майно.

За словами Какулії, з 2014 року і до початку повномасштабного вторгнення була усталена судова практика для встановлення фактів смерті на тимчасово окупованих територіях. А з 24 лютого з'явилася категорія справ, які не мають аналогів в сучасному цивільному законодавстві.

"З'явились нові тимчасово окуповані території, деокуповані території, зони бойових дій, де родичі померлих не мають можливості отримати встановленого зразка, медичні документи, які встановлюють факт смерті. Є випадки, коли смерть людини документально не підтверджена, але є свідки, докази що особа загинула, або оголошують безвісти зниклою", — каже юрист.

У практиці Какулії є справи й щодо отримання свідоцтва про народження громадянина України на тимчасово окупованих територіях. Юрист допомагав жінці з Маріуполя, яка народила немовля напередодні російського обстрілу пологового будинку на початку березня. Тому не встигла отримати документи та свідоцтво про народження дитини. Разом з родиною вона хотіла евакуюватися до Запоріжжя.

"Вони сіли до автобуса, думали що він їде до Запоріжжя, але потім з'ясували, що вони вже на кордоні з РФ. Їх не пустили назад до Маріуполя, оскільки місто було заблоковане. Єдиним виходом було — виїхати в Росію", — розповідає Отарі Какулія.

З Росії жінка виїхати не могла, оскільки прикордонники не пропускали її без свідоцтва про народження дитини. Юристи організації змогли допомогти їй отримати цей документ. Відтак жінка з немовлям змогли повернутися в Україну.

Сам Отарі Какулія переїхав з родиною із Сєвєродонецьк до Чернівців через війну. До цього у 2014 році змушений був покинути Луганськ. Юрист мав приватну практику, а весною 2022 року долучився до команди "Право на захист".

Вимушені переселенці можуть безкоштовно отримати юридичну допомогу за телефонами: +380995075090, +380685075090 та +380935075090.

Читайте також

Вимушені переселенці можуть безкоштовно отримати теплий одяг на зиму: адреси в Чернівцях

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

На початок