Більшість українців вважають, що керівництво країни віддане перемозі у війні — КМІС

Більшість українців вважають, що керівництво країни віддане перемозі у війні — КМІС

Опитування
Більшість українців вважають, що керівництво країни віддане перемозі у війні — КМІС
Фото: УНІАН

Більшість українців позитивно оцінюють єдність керівництва України та відданість меті перемогти у війні з Росією. Але досить істотна частка українців вірять і погоджуються з російськими наративами "розколу" з питань єдності (14-29%) або не мають чіткою думки (15-20%).

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного 7-13 вересня.

Вказується, що важливий вектор російської пропаганди стосується не стільки спроб переконати українців у певному сприйнятті війни, скільки спроб розколоти українське суспільство за різними лініями.

КМІС виокремив можливі "ліній розколу", чиї наративи циркулюють в українському суспільстві та медіапросторі.

"Єдність і відданість військово-політичного керівництва перемозі у війні"

Відповідно до опитування, 71% респондентів вважають, що військове і політичне керівництво діють злагоджено із спільною метою перемоги.

Інфографіка КМІС
Інфографіка КМІС.

24% респондентів вірять, що "керівництво не приділяє належної уваги нашим захисникам". Більшість же – 60% – вважають, що керівництво "у мірі можливості проявляє належну увагу захисникам".

Вірять, що чиновники наживаються на війні і розкрадають західну зброю 29% респондентів. Проте і в цьому випадків значно більше тих, хто вважає, що зброя "не розкрадається, а використовується нашими захисниками" – 51%.

Інфографіка КМІС
Інфографіка КМІС.

У КМІС відзначають, що 63% респондентів дотримуються погляду, що військово-політичне керівництво демонструє єдність і віддане перемозі у війні. Кількість тих, хто негативно дивиться на ситуацію і, навпаки, вбачає "розколи", у 4 рази менша – 16%. Ще 20% мають проміжні/середні оцінки.

"Влада України готова піти на неприйнятні компроміси з Росією"

87% українців вважають, що влада України не піде на неприйнятні компроміси. Лише 5% українців поділяють наратив про "зрадницьку" владу, яка "готова і може піти на неприйнятні для України компроміси з Росією".

Інфографіка КМІС
Інфографіка КМІС.

У всіх регіонах не менше 80% вважають, що влада може піти на неприйнятні компроміси (так вважають від 91% на Заході до 80% на Сході). Лише 3-9% залежно від регіону вважають, що влада може піти на такі компроміси.

"Захід втомився від України і хоче, щоб Україна домовлялася з Росією"

73% українців вважають, що Захід продовжує надавати підтримку України і очікує завершення війни на прийнятних для України умовах. Лише 15% українців вірять, що Захід втомлюється від України та хоче, щоб Україна вела перемовини з Росією.

Інфографіка КМІС
Інфографіка КМІС.

Відмічається єдність поглядів жителів різних регіонів – від 67% на Заході до 75% на Сході вважають, що Захід продовжує активно підтримувати Україну (водночас наратив "розколу", що Захід втомився, поділяють 13-18% залежно від регіону).

"Потрібно негайно шукати і карати винних у можливих прорахунках щодо підготовки до війни навіть ціною єдності в суспільстві"

31% респондентів навіть ціною можливих конфліктів і загрози єдності готові підтримати ініціатив притягнення до відповідальності тих, хто причетний до можливих прорахунків у підготовці до війни. Утім, більшість (58%) усе-таки вважає, що ці питання потрібно перенести на період після війни, щоб не провокувати конфлікти всередині країни.

Інфографіка КМІС
Інфографіка КМІС.

Переважна більшість (72%) вважають тих, хто продовжує жити на окупованих після 24 лютого територіях, жертвами обставин та вважають, що вони хочуть повернення контролю України над окупованими територіями. Лише 12% респондентів критично ставляться до них і вважають їх колаборантами або байдужими до України.

Дослідження проводилося 7-13 вересня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 2000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим).

Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року).

До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Читайте також

Майже 90% українців не готові на жодні територіальні поступки у війні — опитування

На початок