Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України

Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України

Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України

У пам’ять про єдиного в Україні дизайнера, який працював у стилі "от кутюр", Національний музей історії України (НМІУ) презентував виставковий проєкт "Сергій Єрмаков. Феномен українського кутюр’є". Для огляду виставка доступна до кінця жовтня щодня з 10:00 до 17:00 на першому поверсі музею.

Суспільне Культура побувало на виставці, де про його діяльність розповіла одна з авторок проєкту Олена Іванова. Тож про які факти з життя модельєра нам вдалося дізнатися — читайте далі.

Сергій Єрмаков – єдиний у світі незрячий дизайнер одягу

За вітриною, що відтворює дитинство та юність, представлені листи, написані почерком маленького Сергія. На перший погляд, нічого особливого, але спочатку варто переглянути один з них: дитина пише про лікування.

"У віці 11 років йому ставлять діагноз діабет. І ця хвороба поступово руйнує організм: все призводить до того, що у віці 30 років він втрачає зір. Зрештою, одне око не бачило, інше бачило лиш на 5%", – говорить пані Олена. Пізніше постраждав слух (Сергій носив слуховий апарат) і модельєр змушений був пересуватися на інвалідному візку, проте продовжував роботу над новими колекціями

Модою хлопець цікавився з дитячих літ, тож ще до втрати зору закінчив декілька ПТУ за омріяним напрямом. Перший час працював в ательє, потім з'явилися свої клієнти. Врешті було створене і власне ательє, куди молодий модельєр набрав велику професійну команду.

"Переносячи історію у візуальну мову, ми не даємо їй загубитись, закарбовуємо в пам‘яті". 100 днів війни в ілюстраціях
Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України
Фото надане музеєм

На дотик: як працювати в умовах втрати зору

"Коли він перестав бачити, він просто розповідав, як і що має бути. Йому елементарно пояснювали, якого кольору тканина, він на дотик вибирав її фактуру. Навіть проводячи рукою, міг вибрати саме ту тканину, яка була найкращою для якоїсь моделі. Також він вибачався, але торкався руками клієнтів і розумів, які моделі треба пропонувати".

Дуже часто, майже постійно, з ним працювала мама (вона є ініціаторкою проєкту). У музеї продемонстровано її робочий зошит, в який вона занотовувала вказівки сина. Він їй розповідав про ідеї, описував тканини і їхній колір, окремі елементи, як мають виглядати речі. Таким чином вони і створювалися.

До речі, саме вона прищепила любов Сергія до модної справи. Як і більшість радянських жінок, вона була змушена власноруч шити собі одяг. Змалку за цим спостерігав її син, якому це було дуже цікаво: він навіть почав давати мамі поради, і це перейшло в професію-захоплення.

"Мама його цьому навчила, дала, показала, наскільки може бути красиве жіноче вбрання та і будь-яке вбрання", говорить співавторка виставки. Але варто зазначити, що дизайнер працював над створенням саме жіночих образів.

Як одяг працює на нашу перемогу – розповіла історикиня моди Зоя Звиняцьківська
Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України
Сергій Єрмаков. Фото: скріншот з YouTube

Один з найдорожчих модельєрів України

"Він був і на сьогодні залишається єдиною людиною, яка працювала у світі високої моди. Єдиною, оскільки це дуже дороге заняття: тут використовуються дуже коштовні тканини та каміння. Якщо чимось доповнювати, то це дуже дорогим мереживом, якщо це біжутерія, то це перлини, Swarovski. Це все дуже дорого. Елітарне мистецтво".

За словами пані Олени, його речі носили майже всі топові політики, телеведучі та актори. Серед таких, наприклад, Ольга Сумська, яка була присутня на відкритті виставки, Олександра Кужель, Камалія та інші.

"Але він був дуже сильно недооцінений, оскільки він працював саме з такими речами. Висока мода це дуже вишукані речі, які бачить дуже обмежене коло. У нас, умовно кажучи, споживачів дуже мало".

Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України
Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України. Фото надане музеєм

"Сліпий дизайнер засліпив Америку" та про деякі інші роботи

Перша серйозна колекція дизайнера була показана при Кабінеті Міністрів у 2003 році, проте Олена Іванова зауважує, що вона не збереглася. З раннього періоду творчості у вітринах експонуються 2 сукні з колекції Fleur Rouge (Червона квітка), присвяченої відомим жінкам, наприклад, Мерлін Монро та Діті фон Тіз.

Але справжньою знаковою роботою стала сукня для Маші Єфросініної на Євробачення-2005."Саме за цю сукню Сергія Єрмакова похвалив Жан-Поль Готьє. Він сказав, що це неймовірно талановитий кутюр’є і був дуже задоволений. Журналістка, яка була поруч, сказала: напишіть йому що-небудь, дайте йому автограф".

З тих пір в усіх квартирах, де мешкав талановитий модельєр, на одній зі стін обов’язково мав бути автограф французького колеги.

Ще одна епохальна подія в житті українського майстра відбулась 2010 року: благодійний фонд Гілларі Клінтон запросив його на показ до Америки. "Він пошив цілу колекцію, яку назвав "Техас", зробив показ, який мав неймовірний успіх. І тоді писали, що "сліпий дизайнер засліпив Америку своїми вбраннями". Фінальна сукня "Техаська наречена", як її називає сам автор, потім була продана за 100 000$.

На виставковому проєкті також можна переглянути одну з пізніх колекцій Сергія "Велика подорож маленького кравця". Це цілий ряд суконь, які символізують його певне враження про країну.

Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України
Фото: Facebook / Сергій Єрмаков

Через терни до сонця

Останній професійний показ Сергія Єрмакова відбувся у 2019 році на українському тижні моди: він був присвячений Україні, а створені речі представлені на манекенах. Тепер вони прикрашають залу музею.

"Центральним образом є Україна, навколо неї в оточенні подані чорні коктейльні сукні. Це символічне поєднання: сукня "Україна" (виконана із високоякісного шовку дюшес, декорована гаптованим бароковим узором) символізує відродження. Вона відтворює вагітну жінку. Автор трактував це так: вагітність є переповненням мріями про краще майбутнє країни, які ось-ось мають справдитися. Але тимчасово ми перебуваємо в оточенні оцих плям. Ну таке досить символічне, алегоричне поєднання світла і темряви, але перемога за світлом", – пояснює пані Олена.

Про бум синьо-жовтого поєднання кольорів в Україні та світі – мистецтвознавиця Дар’я Шестакова
Незрячий кутюр'є: кому присвячена виставка в Національному музеї історії України
Сукня "Україна". З колекції "Через терени до сонця".

"Я не хочу бути великим дизайнером в Україні, я хочу бути великим дизайнером з України"

Як розповідає співавторка виставкового проєкту, висока мода передбачає чіткі критерії: річ має бути в одному екземплярі, вона має містити лише натуральні тканини і 80% ручної праці. Саме Сергій Єрмаков, єдиний в Україні, дотримувався таких канонів при пошитті одягу.

На жаль, за життя він так і недоотримав левову частку своєї слави. Але його роботи, представлені на виставці, варті того, щоб про них заговорили.

"Ці вироби в музеї всі бачать вперше. Вони ніде не експонувались, вони зберігались у його мами дуже довгий час, їх бачило тільки виключно дуже невелике коло людей. Він завжди хотів створити якусь експозицію в музеї. Це його шанс. Це все, що він залишив. Це його можливість висловитись вже після смерті".

Кутюр’є не стало 21 січня 2020 року. Цьогоріч йому могло би виповнитися 50.

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура