Міністри фінансів та керівники центральними банками європейських країн провели перемовини під час неформальної зустрічі ради Ecofin у Празі. Вони обговорили енергетичну кризу, яка загрожує країнам Європи, а також погодили ухвалення фінансової допомоги у розмірі 5 мільярдів євро для України.
Про це повідомляє Міністерство фінансів Чехії.
"Міністри фінансів обговорили вплив російської агресії в Україні на європейську економіку та підтримали якнайшвидше прийняття додаткової фінансової допомоги Україні у розмірі 5 мільярдів євро", — йдеться у повідомленні.
Кредит забезпечать гарантії країни-члени Європейського Союзу.
"Новий кредит у розмірі п'яти мільярдів євро піде на нормальну роботу держави та забезпечення роботи критичної інфраструктури в країні, як-от офіси, школи чи лікарні. На наступних зустрічах Ecofin, як головуюча країна, я сприятиму швидкій угоді про надання трьох мільярдів євро, для чого ми також повинні домовитися про розподіл цієї суми на кредити та гранти", — сказав міністр фінансів Збинек Станюра.
Паралельно із зустріччю міністрів енергетики вони також обговорили розв'язання проблеми високих цін на енергоносії та їхній фінансовий вплив на державні бюджети
Під час зустрічі єврокомісар з питань економіки Паоло Джентіліоні заявив, що причиною енергетичної кризи є збройна агресія РФ проти України.
"Ми знаємо, що причина проблем — це путінська війна проти України. І ми не маємо уникати цього, тримати в голові і говорити це нашим громадянам і в публічному просторі. Війна Путіна і перетворення експорту російської енергії на зброю ставить на меті поділити Європу і послабити можливість колективного заходу підтримувати Україну", — зазначив він.
Мінстр підкреслив, що російська влада й надалі намагатиметься використовувати економічні складнощі у Європі, але вона програє.
"Протистояння з інфляцією, ризики зростання цін означають зростання зберігання енергетики, підвищення енергоефективності та розвиток альтернативних джерел енергетики. Все це — частина вирішення", — зауважив Джентіліоні.
Міністр фінансів Ірландії Паскаль Донохью зауважив, що лідери країн розуміють, що стикаються з новим економічним викликом.
"Але причиною цього економічного виклику є зміна цін на енергоносії, яка спричинена війною. Це причина цього. І ми всі усвідомлюємо, що відповідаємо на економічні наслідки аморальної війни проти народу України", — пояснив урядовець.
Що відомо
- Європейський Союз спрямував Україні 1 млрд євро виняткової макрофінансової допомоги. Перший транш у 500 млн євро був зарахований на рахунок НБУ 1 серпня.
- Раніше Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) виділив Україні 1,59 мільярда євро фінансової допомоги від Євросоюзу. Як повідомляється у пресрелізі, оприлюдненому на сайті ЄІБ, допомога підкріплюється гарантіями з бюджету ЄС, при цьому 1,05 мільярда євро із загальної суми будуть надані негайно.
- Україна отримала 1,7 мільярда доларів грантової допомоги від Цільового фонду Світового банку та Агентства США з міжнародного розвитку.
- 3 липня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна домовилась зі своїми західними партнерами про підтримку на загальну суму у 29 мільярдів доларів.
Читайте також
ЄС виділить Україні пакет допомоги на суму 5 мільярдів євро
Гроші, зброя, вступ в ЄС: Шмигаль розповів про результати візиту до Європи