Гроші, зброя, вступ в ЄС: Шмигаль розповів про результати візиту до Європи

Гроші, зброя, вступ в ЄС: Шмигаль розповів про результати візиту до Європи

Гроші, зброя, вступ в ЄС: Шмигаль розповів про результати візиту до Європи
Фото: kmu.gov.ua

Під час візиту до Берліна та Брюсселя прем’єр-міністр Денис Шмигаль зміг домовитись про розблокування фінансової допомоги для України у розмірі 8 мільярдів євро, обговорив запровадження подальших антиросійських санкцій, нарощування постачань зброї, а також деякі інші питання.

Про це прем‘єр заявив під час урядового засідання 7 вересня.

"Сьогодні Єврокомісія оголосила про виділення 5 мільярдів євро. Ще 3 мільярди очікуємо до кінця цього року", — зазначив посадовець.

Шмигаль подякував президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн за швидке та своєчасне рішення щодо підтримки.

"Сподіваюся на таке ж швидке прийняття пропозиції Європейським Парламентом і Радою ЄС", — додав він.

За словами Шмигаля, також українській стороні вдалося розпочати політичні консультації із канцлером Німеччини Олафом Шольцом та лідерами ЄС щодо нової програми макрофінансової допомоги на 2023 рік.

"Нам необхідна буде підтримка від ЄС у розмірі 12 мільярдів євро. Разом з іншою допомогою від союзників та міжнародних фінансових організацій це дозволить покрити запланований дефіцит бюджету й забезпечить стабільність нашої економіки", — пояснив урядовець.

Санкції

Окрім того, українська делегація обговорила з представниками ЄС подальші санкції проти Росії. Серед них, зокрема, — обмеження для росіян на в’їзд на територію Євросоюзу.

"Перший крок у цьому напрямку вже зроблений. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала повністю призупинити дію угоди про спрощення візового режиму з РФ від 2007 року", — зазначив Денис Шмигаль.

Він також наголосив на необхідності "довести до логічного завершення" питання відключення від платіжної системи SWIFT усіх російських та білоруських банків.

"Третє ключове питання, яке ми також активно обговорювали в Брюсселі — енергетичне ембарго. Вугільне ембарго вже працює. Це удар по Росії на 8 мільярдів доларів щороку", — зауважив прем’єр.

За його словами, при цьому нафтогазові доходи російського бюджету в серпні були на найнижчому рівні від початку війни.

"Але цього замало. Необхідно, щоб якісно запрацювало запроваджене Євросоюзом нафтове ембарго, а також щоб було прийнято рішення про поетапне газове ембарго. Ми говорили, що на початку може бути встановлене значне обмеження на ціну російського газу. Це суттєво обмежить здатність кремля фінансувати війну в Україні. Європа усвідомила, що Росія веде проти неї енергетичну війну, і тепер це усвідомлення має конвертуватися у повну відмову від російських енергоресурсів", — підкреслив урядовець.

Він додав, що Україна готова також сприяти енергетичній незалежності ЄС завдяки збільшенню експорту електроенергії.

"Зараз ми експортуємо 300 МВт, а потенціал — у сім разів більше. Так само Україна може бути "газовим сейфом" Європи завдяки нашим найбільшим газосховищам. Всі ці речі були частиною обговорення з європейським та німецьким керівництвом", — зауважив прем’єр.

Окрім того, із європейськими партнерами вдалося обговорити необхідність демілітаризації Запорізької атомної електростанції.

"На жаль, візит МАГАТЕ не приніс у цьому напрямку відчутних результатів. Тому ми пропонуємо створити Міжнародну місію за участі ЄС, ООН та інших організацій, яка сприятиме виведенню російських військ із території ЗАЕС та 30-кілометрової території навколо станції, що сприятиме її безпечному функціонуванню", — наголосив Шмигаль.

Зброя

Ще одним великим блоком питань, які українська делегація обговорила з європейськими колегами, було нарощування поставок зброї.

"Європейський Фонд миру збільшено до 2,5 мільярдів євро. Це означає додаткові 500 мільйонів євро на зброю для нашої армії. Німеччина також планує збільшити постачання окремих видів важкої зброї, у тому числі сил протиповітряної оборони", — зазначив Шмигаль.

За його словами, зокрема, цього тижня Україна отримала ще п’ять артилерійських установок Gepard.

"Найближчим часом має бути взята на озброєння перша з трьох найсучасніших систем ППО німецького виробництва IRIS-T, що сприятиме захисту наших міст від російських ракет. Крім того, ми обговорювали створення додаткового хабу з ремонту "натівської" артилерії на території ЄС", — пояснив урядовець.

Він додав, що інша частина домовленостей між Україною та ЄС є непублічною.

"Але ми впевнені, що це конвертується у багато неприємних сюрпризів для наших ворогів", — наголосив прем’єр.

Вступ в ЄС

Четвертим блоком обговорення з європейськими партнерами став швидкий рух України до членства в ЄС.

"Під час проведення Ради асоціації Україна – ЄС ми перейшли від формату партнерства до формату розширення. Найближчими місяцями хочемо почати предметні перемовини щодо дорожньої карти такого вступу. Вільне переміщення товарів, послуг, людей і капіталу. Чотири свободи ЄС, у яких ми впевнено рухаємося", — пояснив Денис Шмигаль.

За його словами, європейські партнери України зауважили дуже позитивний темп у реформах за останні місяці.

"Це стосується і тих семи пунктів, які були визначені при наданні Україні статусу кандидата на членство, та інших напрямків впровадження європейських правил у нашій країні", — зазначив прем’єр.

Шмигаль зауважив, що повноцінна робота секторальних "безвізів" є ще одним пунктом, у межах якого за останні шість місяців була проведена надзвичайно продуктивна робота.

"Енергетичний, транспортний "безвізи", економічний "безвіз" щодо скасування тарифів і квот. З 1 жовтня запрацює митний "безвіз", наступного року — промисловий. Для українського бізнесу — це мільярди  гривень прибутків уже зараз і десятки мільярдів у можливостях для розвитку", — нагадав посадовець.

Окрім того, під час візиту Україна та ЄС підпили п’ять важливих угод, додав урядовець.

"Україна тепер частина "Цифрової Європи" — угоди для фінансування проектів цифровізації та ІТ-технологій на 7,5 млрд євро. Ми також отримали додаткові 500 мільйонів євро на житло для внутрішньо переміщених осіб і підтримку малих фермерських господарств. Ще 122 мільйони євро — на різні гранти для держави та громадянського суспільства. Підписано угоди про співробітництво в митній та податковій сферах, що дозволить нам повністю привести ці органи до найкращих європейських стандартів", — зазначив він.

Також прем’єр обговорив питання швидкої післявоєнної відбудови України.

"Вже цього року для проєктів відбудови критичної інфраструктури нам потрібно 3,2 мільярда євро, і ми говоримо з нашими партнерами про додаткову програму відповідного фінансування. З канцлером Шольцом також остаточно узгодили проведення в Німеччині, у жовтні, Конференції високого рівня з питань відбудови України", — пояснив Шмигаль.

Урядовець наголосив, що під час візиту партнери запевнили, що і Німеччина, і весь Європейський Союз у цій війні готові підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно для нашої перемоги.

"У кремлі вважають, що затягування війни позбавить Україну підтримки союзників, але цього не буде. Європейці розуміють, що війна йде на території України, але це війна за свободу та гідність усієї Європи. Ми воюємо за демократичні європейські цінності, тому перемога обов’язково буде за нами", — підсумував Денис Шмигаль.

Читайте також

Єврокомісія пропонує Україні €5 мільярдів макрофінансової допомоги. Уряд очікує швидкого ухвалення рішення

Вже у 2023 можуть розпочатися переговори про вступ України в ЄС — Шмигаль

Україна і ЄС підписали 5 угод, які наближають Україну до вступу в Євросоюз — Шмигаль

На початок