Перейти до основного змісту
ООН оприлюднила звіт про те, що Китай міг скоїти злочини проти людства в Сіньцзяні. Що кажуть в Пекіні

ООН оприлюднила звіт про те, що Китай міг скоїти злочини проти людства в Сіньцзяні. Що кажуть в Пекіні

ООН оприлюднила звіт про те, що Китай міг скоїти злочини проти людства в Сіньцзяні. Що кажуть в Пекіні
. Акція на підтримку уйгурів у США, 1 жовтня 2020 року / фото АР

Організація Об'єднаних Націй оприлюднила звіт, у якому Китай звинувачується у "серйозних порушеннях прав людини" в провінції Сіньцзян. Доповідь стосується жорстокого поводження з мусульманами-уйгурамиУйгури — народ тюркського походження, корінний народ Східного Туркестану, тепер Синьцзян-Уйгурського автономного району Китайської Народної Республіки. Загальна чисельність цього народу перевищує 10 мільйонів осіб, з яких приблизно 9,5 мільйонів мешкає у Синьцзян-Уйгурському автономному районі, а також в інших регіонах Китаю, зокрема у великих містах. та іншими етнічними меншинами на цій території. Водночас Пекін відкидає ці висновки, заявивши що звіт "спотворює" закони та політику Китаю.

Про що звіт ООН

Сіньцзян — Уйгурський автономний округ — найбільший регіон КНР, який займає 1/6 території країни. Починаючи з 1950-х років пекінський уряд здійснював політику посиленої "ханізації" віддаленої провінції, переселення етнічних китайців та утисків місцевого мусульманського населення.

ВВС пише, що правозахисні групи роками б'ють на сполох через те, що відбувається в північно-західній провінції Китаю Сіньцзян, стверджуючи, що понад мільйон уйгурів були ув'язнені проти їхньої волі у великій мережі, яку держава називає "таборами перевиховання". Водночас слідчі заявили, що знайшли "переконливі докази" тортур, які, можливо, є "злочинами проти людяності".

У доповіді Верховної комісарки ООН з прав людини Мішель Бачелет зроблено висновок, що "масштаб довільного та дискримінаційного затримання членів уйгурської та інших переважно мусульманських груп може становити міжнародні злочини, зокрема злочини проти людства". Також у звіті повідомляється про:

  • "катування або жорстоке поводження, включаючи примусове лікування та несприятливі умови утримання, твердження про окремі випадки сексуального та гендерного насильства";
  • "достовірні ознаки порушень репродуктивних прав через примусове застосування політики планування сім’ї з 2017 року".
  • "ознаки того, що схеми праці та зайнятості для нібито подолання бідності та запобігання "екстремізму"... можуть включати елементи примусу та дискримінації за релігійною та етнічною ознаками".

У доповіді Китаю рекомендовано негайно вжити заходів для звільнення всіх осіб, свавільно позбавлених волі".

Реакція Китаю

Пекін у своїй відповіді відкинув ці висновки, заявивши що звіт "спотворює" закони та політику Китаю, а все етнічні групи, включаючи уйгурів, є рівноправними членами китайської нації. Китай заперечує звинувачення в зловживаннях і стверджує, що табори є інструментом боротьби з тероризмом. А прийняті Китаєм заходи для боротьби з тероризмом і екстремізмом на території провінції Сіньцзян ефективно стримували часті випадки терористичної діяльності.

Представництво Китаю в ООН у Женеві окремою заявою описало звіт як "фарс, спланований США, західними країнами та антикитайськими силами", а "оцінка є політичним інструментом" та "політизованим документом, який ігнорує факти".

Що відомо

  • В офіційному звіті Нанкайського університету, який відображає стратегію поведінки офіційної влади КНР з уйгурським населенням, повідомлялося, що китайські трудові програми, за якими уйгурів змушують переїжджати на роботу з рідного регіону, спрямовані на те, щоб знизити щільність проживання уйгурів.
  • У березні 2021 року міністр закордонних справ Китаю Ван Ї назвав "абсурдними" звинувачення його країни начебто у "геноциді" народу уйгурів переважно мусульманської віри.
  • В грудні 2021 року повідомлялось, що ООН опублікує звіт про порушення Китаєм прав людини в регіоні Сіньцзян, де переважно живуть уйгури. У звіті мало йтися про розслідування випадків примусу до праці, незаконних ув’язнень та інших форм дискримінації відносно уйгурської меншини.
Топ дня
Вибір редакції
На початок