Росіяни можуть влаштувати "реальний теракт" на ЗАЕС 19 серпня — розвідка

Росіяни можуть влаштувати "реальний теракт" на ЗАЕС 19 серпня — розвідка

Доповнено
Росіяни можуть влаштувати "реальний теракт" на ЗАЕС 19 серпня — розвідка
Запорізька АЕС. Фото: Associated Press

Найімовірніше, російські збройні формування 19 серпня готують провокацію на території Запорізької атомної електростанції. Зокрема, окупанти наказали зменшити кількість персоналу на станції та евакуювали співробітників "Росатому".

Про це на своєму Telegram-каналі повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

"Окупанти оголосили несподіваний "вихідний" на Запорізькій атомній станції. 19 серпня на ЗАЕС буде знаходитись тільки оперативний персонал. Всім іншим співробітникам вхід буде закрито. Також відомо, що представники Росатому, які останнім часом постійно перебували на станції, терміново залишили територію об’єкта", — йдеться у повідомленні.

Водночас Міноборони Росії поширює заяви про начебто підготовку "теракту" з боку ЗСУ, зауважили розвідники.

"В повідомлені йдеться, що під час візиту в Україну Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша готується резонансна провокація, щоб звинуватити РФ в техногенній катастрофі. В підготовці теракту росіяни очікувано звинувачують українську владу", — зауважили в ГУР.

Відтак розвідники занепокоєні тим, що РФ може влаштувати на атомній станції теракт.

"З наявної інформації стає зрозуміло, що окупанти після масштабних обстрілів Запорізької атомної станції можуть "підвищити ставки" і влаштувати реальний теракт на найбільшому в Європі ядерному об’єкті. До того ж, приурочити цей злочин до перебування в Україні Генерального секретаря ООН", — наголосили в ГУР.

Згодом Головне управління розвідки Міноборони України заявило, що має нові докази щодо підготовки російськими окупантами провокації на території ЗАЕС 19 серпня.

"Отримано додаткові підтвердження інформації про підготовку окупантами провокації на Запорізькій атомній станції 19 серпня. Зокрема, ліцензованому персоналу (який виконує свої функції на основі виданої Держатомінспекцією ліцензії) наказано залишатися вдома. На територію станції допускатиметься невелика частина оперативного персоналу", — йдеться у повідомленні.

ГУР також повідомляє, що 18 серпня на вечірньому зібранні керівництва ЗАЕС були відсутні представники "Росатому".

"При тому, що з моменту окупації співробітники "Росатому" в обов’язковому порядку були присутні на всіх подібних нарадах. На цей момент вони взагалі залишили територію ЗАЕС", — наголосили в розвідці.

Регулятор попереджає про небезпеку зупинки ЗАЕС

У Державній інспекції ядерного регулювання попередили, що повна зупинка всіх енергоблоків ЗАЕС може призвести до розвитку ситуації за "фукусімським сценарієм" аварії у Японії у 2011 році.

"Зупинка всіх енергоблоків Запорізької атомної станції та втрата усіх джерел електроживлення може призвести до виходу з ладу систем охолодження та пошкодження активної зони реакторної установки і виходу радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Саме за таким сценарієм відбулася аварія на японській атомній станції "Фукусіма-1" у 2011 році", — йдеться у повідомленні.

У разі відсутності електричного живлення на станції може відключитися система охолодження, що потенційно загрожує, зокрема, розплавленням активної зони реактора.

"Атомна електростанція повинна мати постійне електроживлення для безперебійного забезпечення власних потреб – охолодження ядерного палива в активних зонах реакторних установок та охолодження відпрацьованого палива у басейнах витримки, підтримки систем контролю та управління. Ці потреби забезпечуються або за рахунок працюючих енергоблоків, або за рахунок зовнішнього енергоживлення", — пояснив регулятор.

У разі ж зупинки всіх енергоблоків має бути забезпечене стійке зовнішнє енергопостачання.

"Наразі, внаслідок обстрілів російськими військами, пошкоджені три з чотирьох ліній, які з’єднують АЕС з енергосистемою України. У разі пошкодження четвертої лінії — станція втратить можливість отримувати електроенергію для власних потреб", — наголосили у Держатомрегулюванні.

На випадок такої аварійної ситуації на Запорізькій АЕС є у наявності дизель-генератори, але для тривалого забезпечення власних потреб станції та для охолодження ядерного палива вони потребуватимуть достатньої кількості дизельного пального, чому можуть перешкоджати російські військові.

"Після втрати усіх джерел забезпечення електроенергією, розпочнеться процес плавлення ядерного палива, внаслідок чого може відбутися вихід радіоактивних речовин у навколишнє середовище", — зауважили в установі.

З огляду на те, що на Запорізькій АЕС є шість енергоблоків та сухе сховище відпрацьованого ядерного палива, розвиток аварійних подій на ЗАЕС не обмежуватиметься регіональними проблемами України, а може мати транскордонні наслідки.

Держатомрегулювання зазначає, що, на відміну від катастрофи у Японії, де аварія відбулася через природні катаклізми, трагедія на Запорізькій АЕС може статися через злочинні дії та наміри окупаційних військ РФ.

"У залежності від погодних умов радіоактивну хмару може понести на територію Європи, або Росії та Білорусі, що призведе до радіоактивного забруднення значних територій. Також слід зазначити, що ЗАЕС знаходиться на березі Каховського водосховища, що є каскадом водосховищ річки Дніпро. Таким чином, аварійні події на ЗАЕС можуть призвести до радіоактивного забруднення Дніпра та Чорного моря", — попередив регулятор.

Що відомо

  • 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. В той же день президент України Володимир Зеленський закликав міжнародних партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку.
  • У Нью-Йорку 11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, яке Росія скликала через обстріли ЗАЕС начебто з боку українських військових. Україна стверджувала протилежне — станцію обстрілювали росіяни.
  • 18 серпня Міноборони Росії повідомило про підготовку Україною "резонансної провокації на Запорізькій АЕС під час візиту до України Генерального секретаря Організації об'єднаних націй Антоніу Гутерреша".

Читайте також

Безпека Запорізької АЕС. Чи є загроза нової ядерної катастрофи та як на дії РФ реагує світ

Українські вчені змоделювали, як поширювалась б радіація у разі аварії на Запорізькій АЕС

Росія анонсувала провокації на Запорізькій АЕС

До Запоріжжя передали автомобіль радіохімічної розвідки

У ДАЗВ назвали потенційну площу радіаційного ураження у разі аварії на захопленій росіянами ЗАЕС

На початок