Як допомогти дітям, постраждалим у війні: пояснює координаторка ЮНІСЕФ

Як допомогти дітям, постраждалим у війні: пояснює координаторка ЮНІСЕФ

Ексклюзивно
Як допомогти дітям, постраждалим у війні: пояснює координаторка ЮНІСЕФ
Фото: Суспільне Черкаси

Родини, які бажають допомогти дітям, що постраждали через вторгнення РФ до України, можуть зробити це, пройшовши відповідний навчальний курс та у разі, якщо вони відповідають низці критеріїв.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному розповіла заступниця директора Партнерства "Кожній дитині", координаторка проєкту ЮНІСЕФ "Моніторинг потреб та підтримка дітей в умовах війни" Зінаїда Кияниця.

За її словами, всім небайдужим людям, які у період війни хочуть допомогти дітям, необхідно звертатися до профільних органів, які цим займаються.

"А саме — до Служби у справах дітей, яка діє у кожній територіальній громаді або в кожному районі чи області. Щоб прискорити процеси, існує ряд додаткових можливостей. Наприклад, чат-бот "Дитина не сама", де можна зареєструватися і висловити своє бажання стосовно прихистку дитини", — зазначила співробітниця ЮНІСЕФ.

Зінаїда Кияниця пояснила, що після реєстрації у чат-боті приходить інформація, де роз’яснюються всі умови, за яких можна взяти дитину у свою сім’ю. Також пояснюється, хто не може взяти та куди не можна влаштовувати дитину.

"Взяти дитину у свою сім’ю — це дуже відповідальний обов’язок. Ми маємо мотивуватися не тільки своїм бажанням, але й думати, а чи зможемо ми виконати цей обов’язок в період війни, чи є для цього умови, фінансові ресурси, чи всі члени сім’ї, які проживають разом, готові до такої ж роботи, любити цю дитину доглядати", — зауважила вона.

Експертка звернула увагу на те, що процес тимчасового влаштування дитини в сім’ю має певні етапи. Зокрема, після реєстрації в чат-боті "Дитина не сама" охочому допомогти дають можливість осмислити та надають рекомендації, як підготуватися до цього процесу. Після цього пропонують пройти онлайн-навчання.

"Воно складається з відеоуроку. Там пояснюють, які форми влаштування дітей під час війни існують. Це може бути й професійна діяльність, наприклад, робота патронатним вихователем. Це може бути й прийомна сім’я, і дитячий будинок сімейного типу, і усиновлення, і опіка та піклування", — зазначила Кияниця.

При цьому навчальний онлайн курс складається з трьох занять, які проходять протягом тижня.

"На них дають основні поради та окреслюють основні ризики для тих сімей, які хочуть взяти дитину. На заняттях розповідають, як підготуватися до прийому дитини, як прийняти і як далі жити з дитиною, перелаштувати своє життя, які обов’язки сімей, які прихистили дитину", — розповіла експертка.

Після такого навчання інформація скеровується у Служби у справах дітей за місцем проживання тієї чи іншої сім’ї. Далі соціальні працівники продовжують спілкування з родиною.

"Є певні Telegram-групи, які підтримують знання та вміння тих сімей. Рекомендуємо після проходження такого навчання, звернутися до Служби й написати персональну заяву про те, що ви хочете прихистити дитину. Служба має обстежити умови проживання такої сім’ї, переконатися, що всі її члени погоджуються з таким рішенням, що є фінансові ресурси, тому що таке тимчасове влаштування під час війни не передбачає фінансування з державного бюджету", — підкреслила співробітниця ЮНІСЕФ.

При цьому в першу чергу надається перевага родичам дітей, які постраждали через війну, або знайомим їхніх батьків. Також можуть влаштувати дитину й у сім’ю патронатного вихователя, бо це — професійна сім’я.

"На сьогодні узгоджуються нормативні процедури стосовно влаштування дітей в такі сім'ї. Передбачається, що така дитина буде перебувати в залежності від потреб, Ті приклади, які сьогодні є, — інколи це буває тиждень, тому що знайшлися батьки. Інколи — два місяці, батьки перебувають на окупованій території", — пояснила Зінаїда Кияниця.

За її словами, у проєкті передбачається перебування дитини до завершення війни та додатково ще три місяці — для того, щоб переконатися, що у дитини немає батьків або родичів, які можуть усиновити або взяти під опіку.

"Якщо не знайдуть родичів, і дитина в цей період набуде статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, то така сім'я зможе усиновити цю дитину чи взяти під опіку, чи створити прийомну сім'ю, чи стати патронатним вихователем", — зазначила експертка.

Зінаїда Кияниця розповіла, що на сьогодні відповідне навчання пройшла вже 1281 сім’я серед тих, хто звернувся до Служб у справах дітей.

"За цей період залишилися без батьківського піклування понад три тисячі дітей, понад 1700 дітей набули статусу дитини-сироти. Але потрібно, щоб бажання людини взяти дитину у свою сім’ю, збіглося з тим випадком, коли дитина потребує, тобто влаштування дитини відбувається за місцем проживання цієї сім’ї, яка хоче прихистити", — підсумувала вона.

Необхідними критеріями для таких сімей мають бути згода всіх членів родини, наявність відповідних житлових умов для дитини, фінансові можливості сім’ї, а також безпечне місце проживання.

Читайте також

"Допомога комусь найперше допоможе вам" — науковці-волонтери, що працюють з дітьми-переселенцями

Вторгнення Росії в Україну, день 170. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок