Без присяжних, але з опікуном та прокурором. В Україні змінюється процедура усиновлення

Без присяжних, але з опікуном та прокурором. В Україні змінюється процедура усиновлення

Без присяжних, але з опікуном та прокурором. В Україні змінюється процедура усиновлення
Сім'я з дитиною на тлі плаката з написом "30 вересня - день усиновлення" у Маріїнському парку в Києві, 23 вересня 2017 р. Фото: УНІАН/Іванов Олексій

В Україні змінюється процедура усиновлення. Верховна Рада підтримала відповідний законопроєкт 7087. Він набере чинності після підпису. Як нові правила покращать і прискорять процедуру усиновлення в ефірі "Українського радіо" розповіла аналітикиня фундації DEJURE Катерина Грищенко.

За її словами, у підготовчому процесі — коли кандидати звертаються з запитом про усиновлення, проходять навчання, вибирають дітей, ставлять їх на облік — змін немає.

Закон вводить нові правила судового розгляду, який мають пройти родини, що всиновлюють дитину.

По-перше, відтепер судді-присяжні не будуть брати участі в розгляді справ про усиновлення. Справу розглядатиме один суддя, що значно спростить процес.

"Із ними (присяжними — ред.) виникало багато проблем: їх було важко знайти і залучити до розгляду процесу усиновлення, вони могли не з'являтися на процесі і через це розгляди переносилися по кілька разів. А судовий процес, який стосується прав дитини, повинен відбуватися без зайвих зволікань", — розповідає Катерина Грищенко.

Крім того, присяжні могли бути з тієї ж громади, звідки дитина або її майбутні батьки, і це ставило під загрозу таємницю усиновлення.

По-друге, розповідає експертка: відтепер у цих справах будуть брати участь прокурори. Як саме — закон не регулює. Вона зазначає, що саме судді зацікавлені в участі прокуратури.

"Судді стверджують, що від Служби у справах дітей подають позови, які є не дуже якісними. Ніби їм бракує якісної юричної складової. Що було б добре, якби у підготовчій роботі брали участь професійні юристи, щоб грамотно проводити всю процесуальну частину без зайвих зволікань", — пояснює Грищенко. Проте зазначає, це протиречить Конституції, адже вона з 2016 року не дозволяє прокуратурі представляти в судах інтереси людини. Замінити прокурорів у справах, могли б адвокати, вважає вона.

Третя суттєва зміна — скорочення термінів розгляду цих справ. Адже, за її досвідом, родина та дитина можуть чекати на рішення суду про усиновлення кілька років.

"Тепер не буде проводитися підготовче засідання, скорочене підготовче провадження, тому справи мали б розглядатися швидше. Там, де йдеться про права дитини, справи повинні розглядатися невідкладно. В Польщі перше рішення у справі про усиновлення приймається за два-три дні", — наводить приклад юристка.

Четверте: суддя буде залучати до справи опікуна, піклувальника або особу, яка займається вихованням дитини. Катерина Грищенко пояснює: треба найповніше з'ясувати — чи дитині добре жити в сім'ї опікуна, чи вона хоче йти звідти, чи вона хоче нову сім'ю. І новий закон дозволить "в діалозі побачити, якою насправді є ситуація із конкретною дитиною в конкретній сім'ї".

Читайте також

Зниклі безвісти діти, евакуація дитячих закладів, життя за кордоном дітей-сиріт — інтерв’ю з уповноваженою з прав дитини

Виплати для ВПО, пенсії та субсидії на окупованих територіях — інтерв’ю з міністеркою соцполітики Жолнович

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок