З початку повномасштабного вторгнення Лозівська громада на півдні Харківщини прийняла майже 20 тисяч переселенців з різних районів області, а також з Донеччини та Луганщини. Нині у місті залишається трохи менше половини з них.
Переселенка з Сєвєродонецька Наталя, яка живе у Лозовій, з міста виїхала у березні.
"Останній місяць там у нас вже ні води, ні газу, ні світла не було… Уже все закінчувалося. Холодно було. Ми в підвал не спускалися, бо у чоловіка з ногами проблеми. Накривалися ковдрою, дублянку на голову", — розповідає Наталя.

Наталя живе у соціальному готелі, який у Лозовій облаштували у 2018 році за підтримки Німеччини. Він розрахований на 50 людей.

"Тут усі умови є. Будь ласка — і кухня, і попрати, помитися — усе є. Але хоч як би не добре тут було, чудово, а додому ж хочеться. Розумієте, як… до сліз", — розповідає переселенка.
У Харкові зареєстрували понад 24 тис. переселенців після повномасштабного вторгнення РФ
Частина переселенців живе у гуртожитках, декого прихистили містяни, а дехто сам винаймає оселі. Загалом через Лозівську громаду пройшло понад 20 тисяч переселенців. Нині у громаді залишається 8 тисяч з них, розповіла начальниця управління праці та соцзахисту населення Лозівської міськради Вікторія Кіпкало. 157 людей живуть у соціальному готелі та гуртожитках.
"Є державна програма "Прихисток", коли фізичні особи розміщують безкоштовно у своїх квартирах, будинках переселенців і отримують потім компенсацію. У середньому це 431 гривня за місяць за одну особу. Таких у нас 350 власників житла", — говорить Вікторія Кіпкало.

Ще один з варіантів, де можуть поселити переселенців, — комунальне житло від якого відмовились лозівчани. Таку можливість поки обговорюють у міськраді, розповідає Кіпкало.
"Нещодавно до міста приїжджали представники благодійного фонду "Право на захист". Вони будуть звертатися до міжнародних донорів з тим, щоб відремонтувати вільні приміщення, які перебувають у комунальній власності для того, щоб надалі там також розміщати переселенців", — каже Кіпкало.
У місті також планують створити координаційну раду, куди входитимуть і представники від переселенців, повідомила Вікторія Кіпкало. За її словами, переселенцям допомагають також продуктами та одягом — у громаді працюють шість волонтерських центрів.
Авторка: Юлія Токар
Читайте також
Як живуть громади Харківщини, де прихистили найбільше переселенців
Чому не всі переселенці Харківщини вчасно отримують виплати: пояснення департаменту