Допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантині

Допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантині

Допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантині АР

За кількістю хворих на коронавірус Німеччина займає п’яту позицію у світі. Станом на 14 квітня в країні офіційно зафіксовано 130 072 випадків зараження. Попри це, Німеччина має один з найнижчих показників смертності від COVID-19 – 2,5% (для порівняння, у сусідній Франції смертність сягає 11%, в Італії – 13%).

Порівняно низький рівень смертності, зважаючи на кількість хворих, пояснюють кількома чинниками. Як зазначає The New York Times, на відміну від сусідніх країн у Німеччині переважно хворіє на коронавірус молоде населення. Країна добре дбає про людей старшого віку, має розвинену медицину і, що головне, вчасно і масово почала тестувати своїх громадян на COVID-19.

Обмеження, спрямовані на стримування коронавірусу, у Німеччині діють від середини березня, але "карантинити" німцям набагато легше, ніж українцям. Чому саме – розповідають дві німкені та українець, який живе у Західній Німеччині. Матеріал підготувала команда розслідувачів Суспільного.

Низька смертність, допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантиніАР

Кожній землі - свої правила

Німеччина – федеративна республіка, до складу якої входить 16 федеральних земель. Влада кожної з них може самостійно регулювати карантинні заходи.

Про відмінності чудово знає історикиня Верена Бункус, яка живе у Берліні, проте працює аспіранткою в Готі (федеральна земля Тюрингія). До карантину вона раз або двічі на тиждень їздила до офісу, решту часу працювала над науковими дослідженнями вдома та у бібліотеці.

"Пишу кандидатську, тому карантин мені тільки допоміг зосередитися на роботі. Щодо обмежень, то усі дитсадки та школи закрито. Студенти не можуть відвідувати університети. Мій університет встановив заборону перебувати на території закладу усім, окрім необхідного персоналу. А от у Нижній Саксонії, наприклад, співробітникам досі можна регулярно ходити, принаймні, до деяких університетів", – зазначає німкеня.

Низька смертність, допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантиніАР

Гуляти вулицями у Берліні дозволено, але потрібно мати причину: шопінг, похід до лікаря, відвідини старших або хворих осіб, необхідний візит до судів або органів влади, спорт, прогулянка, "подихати свіжим повітрям", поїздка на дачу або вигул тварин.

"Залежно від федеральної землі, правила різняться. Наприклад, у Берліні тобі можна сидіти на лавці у парку, а от у Баварії – ні. У Берліні також можна зустрітися з другом у громадському місці або прогулюватися з усіма з твого домогосподарства. Але тобі не можна зустрічатися з іншими людьми у своїй квартирі. Проте, у Баварії на Пасху ці правила пом’якшили: можна було відвідувати родичів в інших будинках" - розповідає Верена.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що там у Великобританії. Як живуть британці в умовах карантину

Журналістка-фрілансерка Джулі Шиман живе у 230-тисячному місті Крефельд (Північний Рейн-Вестфалія).

"Дитячі садки та школи закрили 16 березня, за кілька днів по тому – магазини, перукарні, спортзали, театри, кафе, ресторани і т.ін. Працюють лише супермаркети, АЗС та аптеки. У Північному Рейні-Вестфалії дозволено прогулюватися сім’ями. Але зустрічі більш як з однією особою, окрім людей, які живуть разом, заборонені", - розповідає Джулі.

Низька смертність, допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантиніАР

"Більшість магазинів закриті. Ті, що працюють, мають чимало обмежень і повинні закриватися до шостої вечора. Багато ресторанів пропонують їжу на винос. У районі Берліна Трептов-Кепенік, де я живу і яке має 271 тисячу мешканців, більшість кафе та ресторанів зачинені, як і квіткові магазини, басейни чи салони краси. Але дозволено працювати магазинам господарських товарів, оптикам. У Берліні також дозволено відкривати книгарні", - доповнює Верена Бункус.

Євгеній Ферік працює у сфері торгівлі і живе у Дюссельдорфі, що розташований неподалік кордону з Нідерландами. Чоловік розповідає, що у його місті можна прогулюватися двом людям не з однієї родини, а якщо йдеться про родину - обмежень немає.

"Багато фірм перейшли на скорочений робочий день чи роботу з дому. Частина банківських відділень закрита, але працюють усі банкомати та платіжні термінали. Вказівок носити маску немає, це - справа добровільна", - розповідає Євгеній.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій помірний карантин

Щодо масок - ситуація у федеральних землях відрізняється. Так, за словами Верени, з понеділка у Єні (Тюрингія), потрібно буде одягати маску, йдучи за покупками. Введення такого заходу також обговорюють у Баварії, хоче знайти маску в аптеці – не просто. Роботу комунального транспорту в Німеччині не зупиняли. У Дюссельдорфі транспорт перевели на "святковий" графік – він їздить значно рідше, розповідає Євгеній Ферік. Водії відділені від пасажирів, вхід на передні двері заборонений, у таксі можна сідати лише на заднє сидіння – в іншому обмежень немає. У зв’язку з тим, що багато людей працюють з дому, транспорт у містах не завантажений. У Берліні ж, за словами Верени Бункус, автобуси та потяги їздять регулярно, але за скороченим графіком або з меншою кількістю вагонів. Автобуси дальніх рейсів не їздять і практично немає авіарейсів.

Низька смертність, допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантиніАР

Медициною задоволені

Як розповідає Верена Бункус, медицина у Німеччині має подвійну систему і контролюється з боку держави:

"Кожен повинен мати медичну страхову. Більшість має обов’язкове державне медичне страхування, меншість – приватне. Навіть якщо лікування дуже дороге, страховка покриває переважну частину витрат. Лікарі приватної практики також надсилають чеки страховим компаніям. Лікарні переважно приватизовані, але страховка, переважно, все покриває. Якщо вам виписують ліки за рецептом, ви платите близько п’яти євро додатково. Ліки не за рецептом ви оплачуєте самостійно. Якщо ви лягаєте до лікарні на короткий термін, вам виставляють рахунок на 10 євро на день, якщо не помиляюся. Якщо у вас довготривале лікування, плата по 10 євро не виставляється. Якщо ви хочете певні переваги, як-от приватну палату чи палату з меншою кількістю осіб, вам потрібна додаткова страховка або доплачувати. Загалом, завдячуючи страховці, навіть якщо ви дуже хворі і потребуєте дорогої терапії, ви можете собі дозволити лікування".

Низька смертність, допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантиніАР

"Ми сплачуємо за страховку щомісяця. Розмір того, скільки ви платите, залежить від рівня ваших доходів. Як на мене, ми маємо дуже добру медичну систему з великою кількістю можливостей. У лікарнях - чимала кількість місць в палатах інтенсивної терапії. Лікарні у нашому місті продовжують приймати всіх, хто потребує допомоги, як зазвичай", - зазначає Джулі Шиман.

У Берліні, за словами Верени, залежно від округу та лікарні, правила відвідування для пацієнтів на період карантину різні. Якщо йдеться про хворобу, яка не загрожує життю, то прийом до лікаря, переважно, переносять. Окрім того, усі лікарні мають окремі блоки та обладнання для хворих на COVID.

Тим, як у Німеччині влада надає інформацію про ситуацію з коронавірусом, наші співрозмовники задоволені. Інформація відкрита як на загальнонаціональному, так і на місцевому рівні. Щодня статистику по країні надають фахівці Інституту Роберта Коха, у кожному місті – управління охорони здоров’я. Вказують, зокрема, і супутні хвороби тих, хто помер.

Низька смертність, допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантиніАР

Поховання померлих у Німеччині (як від COVID, так і з інших причин) відбувається лише у малому колі людей – до 10 осіб. Усі повинні дотримуватися дистанції, щонайменше, в півтора метри. Серед медичних працівників фіксують випадки захворювання на коронавірус. Про усі випадки влада звітує. За словами наших співрозмовників, лікарні забезпечені засобами захисту, але їх, вважають, потрібно більше.

"Якщо ви підозрюєте, що у вас може бути COVID, ви маєте залишатися вдома на самоізоляції. Якщо є підозра, що ви могли контактувати з хворим на коронавірус, або ваша респіраторна хвороба погіршується, потрібно телефонувати до офісу здоров’я – там кажуть, що робити далі", - розповідає Джулі про рекомендовані правила поведінки.

За словами Верени, до медзакладу госпіталізують тих, хто не може доглядати за собою та має ускладнене дихання. Тестують переважно людей із симптомами та тих, хто контактував із хворими на коронавірус. Але кожна федеральна земля встановлює свої правила щодо тестування. Наприклад, можна обирати певні групи населення для тесту. Інститут Коха рекомендував, перш за все, проводити тести госпіталізованим хворим з тяжкими респіраторними захворюваннями, медперсоналу, доглядачам у соціальних закладах, пацієнтам з ознаками ГРВІ та старшим людям з супутніми хворобами.

Низька смертність, допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантиніАР

"Подушка безпеки" для бізнесу та громадян

"Страху переважно немає. Усі реагують більш-менш спокійно. Спочатку було трохи паніки у магазинах, але зараз все спокійно. Є й такі, хто вважає, що ніякого вірусу немає, що це все видумки влади, але таких людей небагато", - говорить Євгеній Ферік.

Джулі Шиман підтримує дії німецького уряду у боротьбі з коронавірусом, проте вважає, що людям потрібно дати і перспективу: скільки ще триватиме карантин та як повертатися до "нормального" життя згодом: "Думаю, люди бояться, але паніки немає. Більшість людей дотримуються вимог про дистанціювання, розуміють, що це все серйозно. Я не можу сказати, що боюся захворіти, але хвилююся через економічні та соціальні наслідки".

Верена Бункус зізнається, що на початку карантину пережила стрес та шок: "Але зараз я переважно спокійна, перебуваючи вдома з чоловіком. Я довіряю медичній системі у своїй країні. Але боюся за людей, які ізольовані, хворі, у депресії, не мають дому, живуть у жорстокому оточені. Для них значно важче впоратися з цією ситуацією".

Низька смертність, допомога бізнесу та відчинені книгарні. Як живе Німеччина на карантиніАР

Німецький уряд одразу на початку карантину створив на своєму сайті спеціальну вкладку для інформування жителів Німеччини та відповідей на найбільш поширені запитання. Інформація надається 20 мовами.

Для середнього та великого бізнесу у Німеччині створили програму швидкого кредитування. Можна залучити до 800 тис. євро на три місяці. Малий бізнес, підприємці та фрілансери можуть отримати державну субсидію – до 9 тисяч євро на оплату праці п’ятьох працівників, до 15 тисяч – десятьох. Також є федеральні програми допомоги, можна отримати допомогу на оплату оренди, з безробіття тощо.

Німецький уряд, попри зростання кількості хворих, минулого тижня почав обговорювати, як забезпечити вільне пересування громадським транспортом у межах країни, дотримуючись усіх засобів безпеки. Також влада працює з бізнесом, аби повернути на територію Німеччини чи інших країн ЄС виробництво засобів захисту, зокрема, масок. На сьогодні переважна більшість таких підприємств сконцентрована в Азії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID-19 у Штатах

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди