Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID-19 у Штатах

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID-19 у Штатах

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID-19 у Штатах АР

Понад півтора мільйона людей у всьому світі вже мають підтверджений діагноз COVID-19. Найбільша кількість заражених – у Сполучених Штатах Америки. За даними Worldometers, який моніторить ситуацію з коронавірусом, на ранок 9 квітня у США було 435 160 підтверджених випадків захворювання.

Попри найбільшу кількість інфікованих на COVID-19, кількість смертей від цієї хвороби у США менша, ніж в Італії. Найбільша кількість хворих на сьогодні – у Нью-Йорку та штаті Нью-Джерсі.

Уряд США запровадив у країні карантинні обмеження, проте американці, з якими поспілкувалося Суспільне, вважають, що влада почала діяти не надто вчасно, а медицина у країні виявилась не готовою до такого виклику. Ми поговорили з двома американськими журналістами, які мешкають у штаті Вірджинія, та українською блогеркою, яка живе та працює в Нью-Йорку. Матеріал команди розслідувачів Суспільного.

Обмеження

Райан Гілкрест з родиною близько 10 років проживає у Йоркському окрузі Вірджинія, який нараховує 70 тисяч мешканців. До лютого він працював головним редактором видання Daily Press та ще кількох газет у регіоні, які входили до видавничого дому, проте після зміни власника погодився на так звані "відкупні" й залишив посаду. До травня Райан сподівався знайти нову роботу та вже домовився про співбесіди у видавництвах інших штатів, проте через карантин роботодавці призупинили набір працівників. Окрім того, каже Райан, кількість безробітних різко зростає, тож працевлаштуватися буде важко.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у США

Райан Гілкрест

"Школи, дитячі садки та несуттєвий бізнес сьогодні не працюють. Урядові установи закриті для відвідувачів, деякі громадські місця також. Призупинили роботу спортзали, перукарні. Ресторани можуть готувати їжу лише на винос. Заборони ходити парками та вулицями немає, проте потрібно дотримуватися дистанції у два метри з іншими людьми, окрім родичів, звісно. Магазини з їжею, майстерні, аптеки відчинені", розповідає Райан.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у США

Енді Петріні

Енді Петріні мешкає у 300-тисячному Гемптоні, поряд з яким розташовуються військові бази та кораблебудівні компанії. Як і Райан, вона працювала на редакторській посаді у Daily Press і так само, як і багато редакторів, зі зміною власника в лютому залишила видавничий дім, узявши "відкупні".

Доповнюючи Райана щодо обмежень, які діють у США, Енді розповіла: "Уряд видав наказ, відповідно до якого лише важливі бізнеси, як-от продуктові крамниці, аптеки чи магазини для тварин, залишаються відкритими. Школи, університети перейшли на навчання онлайн. Деякі магазини працюють з обмеженою кількістю відвідувачів, наприклад, магазини садівництва, продажу електроніки тощо. Багато бізнесів відправили співробітників працювати з дому. Військові бази та верфі, на яких працюють тисячі робітників, залишаються відкритими. Люди можуть вільно прогулюватися, за винятком певних громадських місць, які закрили. Носити маску необов’язково".

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у США

Маски носити в країні необов'язково

Ілона Скала працює в юридичній фірмі у найбільшому місті США – Нью-Йорку. У розмові з журналістами Суспільного вона підтвердила, що про будь-які офіційні вимоги одягати маску на обличчя не чула, проте багато людей на вулиці їх носять.

"Наш офіс, як і всі офіси в нашій галузі, закритий на карантин. Усі судові справи поки що перенесли на травень, бо суди також не працюють. Деякі справи вирішуються онлайн. Гуляти я ходжу щодня. Це єдина радість, яка лишилась у ці дні", – зазначила блогерка.

За її словами, мінімум 10 мільйонів людей у США намагаються подати документи на отримання допомоги по безробіттю. Кількість звільнених щоденно зростає. Навантаження на департамент, який опікується допомогою безробітним, зросло у 400 разів, тож він не встигає приймати та обробляти інформацію.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у СШАInstagram

Ілона Скала

Блогерка розповідає, що у Нью-Йорку продовжує працювати метро, проте міська влада розглядає можливість його закрити. Щодо частини штату Вірджинія, де мешкають Райан Гілкрест та Енді Петріні, то система громадського транспорту там не вважається розвиненою – переважна більшість мешканців користується власними автомобілями. За словами Райана, громадський транспорт не зупиняли, хоча ще більше скоротили кількість рейсів.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у США

Громадський транспорт у США не зупиняли

Медичні маски знайти можна, проте не в усіх аптеках Нью-Йорка, зазначає Ілона. Райан додає, що все залежить від локації: деякі місцевості мають достатню кількість масок, деякі – дефіцит. Енді Петріні розповідає, що, наприклад, у Гемптоні маски в аптеках закінчилися ще місяць тому, тож люди почали шити їх самостійно.

Медична допомога хворим

Як зазначає Райан Гілкрест, у його окрузі діє приватна медицина, яка оплачується за рахунок страховки. За умови страхування, за хворими доглядають добре, більшість послуг – доступна. Енді додає, що наразі нічого не чула ні про офіційні заяви стосовно лікування хворих на коронавірус у Гемптоні, ані про труднощі, з якими можуть стикатися місцеві лікарні.

"Протоколи на лікування хворих на коронавірус відрізняються від штату до штату. У більшості штатів не тестують людей, доки у них немає симптомів хвороби або вони не перебувають у групі ризику", – зазначає Райан.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у СШААР

Також розгортаються польові шпиталі у парках та на стадіонах

За словами Енді Петріні, департамент здоров’я США щоранку публікує інформацію про кількість інфікованих, шпиталізованих та померлих, з поділом на регіони. На ранок 8 квітня (різниця у часі між Україною та Вірджинією – 7 годин) було зафіксовано 50 випадків захворювання у Гемптоні, двоє осіб померло.

"Оскільки є певні обмеження і немає офіційних звітів про тестування, ці цифри сприймаються з певною осторогою. Лікарям не дозволено говорити, чи є у хворих на коронавірус супутні захворювання, через американський закон про приватність", – розповідає Енді.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у США

У більшості штатів людей тестують тільки тоді, коли у них з'являються симптоми

Райан додає, що через нестачу тестів та повільну обробку аналізів кількість хворих може бути значно більшою, ніж про це звітують.

"Більшість штатів протестували менше 1% населення. Переважну кількість людей просто не можуть перевірити на наявність вірусу. Швидких тестів майже немає, а результати повноцінних аналізів можуть бути відомі лише за кілька днів", – говорить Райан.

"Недостатньо інформації про доступність тестів. Попри обмеження, хто може проходити тестування, їхні запаси зменшуються щодня. Лікарні тепер починають розвиватися і виготовляти власні тести, але вони також не доступні для всіх", – додає Енді.

За словами Райана, до лікарні потрапляють лише люди, які занадто хворі, аби лишатися вдома – ті, хто вже не може дихати або належить до групи ризику.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у СШААР

До лікарні потрапляють тільки ті, хто занадто хворий, щоб лишатися вдома

"Більшість хворих пробують боротися з хворобою вдома. Лікарні намагаються відокремити місця суто для хворих на коронавірус. Оскільки в нашій місцевості небагато випадків, то поки що це можливо. Але у таких містах, як Нью-Йорк, лікарні просто переповнені хворими на COVID-19", – зазначає Райан Гілкрест.

Ілона Скала додає, що у Нью-Йорку шпиталізують людей з високою температурою та утрудненим диханням.

"У Штатах швидку просто так люди не викликають, оскільки це дорого. Лікарні намагаються якісь неургентні операції переносити. Ті, що не можна перенести, звісно, роблять. Медики жаліються, що засобів захисту не вистачає, або ж вони недостатньо якісні, – зазначає блогерка.

За словами Райана, випадки захворювань на COVID-19 серед медичних працівників є, і про це постійно розповідають у новинах.

Ситуація у Вірджинії контрольована, зазначає Енді. Процедура поховання хворих на коронавірус у штаті передбачає, що тіла померлих з лікарень забирають похоронні служби. Рідні мають право визначити: будуть померлого піддавати кремації, а чи похоронять. Публічні похорони заборонили, проте Енді зазначає, що не впевнена, чи є заборона на зберігання тіл померлих до часу, коли знову дозволять велелюдні похорони.

Страх і почуття нещастя

Пандемія не залишила американців байдужими: хтось боїться, хтось просто прийняв це, інші почуваються нещасливими.

"Особисто я не наляканий, але вірю, що мудро бути обережним. Обмеження, які запровадили у Штатах, мабуть, близькі до достатніх, за винятком хіба що постійної нестачі тестів. Ми пізно схаменулися", – зазначає Райан.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у СШААР

Енді Петріні не відчуває, що у її місті панує страх щодо коронавірусу, але багато хто стурбований, зростає емоційне напруження.

"Я не боюся, але перебуваю у стресі й стурбована ситуацією, – зазначає журналістка. – Більше непокоюся за своїх батьків і рідних, з якими не можу побачитися під час карантину і які перебувають у групі ризику", – каже Енді.

Вона вважає, що реакція США на пандемію була заслабкою: "Є очевидні проблеми з постачанням засобів індивідуального захисту, нестачею медпрацівників, немає федеральних стандартів та контролю. Це просто безлад. На місцевому рівні, втім, як на мене, міська влада та губернатор штату роблять все можливе, щоб провести нас крізь ці часи. Навіть тим же наказом залишатися вдома роблять те, що можуть, аби вберегти нас від невидимого ворога".

Мешканці Нью-Йорка щодня о 19:00 дякують лікарям, розповіла Ілона Скала. Вона надіслала Суспільному відео флешмобу, на якому люди плескають в долоні, сигналять та вигукують слова підтримки медикам.

"Люди реагують на ситуацію по-різному: хтось сидить вдома, протирає все санітайзерами кожні пів години і готується до смерті, хтось живе повсякденним життям. Я більш схиляюся до других. Намагаюсь дотримуватись правил карантину, але не панікувати", – розповідає блогерка.

Реакція Білого Дому

"Наша країна зазнає сильних ударів, але деякі регіони справляються надзвичайно добре. Ми дуже пишаємося ними. Вони поборють цей вірус. Ми збираємося побороти його нашою відвагою і серцем, завдяки яким відома наша країна. Ми цінуємо все, що робить сьогодні кожен громадянин", – заявив 7 квітня на брифінгу президент США Дональд Трамп.

Він назвав боротьбу з пандемією "військовою кампанією", спрогнозував, що цей та наступний тижні будуть важкими, та подякував американцям, які дотримуються рекомендацій уряду щодо зменшення поширення вірусу (залишатися вдома, тримати дистанцію, дотримуватися особистої гігієни, самоізолюватися за перших симптомів).

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у США

За словами Трампа, науковці у США працюють над розробкою ліків і вакцини проти COVID-19. Також він прозвітував, що військові інженери розпочали швидкими темпами зводити приміщення для лікування хворих на коронавірус. Планують загалом забезпечити додаткових 15 тисяч ліжок. Уже збудували найбільший такий центр у Нью-Йорку, триває будівництво у Чикаго. За чотири дні було збудовано приміщення на 2000 ліжок, зазначив Трамп.

Як там в США. Думки американців про ситуацію з COVID у СШААР

Трамп планує забезпечити додаткові 15 000 ліжок

У США, як і в інших країнах, бракує апаратів штучної вентиляції легенів, проте, за словами президента країни, вже укладено угоди з кількома великими компаніями, які поступово постачатимуть техніку. До кінця червня, зазначив Трамп, у США буде 110 тисяч апаратів ШВЛ.

Населення США складає понад 327 мільйонів людей. Дональд Трамп озвучив, що станом на 7 квітня в країні зробили 1,87 мільйона тестів на коронавірус, і додав: "Америка продовжує робити більше тестів за будь-яку іншу країну світу. І тому, думаю, у нас найбільше зафіксованих випадків. Якщо взяти деякі дуже великі країни, то вони, я знаю, мають значно більше випадків, аніж ми, але не говорять про них".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди