Ромська спільнота має право називатися так, як вважає за потрібне — історик

Ромська спільнота має право називатися так, як вважає за потрібне — історик

Ромська спільнота має право називатися так, як вважає за потрібне — історик
AP

Щорічно 2 серпня в світі відзначають Міжнародний день голокосту ромів. Пам'ятна дата ухвалена на згадку про події 2-3 серпня 1944 року, коли в таборі смерті "Аушвіц-Біркенау" в газових камерах були вбиті 2897 ромів. Загалом в таборі загинуло понад 20 тисяч осіб, а за весь час геноциду від репресій постраждали від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів.

Які уроки з тих часів для всього світу загалом і для України зокрема ми можемо винести? Про що варто пам'ятати, щоб таке не повторилося? Про це слухачам Радіо "Культура" розповів історик Михайло Тяглий.

Світ визнав голокост, геноцид євреїв одразу після завершення Другої світової війни. А геноцид ромів тривалий час не привертав уваги через набагато меншу чисельність жертв. І через те, що ті, хто вижив, були неспроможні донести світові свій досвід і свою травму.

Коли роми подавали свої звернення на визнання їх постраждалими, то німці їм відповідали, що вони нібито були злочинцями і асоціальними елементами, що у них начебто "зіпсована" кров і що це є в їхній природі. Тільки на початку 80-х років на урядовому рівні у Німеччині було визнано, що переслідування ромів мало такий самий характер, як і переслідування євреїв. На це рішення пішло кілька десятиріч. Ромська національність була визнана такою, що так само постраждала від рук німців.

Ромська спільнота має право називатися так, як вважає за потрібне — історик
51-ий Міжнародний День ромів в Ужгороді біля пам'ятнику Августтину Волошину, 8 квітня 2022 рік. Суспільне Закарпаття

Ромська спільнота на початку 1940-х років вела більш осілий спосіб життя. Радянський перепис 1939 року нарахував 10 400 ромів в Україні. А статистика говорить, що було вбито понад 12 000 ромів в зоні окупації. Ми бачимо доволі велику різницю – можна казати про фактично тотальний геноцид ромів на теренах України. В Естонії вся ромська громада була вбита. У Литві загинула третина ромів, а дві третини залишилися живими через місцеві особливості.

Звичайно, що були випадки, коли людям давали врятуватися. Місцеві мешканці переховували ромів у себе. Вони були фахівцями-ковалями, тому цінувалися серед місцевого населення. Вони навіть користувалися авторитетом. Старости села часто попереджали про загрозу з боку німців, надавали допомогу, щоб роми втекли вчасно. Чим краще знали ромів, чим кращі були з ними стосунки перед війною, тим більшою була ймовірність того, що їм вдасться врятуватися.

У суспільстві і зараз існує багато стереотипів щодо ромів. Ромська громада дуже різноманітна. Є різні ромські підгрупи, які ведуть різний спосіб життя. Є кілька проблем, які стоять перед ромами. Вони змінюються, трансформуються, переживають "хвороби росту". Це займає не одне століття.

Ромська спільнота має право називатися так, як вважає за потрібне — історик
Відзначення розпочали з виконання гімну України. Далі учасники зійшли до Ужа, де дівчата пустили вінок річкою. Ужгород, квітень 2022 рік. Суспільне Закарпаття

Та група, яка найменше вписується в соціальне середовище, викликає багато уваги і запитань. А ту, яка вписалася, і не помічають. Серед нас живуть багато інтегрованих в наше життя ромів. Негативне ставлення викликають лише ті, які помітні своєю асоціальною поведінкою.

Але цьому слід протистояти. Це є інформаційна і освітня діяльність. У 1971 році у Лондоні відбувся Всесвітній конгрес, де було ухвалено рішення називати цю національність ромською. Слово "циган" має зневажливе забарвлення. Ромська спільнота має право на ту назву, яку вважає для себе справедливою і актуальною.

Нагадаємо, що Німеччина обмежилася формальним визнанням геноциду ромів у 1982 році. Тодішній канцлер Гельмут Шмідт визнав знищення 500 тисяч осіб у концентраційних таборах "убивством народу" через расистські причини. Через 15 років ромів у Німеччині було визнано національною меншиною.

Читайте більше

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯ