Після жорстокої агресії Росії в Україні, яка зруйнувала мир в Європі і атакувала фундаментальні принципи міжнародного порядку, Росія повинна продемонструвати свою готовність відновити роботу у переговорній групі з контролю над ядерними озброєннями спільно з США.
Про це повідомив президент США Джо Байден у своїй заяві напередодні 10-ї конференції з розгляду дії Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, передає пресслужба Білого Дому.
Байден зазначив, що навіть у розпал Холодної війни Сполучені Штати та Радянський Союз змогли працювати разом, щоб забезпечити стратегічну стабільність.
"Сьогодні моя Адміністрація готова оперативно провести переговори про нові рамки контролю над озброєннями, які замінять договір (ДНЯЗ)Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) — багатосторонній міжнародний акт, розроблений Комітетом з роззброєння ООН з метою завадити розширенню кола держав, що мають ядерну зброю, забезпечити міжнародний контроль за виконанням зобов'язань щодо обмеження можливості виникнення збройного конфлікту із застосуванням такої зброї., коли термін його дії закінчиться в 2026 році. Але переговори вимагають добровільного партнера, який діє сумлінно. А жорстока агресія Росії в Україні зруйнувала мир в Європі і являє собою атаку на фундаментальні принципи міжнародного порядку. У цьому контексті Росія повинна продемонструвати, що вона готова відновити роботу з контролю над ядерними озброєннями зі Сполученими Штатами", — заявив президент США.
Байден додав, що Китай також несе відповідальність перед світом, як держава, що володіє ядерною зброєю в рамках ДНЯЗ і член "великої п'ятірки". Він закликав країну до участі в переговорах, які усунуть дестабілізуючу військову динаміку у світі.
Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) — багатосторонній міжнародний акт, розроблений Комітетом з роззброєння ООН з метою завадити розширенню кола держав, що мають ядерну зброю, забезпечити необхідний міжнародний контроль за виконанням державами узятих за умовами Договору зобов'язань щодо обмеження можливості виникнення збройного конфлікту із застосуванням такої зброї; створити широкі можливості для мирного використання атомної енергії. Договір cхвалений Генеральною Асамблеєю ООН 12 червня 1968 і відкритий для підписання 1 липня 1968 року в Москві, Вашингтоні і Лондоні.
ДНЯЗ часто інтерпретують як систему трьох принципів, що мають прихований баланс:
- нерозповсюдження ядерної зброї;
- роззброєння;
- право на мирне використання ядерних технологій.
Договір переглядається кожні 5 років.
Читайте також
КНДР могла перезапустити реактор для виготовлення ядерної зброї — МАГАТЕ
Чотири країни закликали Іран повернутись до ядерної угоди
Китай та Росія заблокували в Радбезі ООН санкції проти Північної Кореї за ракетні випробування
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу