Магазини пакують продукти в пакети. Чия це ідея і чому вона не врятує від коронавірусу

Магазини пакують продукти в пакети. Чия це ідея і чому вона не врятує від коронавірусу

Ексклюзивно
Магазини пакують продукти в пакети. Чия це ідея і чому вона не врятує від коронавірусу

Від початку всеукраїнського карантину багато мереж супермаркетів почали запаковувати усі овочі та фрукти в поліетиленові пакети. Тепер, заходячи до магазинів, в овочевих відділах можна побачити багато великих пакунків з картоплею, морквою без альтернативи на менші обсяги продуктів. Подекуди покупці скаржаться, що доводиться розривати ці пакети, аби перевірити якість харчів або ж відібрати меншу кількість.

Українські екоактивісти обурюються цьому карантинному заходу. Вони припускають, що негативний вплив від такої кількості пластику може бути більшим, ніж імовірність зараження коронавірусом, яка не є підтвердженою. До введення карантину екологічно свідомі громадяни спеціально не користувалися пакетами при купівлі деяких продуктів, однак зараз у них не залишається вибору.

Суспільне поспілкувалося з Міністерством охорони здоров'я, Центром громадського здоров'я, представниками супермаркетів та екологами і дізналося, чи мають подібні "превентивні заходи" сенс, чи взагалі надавало МОЗ подібні рекомендації продуктовим мережам і як таке рішення може вплинути на довкілля і здоров'я українців.

Хто дав розпорядження і що кажуть у МОЗ

У МОЗ та ЦГЗ в один голос заперечують надання рекомендацій супермаркетам щодо постійного використання пластикових пакетів.

"Не було такої рекомендації від МОЗу. Не можемо сказати, чи це ініціатива супермаркетів, можливо, це Держпродспоживслужба. Але точно: це не ініціатива МОЗу", — заявили Суспільному у пресслужі головного державного санітарного лікаря Віктора Ляшка.

Також у пресслужбі Міністерства охорони здоров'я підтвердили, що протягом карантину від відомства звучала заява: фрукти — непридатне середовище для виживання вірусу.

У Центрі громадського здоров'я наголосили, що з усіма рекомендаціями, у тому числі супермаркетам, можна ознайомитися на офіційних сторінках, однак відразу зазначили, що "точно не рекомендували" магазинам загортати усі овочі та фрукти в пакети. Там припустили, що цей захід може бути власною ініціативою супермаркетів.

У Держпродспоживслубі на запит Суспільного відповіли, що "рекомендацій для суб’єктів господарювання, які здійснюють торгівлю харчовими продуктами, щодо фасування та пакування усіх овочів та фруктів в поліетиленові пакети Держпродспоживслужба не надавала", однак послалися на ст. 30 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", згідно з якою таке рішення може прийняти місцева влада.

"Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в умовах карантину можуть запроваджувати більш жорсткі, ніж встановлені нормативно-правовими актами, вимоги щодо якості, умов виробництва, виготовлення та реалізації продуктів харчування, режиму обробки та якості питної води. Відповідно, керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації виконавчого комітету Київської міської ради було прийнято рішення щодо заборони продажу незахищених продуктів харчування", — йдеться у повідомленні Держпродспоживслужби.

Згідно з ним, дозволено продаж лише фасованих продуктів та продуктів в упаковці виробника, напоїв в герметично закритих виробником пляшках або інших ємностях. Зазначається, що подібні рішення були прийняті і в інших областях України.

Суспільне направило запит до КМДА з метою дізнатися, якими рекомендаціями керувалася адміністрація при введенні правила постійного використання поліетиленових пакетів у супермаркетах.

Читайте також: "Міфи, легенди та теорії змови. Розвінчуємо фейки про COVID-19"

Як пояснюють супермаркети

Запаковувати їжу в пакети почали не всі мережі, а, переважно, — найбільші. Суспільне зв'язалося з представникам супермаркетів Novus, АТБ, Ашан, однак прокоментувати рішення погодилися лише у Сільпо.

"Продукти пакують з міркувань безпеки. Ця інформація належить до внутрішніх інструкцій та розпоряджень супермаркета", — сказав представник мережі Андрій.

Він додав, що "не лише вони почали так робити", згадавши ще мережу Велмарт, і порадив звертатися за більш детальною інформацією до адміністрації магазину.

Водночас представниця Ашан`у заявила, що не володіє такою інформацією, а в інших мережах не брали слухавку або радили звертатися до керівництва.

Що кажуть екологи

Екологиня Ірина Миронова пояснила у коментарі Суспільному, що екологічна спільнота підтримує всі дії, які спрямовані на забезпечення громадського здоров'я і мають доказову базу, але запаковування в поліетилен користі ані для здоров'я, ані для довкілля не несе.

"Навпаки, саме на пластиковій упаковці найдовше затримуються аерозолі, які можуть містити вірус, і, таким чином, люди, які не бачать, що знаходиться в цих пакетах — будуть їх брати в руки, дивитися, чи там немає якихось гнилих продуктів. Імовірність заразитися є навіть вищою при таких діях. Водночас є абсолютно чітка рекомендація від асоціації пакувальників, що будь-яку упаковку (одноразову чи багаторазову) важливо мити", — каже Ірина.

Читайте також: "Безконтактна оплата, спорт і хобі. Як карантин вплинув на споживання українців"

За її словами, такі дії збільшують шанси псування продуктів. Також люди не можуть брати ту кількість, яка їм потрібна і тому стають "заручниками".

"Разом з тим, такі дії шкодять довкіллю і створюють "відчуття безпеки", хоча насправді від них є лише додаткова шкода. Ми не рекомендуємо такі дії, проте дуже підтримуємо те, що в супермаркетах встановлюють дезінфектори біля кожних ваг, де зважуються продукти. Знов ж таки, запаковані продукти харчування не завжди містять цінники, люди їх беруть, йдуть до ваг і ці ваги жодним чином не дезінфікуються", — підкреслила екологиня.

Вона зазначила, що фахівці рекомендують користуватися в магазинах власною тарою, яку вдома можна самостійно добре помити, продезінфікувати і бути впевненим, що в ній нічого немає. Так буде безпечніше не лише для довкілля, а й для здоров'я.

Вибір редакції

На початок