У місті Олександрія Кіровоградської області відкрили музей-будинок українського науковця Дмитра Чижевського. Про це Суспільному розповіла заступниця міського голови Ірина Чемерис. Облаштовували його більше року за гроші благодійників.
Дмитро Іванович Чижевський — український енциклопедист, культуролог, філософ, літературознавець, релігієзнавець, лінгвіст, дослідник української і слов'янської літератур. Народився у 1894 році в Олександрії Кіровоградської області. Проживав у цьому місті до 1914 року.
За словами заступниці міського голови, будинок Чижевського розташований у місцевому краєзнавчому музеї імені Антоніни Худякової. Його відкриття ініціювала міськрада: "Ми зверталися до музейників та краєзнавців, які досліджували спадщину Дмитра Чижевського. Перед російським вторгненням звернулися до меценатів, бо, крім ремонту приміщення, треба було чимось наповнити цей музей. Краєзнавець Валерій Жванко допоміг нам знайти книги, надруковані минулого століття. Їх шукали навіть за кордоном. Багато чого ми купували в олександрійських колекціонерів".

Окрему увагу приділили оздобленню приміщення: "Кімната мала виглядати, як сто років тому. Для цього пошили спеціальні штори, зібрали відповідні світлини та документи. Коли почали робити косметичний ремонт, знайшли під шпалерами і відновили грубу з кахлів тих часів".
З місцевого бюджету витратили 30 тисяч гривень на реконструкцію шафи та косметичний ремонт. Знайшли та реставрували старовинні меблі, годинник, піаніно та телескоп, подібний до телескопу Дмитра Чижевського.
Дмитро Чижевський був зачинателем української філософії, розповів завкафедри мовних і гуманітарних дисциплін Віталій Ігнатьєв.
"Він відкрив теорію стилів. Стиль українського бароко – це його відкриття. І філологи вважають його філологом, але, в принципі, його професійна діяльність була пов’язана з філософією. Він засновник академічної української філософії і історії філософії як такої. Якщо у 19 столітті були суперечки. Чи є українська філософія чи немає, то в 20 столітті завдяки Дмитру Чижевському ми мамо історію філософії, і не просто підібрана історіографія філософів, мислителів, але й виділена особливість, ментальність української філософії".
Нині у музеї-будинку зібрали сотню експонатів, колекцію планують поповнювати.


Читайте також
- Олександрійська міськрада виділить гроші на ремонт багатоповерхівки, на яку впало дерево
- "Іскандери" надзвичайно швидко вилетіли і прибули до цілей". В ЗСУ прокоментували обстріл Кропивницького
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб