День Української Державності. Про що це свято та чому його варто відзначати

День Української Державності. Про що це свято та чому його варто відзначати

День Української Державності. Про що це свято та чому його варто відзначати
Фото: УНІАН

2022 року Україна вперше відзначає День Державності. Що це за свято та чому його варто відзначати, розповіли історики з Кіровоградської області.

Що означає цей день

24 серпня 2021 року президент Володимир Зеленський підписав указ про День Української Державності. Цього дня відзначають тисячолітню історію українського державотворення.

"Це відповідь тим, хто вважає, що Україна існує 30 років. Що її придумали німці, американці чи Ленін. Це відповідь тим, хто не вірить у тяглість нашої історії та стійкість української держави", – сказав кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко.

Тож скільки років Україні

Точкою відліку української державності можна вважати другу половину ІХ століття, сказав історик Олександр Чорний. А у 1187 році вперше в літописі з’являється й назва – Україна. "Є абсолютно всі підстави говорити, що Русь – це Україна. Не Росія".

В указі президента йдеться, що спадкоємцями Київської Руси є, зокрема, Галицько-Волинське князівство, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава, Карпатська Україна та сучасна Україна.

"На жаль, державотворчий процес в середині ХІІІ століття дещо переривався. Але еліта, яка сформувалася за тих часів, відігравала знакові процеси на території українських земель до початку ХХ століття. Коли держава стала у тому розумінні, у якому є зараз", – розповів Олександр Чорний.

Чому саме 28 липня

"Історія української церкви нерозривно пов’язана з історією української держави. Логічно, що День Державності був прив’язаний до дня Хрещення Русі", – сказав Юрій Митрофаненко.

28 липня 988 року князь Київський Володимир Великий хрестив Русь. Це була важлива та знакова подія, сказав Олександр Чорний. "Це був цивілізаційних вибір, щоб вписатися в європейський простір. Піддані князя, в переважній більшості, були язичниками. В той час, як інші країни були охрещені або мали віру в одного бога".

"Було вирішено, що ми відмовляємось від язичницького життя, тому що цивілізований світ так не робив, – сказав настоятель Свято-Покровського храму Православної церкви України Сергій Чудинович. – Тому рішення хрещення Русі – це концептуальне рішення. Ми маємо стати країною європейської християнської культури, успішними, з внутрішнім стрижнем, видавити в собі меншовартісність та мати чіткі вектори руху в економіці, політиці та культурі".

Про важливість свята

Росія веде проти України війну не тільки на полі бою, а й на інформаційному фронті, сказав Юрій Митрофаненко. "Усі ці історії: чий князь Володимир, чия княжна Ярославна, чий борщ. Тут тисячу років була українська держава, мова, церква. І вони продовжують своє існування навіть в умовах війни. Усі ці речі – малороси, великороси, білороси – це абсолютно російське імперське твердження. Провідна роль відводиться великоросам, тобто росіянам, і неправильні росіяни в їхньому розумінні – це малороси або білороси. Ця концепція, яка формувалася на початку ХХ століття, та і в радянський час, вона абсолютно не підтверджується нічим. Ми маємо всі підстави вважати, що історія Української держави сягає більше тисячі років".

Читайте також

  • У Побузькому на Кіровоградщині до Дня Української Державності створили артоб’єкт
  • У Смоліному на Кіровоградщині до Дня Української Державності створять стінопис.
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок