Долар по 36,6. Чим це допоможе бюджету і як зміняться ціни в Україні

Долар по 36,6. Чим це допоможе бюджету і як зміняться ціни в Україні

Долар по 36,6. Чим це допоможе бюджету і як зміняться ціни в Україні
. Фото: УНІАН

Нацбанк офіційно знизив курс гривні на 25% і підвищив курс долара — до 36,57 гривні. На початку повномасштабної війни НБУ відмовився від плаваючого курсу й зафіксував його на позначці 29,3. Ця зміна курсу — перша з 24 лютого. Суспільне пояснює, хто від цього виграє, хто програє і що буде далі.

Як зміну курсу долара пояснює НБУ

"Такий крок збільшить конкурентоспроможність українських виробників, зблизить курсові умови для різних груп бізнесу і населення та підтримає стійкість економіки в умовах війни", — каже голова Національного банку Кирило Шевченко.

Це рішення Національний банк України пояснює тим, що змінилися внутрішні та зовнішні умови, у яких існує українська економіка. "Рішення НБУ з перших годин війни зафіксувати курсу гривні на рівні 29,25 грн за 1 долар США допомогло забезпечити стабільну роботу фінансової системи. Водночас війна триває вже майже п'ять місяців, і за цей період відбулися суттєві зміни в українській та світовій економіці. В таких умовах офіційний курс гривні на рівні 24 лютого вже не відповідав реальності", — заявив Шевченко.

За останні п’ять місяців долар зміцнився майже проти всіх валют через зростання побоювань у світі щодо початку нової рецесії, а однією з ключових подій стало падіння євро, пояснює фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. Українці на внутрішньому ринку все більше орієнтувалися не на офіційний, а на готівковий курс долара, який в обмінниках ще вранці 21 липня коливався біля цифри 37. Тобто по суті НБУ офіційно визнав девальвацію, тобто здешевлення гривні на 25%. А ще зменшив витрати держави.

Читайте також: ЄС відмовляється від російського золота. Якими будуть наслідки для Росії

"Товари українського виробництва ставали дорожчими, а імпорт, навпаки, ставав дешевшим. І відбувався дисбаланс у платіжному балансі – щотижня НБУ доводилося продавати близько мільярда доларів із резервів на покриття цих розривів. Це колосальна сума, яку ми змушені були частково покривати надходженням фінансової допомоги від західних партнерів", — каже Демків.

"При офіційному курсі 36,6, доходи від податків на імпорт автоматично зростуть на 25%. За рахунок нас з вами? Так. Але на сьогодні альтернатива цьому є масштабна емісія гривні, що рано чи пізно потягне за собою нові хвилі валютних шоків.  Корегування курсу повинно певним чином послабити потребу в додатковій емісії", — пояснює економіст Дмитро Боярчук.

Закордонні товари та пальне подорожчають

Від нового курсу в першу чергу виграють експортери. А ще працівники ІТ-індустрії. Вони давно скаржились на те, що доводилося обмінювати валюту, яку вони заробляли за кордоном, за нижчим офіційним курсом, розповідає Михайло Демків.

"Гірше буде імпортерам, оскільки імпорт здорожчає і це ми, безумовно побачимо в магазинах і на цінниках. І попит на імпортні товари буде падати, українці будуть віддавати перевагу вітчизняним аналогам, або будуть відкладати покупки імпортних товарів до кращих часів", — говорить Демків.

Імпортні товари, які завозять в Україну, подорожчають саме на ті 25%, на які подорожчав долар, пояснює інвестиційний банкір Сергій Фурса. Серед тих товарів, які в Україну завозитимуть по новому курсу, — і пальне. "Ціна пального буде впливати на все інше. Ми бачимо прискорення інфляції. До кінця цього року вона буде дуже високою. Зараз інфляція 21,5%. Ми будемо йти до рівня понад 30%", — заявив Фурса в ефірі "Українського радіо".

Читайте також: Рекордне падіння курсу євро — як це вплине на гривню

Крім того, на думку Михайла Демківа, новий курс вдарить і по українцях, які наразі за кордоном, адже банки "підтягнуть" карткові курси до офіційного: "Люди за кордоном, які розраховуються гривневими картками, платитимуть вже більше гривень за той самий обсяг євро чи злотих".

Долар може бути по 40. Але не довго

"Чорний ринок" та обмінні пункти вже відреагували — долар продають щонайменше по 39 гривень. Чи чекати українцям на ще вищий курс? На думку економістів, коливання найближчим часом будуть, але короткострокові. "Зараз — буквально тиждень — і якщо ми побачимо, що обсяг інтервенцій НБУ суттєво зменшиться, то ми можемо сказати, що чинний курс буде триматися, і не буде підстав говорити про його швидкий перегляд", — говорить Михайло Демків.

Суттєвих змін для українців, які цікавляться придбанням валюти, економіст Дмитро Боярчук, не прогнозує: "Скоріш за все, буде певна турбулентність із намаганням скористатись переляком співгромадян і людям будуть пропонувати долар, наприклад, по 40 чи щось таке. Але потім ситуація стабілізується. Мало того, якщо вдасться наростити вивезення зерна на експорт, то не виключаю навіть певне укріплення валюти".

Менше спекуляцій, але гірше волонтерам

"Якщо хтось може купити долар по 29,25 гривні, а продати по 36-37, то цей хтось неодмінно це буде робити. Прибутковість від такої операції настільки велика, що покриває усі ризики, — пояснює Дмитро Боярчук. — Іншими словами, існування такої високої маржі саме по собі починає витягувати із валютних резервів все більше і більше валюти".

Фінансовий аналітик Михайло Демків також вважає, що корекція офіційного курсу гривні ліквідує так званий "валютний туризм": "Люди, які мали можливість виїжджати за кордон, знімали з українських гривневих карток валюту в банкоматах країн-ЄС і привозили її в Україну, продаючи населенню і штучно завищуючи курс".

Читайте також: Виплати переселенцям: які організації надають допомогу й як отримати гроші

Він каже, ті зміни щодо обмеження операцій по карткахЙдеться про ліміт на зняття готівкової валюти з гривневих платіжних карток за кордоном 12,5 тис. грн на сім календарних днів, щомісячний ліміт на особисті перекази за кордон 30 тис. грн, також щомісячний ліміт на розрахунки за кордоном із використанням гривневих платіжних карток у розмірі 100 тис. грн з усіх рахунків клієнта в банку., про які оголосив сьогодні Нацбанк, також покликані боротися зі спекуляціями при купівлі валюти за кордоном.

"Операції по картках за кордоном обмежили настільки, щоб звести це явище до мінімуму. І, швидше за все, це справді скоротить економічну вигоду від таких спекулятивних операцій. Така діяльність стане неприбутковою", — говорить Демків.

Хоча, додає експерт, проблеми виникнуть у волонтерів, які везуть гуманітарну допомогу: "Багато корисних речей для ЗСУ волонтери купують за кордоном, розраховуючись власними гривневими картками, на які вони збирають кошти в Україні. І зміна лімітів для розрахунків створюють додаткові проблеми. Поки я не розумію, як їх волонтери будуть обходити".

Читайте також

Закон про олігархів і втрати через війну. Що означає заява Ахметова про вихід з медіа

"Я прощався зі своєю пекарнею багато разів". Як переживають війну малі бізнеси в Україні

План відновлення України. Що презентували в Лугано

Знедолені чи колаборанти. Як українські підприємці виживають в окупації та чи багато з них йде на співпрацю з РФ

На початок