Чернігівщина може стати "територією пріоритетного розвитку": які пільги для підприємців передбачені у законопроєкті

Чернігівщина може стати "територією пріоритетного розвитку": які пільги для підприємців передбачені у законопроєкті

Чернігівщина може стати "територією пріоритетного розвитку": які пільги для підприємців передбачені у законопроєкті
ФОТО: Суспільне Чернігів

10-річний спеціальний правовий режим господарської та інвестиційної діяльності на території Чернігівської області передбачає новий законопроєкт, який 14 липня обговорювала в Чернігові робоча група з економічного відновлення регіону. Запрацювати він може не раніше січня 2023 року. Про це Суспільному розповів народний депутат України Сергій Гривко.

Розробляли цей законопроєкт безпосередньо для підприємців, які залишилися працювати у прикордонному регіоні з Білоруссю та Росією або потенційно можуть захотіти розпочати тут бізнес. Таким чином їм пропонують врівноважити всі ризики такого розташування преференціями й пільгами.

Костянтин Іванов
Костянтин Іванов. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Створення важелів, які внаслідок преференцій мають переважити чи компенсувати ці ризики. Вони дадуть поштовх, вони стримають відтік капіталів, людей та виробничих сил у безпечні регіони ближче до Європи", — каже президент Чернігівської Торгово-промислової палати Костянтин Іванов.

Спецрежим та відповідні пільги поширюватимуться на підприємства, які зареєстровані та проваджують свою діяльність на Чернігівщині. Діяти він буде і під час реалізації в області інвестиційних проєктів вартістю понад 5 мільйонів гривень, крім інвестиційних проєктів у сферах, на які не поширюватимуться пільги. Такими сферами виступають:

  • фінансова та страхова діяльність;
  • гуртовий та роздрібний продаж;
  • експорт та імпорт паливно-мастильних матеріалів та інших підакцизних товарів, крім імпорту транспортних засобів;
  • діяльність з обміну валют, надання послуг пошти та зв'язку, телебачення і радіомовлення;
  • організація торгів виробами мистецтва або предметами колекціонування чи антикваріату.
Сергій Гривко
Сергій Гривко. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Вони можуть звільнитися від податку на прибуток частково або повністю, якщо вони ці гроші витратять на розширення основних засобів, будуть закуповувати техніку і розвиватися. Відповідно будуть звільнені від ПДВ, акцизу і мита на ввіз обладнання і техніки для таких підприємств", — розповів нардеп Сергій Гривко.

Під час обговорення законопроєкту стало відомо, що підприємці та інвестори, які підпадатимуть під дію цього спецрежиму, отримуватимуть певні преференції як на державному, так і на місцевому рівнях.

Зокрема, держава звільнятиме підприємців та інвесторів від сплати ПДВ, акцизу та ввізного мита на імпорт транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, устаткування, виробничого обладнання, а також комплектувальних засобів до них вартістю понад 50 тисяч гривень.

Також підприємства в повному обсязі або частково звільнятимуться від податку на прибуток підприємств, за умови реінвестування цих коштів у розвиток підприємства. Коштом держбюджету підприємцям протягом трьох місяців, а інвесторам протягом шести місяців, компенсуватимуть 100% фактичних витрат зі сплати ЄСВ за своїх робітників, влаштованих на нове робоче місце.

Окремо підприємцям буде дозволено не використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО), крім виняткових випадків, а також вони будуть звільнені від орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній власності. Також діятиме пільгова ставка на прибуток інвестиційних проєктів — 0% протягом перших 5 років та 50% - протягом наступних років діяльності на території області. Водночас на місцевому рівні підприємства та інвестори за рішенням місцевої влади зможуть отримати такі преференції як: пільгові ставки податку на нерухомість; меншу ставка на оренду комунальної землі; звільнення від земельного податку.

Збитки виробничих підприємств області бойовими діями оцінюються від 150 тисяч до 300 мільйонів гривень. Це результати опитування 53-х компаній в регіоні, розповів заступник голови ОВА Дмитро Іванов. Водночас експорт чернігівської продукції ускладнюється логістикою і не тільки.

Сергій Лазар
Сергій Лазар. ФОТО: Суспільне Чернігів
"За рахунок коливання курсу євро-долар-євро, наша продукція подорожчала на 15-20% на світових ринках. Це в період війни й в період, коли складно знайти покупця, тому що тобі не довіряють. Це схоже на знищення експортерів таких як останніх" — говорить заступник директора компанії "Вимал" Сергій Лазар.

Спеціальний правовий режим та "територія пріоритетного розвитку" розв'язує цю проблему, адже підприємці-експортери товарів, робіт або послуг більше не будуть зобов’язані обов’язково продавати іноземну валюту одразу після продажу.

Також відповідно до нового закону податок на дохід фізичних осіб буде розподілятись за таким принципом: 70% ПДФО до місцевих бюджетів, 20% - до обласного бюджету та 10% - до держбюджету. Протягом трьох років щодо підприємців не здійснюватимуть планові та позапланові перевірки на предмет дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, окрім охорони навколишнього природного середовища.

Розраховуватися ж за товари, роботи або послуги у межах Чернігівщини можна буде як гривнею, так і валютами іноземних країн. Водночас безготівкові платежі з Чернігівщини на іншу територію України або за межі країни здійснюватимуться виключно у гривні або вільно конвертованій валюті.

Читайте також:

"Бізнес на валізах": чому чернігівські підприємства готові переїхати в інший регіон

На початок