П'ять причин, із яких людям не сидиться вдома під час пандемії

П'ять причин, із яких людям не сидиться вдома під час пандемії

П'ять причин, із яких людям не сидиться вдома під час пандемії

Чимало хто вже пристосувався до домашньої ізоляції, але по телевізору чи в інтернеті досі можна побачити кадри людних вулиць. Неможливо, щоб ці люди не знали про закриття кордонів, карантин, сотні тисяч заражених і безліч летальних випадків.

Президент наполегливо просить "зачекати з шашликами", але тих, хто п'є пиво на лавочці, це мовби й не стосується. Виходить, вони навмисно нехтують рекомендаціями та ігнорують заборони? Чому деякі люди не залишаються вдома під час пандемії, яка охопила весь світ?

Перш ніж намагатися пояснити поведінку інших, слід згадати про власні помилки. Наприклад, як правило, ми впевнені, що перехожі без маски, яких ми зустрічаємо дорогою в магазин, навмисно порушують правила.

Це називається "фундаментальна помилка атрибуції" – схильність пояснювати вчинки людей їхніми особистими якостями ("вони так роблять, тому що чхали на безпеку інших"), а свою поведінку – зовнішніми обставинами ("я не зміг купити маску з поважної причини"). У нинішній ситуації відбувається те саме: ми автоматично виносимо судження про тих, хто порушує ізоляцію.

Але чим пояснити дії тих, хто не дотримується соціальної дистанції в супермаркеті, виїжджає з друзями на природу, гуляє по пляжу, ходить без респіратора й каже: "Що мені той коронавірус? Усе це вигадки!"?

Читайте також: "Безконтактна оплата, спорт і хобі. Як карантин вплинув на споживання українців"
Чому деякі люди не залишаються вдома під час пандемії

Психологиня Джулія Шоу стверджує, що є кілька причин, чому люди діють ірраціонально під час пандемії або будь-якої кризи:

  1. Вони не можуть до кінця усвідомити серйозність того, що відбувається – це призводить до повного ігнорування або заперечення масштабів пандемії.
  2. Вони вдають бажане за дійсне. Такі люди використовують аргументи на кшталт "від звичайного грипу помирає більше людей, ніж від коронавірусу".
  3. Вони не вірять у серйозність чергової кризи. Інформаційне поле так часто вибухає шокуючими сенсаціями та світовими катастрофами, що люди перестали сприймати це належним чином.
  4. Вони спантеличені. У декого нові обмеження і правила викликають почуття безпорадності, тож людина відмовляється від спроб зрозуміти, як правильно поводитися в тому чи іншому випадку.

Чому люди не сприймають коронавірус як загрозу

Чому деякі люди не залишаються вдома під час пандеміїОригінальне

Лікарі, політики, журналісти, вчені, голлівудські актори, поп-зірки закликають людей сидіти по домівках. Світовий кінематограф, література і здоровий глузд повинні були підказати, що краще ставитися до пандемії з розсудливою обережністю. Чому ж цього не відбувається?

Психологи називають багато різних причин, але, на жаль, більшість з них зводяться до однієї – така вже людська природа. Професор Гордон Асмундсон поділив людей під час епідемії на три групи: люди з надмірною реакцією, з недостатньою реакцією і з адекватною реакцією.

Люди з надмірною реакцією – це ті "панічні покупці", які прагнуть на рік запастися гречкою і туалетним папером. Вони налякані, тому повні пакети товарів першої (і другої, і третьої) необхідності створюють у них ілюзію контролю та безпеки.

Люди з адекватною реакцією виконують встановлені правила, дотримуються обмежень і домашньої ізоляції задля боротьби з поширенням захворювання. Вони не панікують, але моніторять і аналізують ситуацію.

Люди з недостатньою реакцією – про них сьогодні й мова – не дослухаються до рекомендацій і не стежать за соціальною дистанцією, тому що вважають себе невразливими. На жаль, найчастіше саме вони винні в поширенні вірусу країною – і є п'ять причин, через які вони не залишаються вдома під час пандемії.

Читайте також: "Як не сваритися на карантині й уникати помилок під час конфлікту"

П'ять причин, із яких людям не сидиться вдома

Чому деякі люди не залишаються вдома під час пандеміїUA.Волинь

Вони бачать в цьому спосіб повернути собі контроль. Почуття безпорадності перед ситуацією, втрата контролю і невпевненість у власних силах спонукає людей (згадайте, це досить поширена дитяча риса) до непокори.

Вони думають, що це не їхня проблема. До березня 2020 року коронавірус для більшості українців був віддаленою у часі та просторі проблемою китайців. Реальність вже неодноразово підтвердила, що COVID-19 – проблема для всього людства, і здолати її можна лише спільними зусиллями.

Вони перенаситилися інформацією. Коли коронавірус став основною темою для ЗМІ, теревень у соціальних мережах, на кухнях і серед друзів – деякі люди почали підсвідомо знецінювати його значення. І намагаються прибрати його як зайвий білий шум зі свого життя. Ця перевантаження небезпечне й тим, що до людей з недостатньою реакцією доходять лише обривки важливої інформації щодо правил безпеки.

Вони піклуються тільки про себе. Останню сотню років суспільство на планеті боролося за індивідуальні права і свободи. А зараз фахівці закликають залишатися вдома! І не так для себе, як для людей, які належать до групи ризику – дорослих старше 60 років або осіб з ослабленим імунітетом. Декому дуже складно перестати думати тільки про себе і усвідомити колективну відповідальність за боротьбу з пандемією.

Їм самотньо. Людина потребує спілкування, а тривала ізоляція може заподіяти дискомфорт, стати причиною стресу і депресії. Особливо важко це для літніх людей, які й без того схильні до самотності та малорухомого способу життя. Якщо у вас є можливість навчити родича або сусіда користуватися zoom або skype, щоб зв'язатися з рідними – зробіть це!

Читайте також: "Директор Інституту стратегічних досліджень: "Якщо більшості не пояснили правил, поліція не допоможе""
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди