Тести на коронавірус в аптеках і перевірка хворих на пневмонію. Що відомо

Тести на коронавірус в аптеках і перевірка хворих на пневмонію. Що відомо

Ексклюзивно
Тести на коронавірус в аптеках і перевірка хворих на пневмонію. Що відомо

Міністерство охорони здоров'я повідомило 10 квітня, що аптеки можуть продавати експрес-тести на COVID-19, а на коронавірус відтепер будуть тестувати всіх пацієнтів із пневмонією. Суспільне дізналося, що обласні державні адміністрації переважно або не займаються реєстрацією хвороби, або не мають єдиного підходу до збору даних про випадки пневмонії, зокрема — летальних, а тестувати пацієнтів з пневмонією на коронавірус почали ще кілька днів тому.

"Від сьогодні ми тестуємо всіх хворих на пневмонію, які перебувають в інфекційних лікарнях, а також лікарнях іншого профілю, але з діагнозом пневмонія", — повідомив на брифінгу головний державний санітарний лікар і заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Водночас, за даними Суспільного, тестувати хворих на пневмонію почали ще з середи, 8 квітня. Наприклад, у деяких київських медичних закладах лікарі обдзвонювали пацієнтів, які перебували на домашньому лікуванні, і казали прийти та зробити тест на COVID-19.

Також команда розслідувачів Суспільного надіслала запити до обласних державних адміністрацій з проханням надати дані про хворих на пневмонію і летальні випадки.

Відповіді, які надійшли з частини адміністрацій, свідчать про те, що в Україні не існує єдиного підходу щодо збору інформації про пневмонії різного генезу та про смертність від них. Зокрема, в Миколаївській обласній державній адміністрації на запит Суспільного відповіли: "Збір інформації щодо зареєстрованих випадків захворювання пневмонії, вірусної пневмонії та смертності від зазначених захворювань чинними нормативно-правовими документами не передбачено".

У Дніпропетровській ОДА заявили, що інформація про кількість померлих від пневмоній та COVID-19 не передбачена статистичною звітністю та "потребує виконання спеціальних дій". За словами пресслужби Вінницької облдержадміністрації, неможливо виокремити з загальної кількості випадків пневмонії атипові, тяжкі та вірусні форми. Статистику вони не надали. У Терпопільській ОДА також заявили, що вони не ведуть статистику.

Водночас деякі місцеві органи влади надали дані про реєстр. Так, у Донецькій ОДА повідомили, що з 1 січня по 30 березня 2020 року на території області від пневмонії померли 39 осіб при 4 279 випадках. У Волинській облдержадміністрації заявили, що за три місяці поточного року зареєстровано 3 807 хворих на пневмонію, з яких 54 померли.

У Луганській ОДА повідомили, що з початку року 1 593 пацієнта хворіли на пневмонію, 17 із них померли. При цьому вірусної пневмонії нікому з жителів області не діагностували. Водночас на Рівненщині з початку 2020-го — 4 928 випадків пневмонії, з них — 36 летальних, тоді як випадків вірусної пневмонії виявлено 41.

На Сумщині ж від початку року зафіксували 3 348 хворих на пневмонію, з яких 14 померли. Вірусна пневмонія була у 246 осіб, померло від неї п'ятеро. У Чернівецькій ОДА повідомили, що за три місяці на території області були виявлені 1 833 хворі на пневмонію, з яких 35 пішли з життя, тоді як із вірусною пневмонією протягом 2020 було зафіксовано 1 380 пацієнтів, з яких померли 8.

Тим часом Ляшко на брифінгу заявив, що аптеки можуть продавати експрес-тести на коронавірус.

"Аптеки можуть закуповувати експрес-системи. Приватні лабораторії можуть закуповувати тест-системи в тому випадку, якщо вони відповідають вимогам біологічної безпеки і мають право працювати зі збудником 2-го класу патогенності", — повідомив Ляшко.

Водночас він нагадав, що про всі результати досліджень потрібно звітувати в Центр громадського здоров'я, а для остаточної діагностики коронавірусу застосовується метод полімеразної ланцюгової реакції.

Ляшко підкреслив, що продаж експрес-тестів аптеками є питанням суб'єкта господарювання, який володіє аптекою.

Що відомо

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди