Попри війну Україна цьогоріч планує зібрати від 50 млн тонн урожаю — Висоцький

Попри війну Україна цьогоріч планує зібрати від 50 млн тонн урожаю — Висоцький

Попри війну Україна цьогоріч планує зібрати від 50 млн тонн урожаю — Висоцький
. Фото: УНІАН

В Україні цьогоріч, попри ускладнену війною посівну, очікується "непоганий врожай". Зокрема планують зібрати від 50 мільйонів тонн зернових.

В ефірі Суспільного перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький розповів, що буде достатньою кількість продовольчої пшениці.

За його словами станом на початок липня активно жнива тривають лише на Одещині, почали перші поля обмолочувати також Миколаївська, Запорізька та Дніпропетровська області. Він додав, що протягом липня всі регіони без виключення долучаться до цього процесу.

"Враховуючи всі обставини, складності посівної, логістики воєнного часу, очікуємо все-таки непоганий урожай, не рекордний, але вище, ніж середньостатистичний, якщо взяти останні 5 років. Матимемо від 50 млн тонн зернових", — повідомив він.

За його словами, внутрішнє споживання зернових становить близько 20 млн тонн. Це означає, що мінімум 30 млн тонн з нового врожаю Україні треба буде експортувати.

"Оскільки останні місяці логістика була обмежена, фермери зіштовхнулися з тим, що їхнє бажання реалізувати є набагато більше, ніж є можливість купити на експорт і вивезти. Але є позитивні зрушення. Перше, якщо в березні експортували 350 тисяч тонн за місяць, квітень — 1 млн тонн, то у червні — уже понад 2 млн 100 тис тонн", — сказав він.

Висоцький розповів, що також без долучення чорноморських портів зростає альтернативна логістика. Зокрема Україна продовжує працювати з ООН, щоб знайти шляхи деблокування повного чи часткового портів і ще збільшити можливість експорту.

"І зараз активно завозимо з міжнародними партнерами необхідне устаткування для того, щоб були додаткові місця для зберігання, поки ця логістика розвивається. Всі ці заходи мають допомогти вирівнювати цінову ситуацію (підвищувати закупівельні ціни — ред). Просимо аграріїв не продавати відразу, а почекати, коли буде більше ефект від заходів. Вони мають змінити цінову ситуацію на користь покриття собівартості", — додав заступник міністра.

Він зазначив, що ціну формує ринок: тисячі суб'єктів, які вирощують, купують, переробляють. Але ціна так знизилася тому, що суттєво зросла логістика. Він пояснив, що витрати на перевезення автомобільним транспортом в рази більше, ніж морем.

"Є міжнародна ціна, але оскільки ми експортуємо не прямим шляхом, а в об'їзд, то логістика суттєво зросла. І вона віднімається від ціни. Тож, розвиваючи логістику, роблячи її дешевшою, зростатиме кінцева ціна, яку отримує фермер".

Висоцький також зазначив, що для зберігання зерна наразі розробляється відповідна стратегія, націлена на розширення кількості тимчасово мобільних сховищ. Перш за все, технологія зберігання зернових у великих пластикових мішках, рукави по 200 тонн, на полях.

"Їх можна розділити по багатьох місцях, не буде такої концентрації, ризику прильоту ракети на місце, де лежать десятки тисяч тонн. І є такі сховища, як конструктор, які швидко збираються і навпаки. Щоб зберігання було розконцентроване. Два транзитних хаби — це Польща та Румунія. Допомогу підтвердили Велика Британія, США та Канада", — підсумував він.

Читайте також

Бомбардування "хлібного кошика": як війна Росії проти України поглиблює світову продовольчу кризу

РФ вивезла до Сирії 100 тисяч тонн вкраденого українського зерна

На початок