Щороку понад 10 мільйонів людей в світі отримують черепно-мозкові травми, і понад 250 з них помирають. Це дані Всесвітньої організації охорони здоров’я. Через повномасштабне вторгнення РФ в Україні збільшилась кількість людей, які отримують травми, зокрема під час обстрілів, бомбардувань. Найбільш поширений вид черепно-мозкової травми — струс головного мозку він складає 75% всіх випадків ЧМТ. Як розпізнати струс мозку та як надати першу медичну допомогу постраждалому — ділимося інструкцією від Міністерства охорони здоров'я.
Зазвичай струс мозку спричиняє удар або різкий рух, наприклад, під час падіння або ДТП. За таких обставин головний мозок сильно струшується, і м’які тканини за інерцією вдаряються у внутрішні склепіння черепа.
Які симптоми струсу мозку:
- втрата свідомості після травми голови (навіть короткочасна),
- нудота, блювання,
- затримка при відповіді на запитання,
- порушення зору, коли "картинка" здається розмитою,
- короткострокова втрата пам’яті,
- дзвін або шум у вухах, порушення слуху,
- головний біль.
Інструкція: як допомогти людині, в якої ви підозрюєте струс мозку
За можливості викличте швидку допомогу. Потім зробіть все, аби людина не рухалась, особливо важливо обмежити рухи постраждалого в шийному відділі хребта. Якщо людина у стані свідомості та скаржиться на головний біль — можна дати їй парацетамол. Якщо постраждалий непритомний, перевірте, чи він дихає. Якщо дихає, покладіть на бік.
Якщо не дихає — розпочніть серцево-легеневу реанімацію (СЛР). Для цього натискайте посередині грудної клітини двома руками, основу однієї долоні накрийте другою. Рухи мають бути сильними: глиби натискання має становити близько 5-6 сантметрів. Частота — близько 100-120 разів на хвилину. Продовжуйте це робити без перерви до приїзду медиків.
Термінова медична допомога потрібна, якщо постраждалий отримав травму голови на швидкості, впав з висоти понад 1 метр, або має такі симптоми:
- на голові з’явилася рана,
- помітні розлади руху: проблеми з ходінням, рівновагою,
- людина погано розуміє, що їй кажуть, або говорить із затримкою чи з важкістю,
- з’явилися синці під очима чи за вухами,
- з вух або носа витікає прозора рідина (може бути з домішками крові),
- з’явилися судоми, оніміння або слабкість частини тіла,
- з’явилися проблеми зі слухом та зором.
Матеріал опубліковано у співпраці з платформою “Бережи себе”, яка присвячена темі здоров’я під час війни (проєкт Команди організації INSCIENCE за підтримки Світового банку та Швейцарії).
Читайте також
"Ми зіткнулися з проблемою, що людей можуть вбивати біля центрів крові" — засновниця Донор.UA
"Неоціненний життєвий досвід, який нікому не варто пережити" — історія лікаря з Маріуполя
Війна. Всі новини.