Фосфорні боєприпаси: які наслідки та що робити при пораненні

Фосфорні боєприпаси: які наслідки та що робити при пораненні

Фосфорні боєприпаси: які наслідки та що робити при пораненні
Білий фосфор влучає в ціль, військові навчання США, Тайвань, 7 червня 2012 року. Photo: SAM YEH/AFP/GettyImages

Харківщина, Донбас, Сумщина, Херсонщина — це не повний перелік регіонів України, де російські військові використовували фосфорні боєприпаси. Цей вид зброї має невибіркову дію й велику зону ураження, а також спричиняє тяжкі та болісні травми, тому є суворо забороненим Протоколом III до Конвенції про конкретні види звичайної зброї.

Як працюють фосфорні снаряди, що робити в разі обстрілу та як надати першу допомогу людині, яка постраждала. Суспільне наводить поради платформи “Бережи себе”, яка присвячена темі здоров’я під час війни (проєкт Команди організації INSCIENCE за підтримки Світового банку та Швейцарії).

Чим загрожують фосфорні снаряди?

Фосфорні боєприпаси начинені самозапальним білим фосфором — і саме через нього вони такі небезпечні. Фосфор має високу температуру горіння (приблизно від 800°C) і займається від контакту з киснем. Тому він буквально випалює все, куди потрапляє. Вогонь дуже складно гасити.

Такі бомби та снаряди можуть вразити площу до кількасот квадратних метрів, а своєю дією нагадують напалм — сильно липнуть до поверхонь, запалюють чи не всі об’єкти, спричиняють довготривалі пожежі з густим чорним токсичним димом.

Пожежу, спричинену фосфором, можна загасити рясно поливаючи її водою, засипаючи піском або ґрунтом. Завдання — перекрити контакт фосфору з киснем.

Що робити, якщо фосфор потрапив на тіло?

Якщо фосфор потрапив на тіло людини, він відразу почне пропалювати шкіру, залишаючи дуже болісні опіки. Якщо терміново не надати допомогу, фосфор може дістатися до кісток та пошкодити кістковий мозок. Тому перше, що потрібно зробити — це якнайшвидше скинути уражений одяг, до якого прилипли частки фосфору. В жодному разі не можна робити це голіруч. Якщо є можливість, то краще робити це у воді.

Далі потрібно перекрити доступ кисню до пошкоджених ділянок тіла: наприклад, промити рану великою кількістю чистої води.

Потім — накласти на опіки вологі пов’язки, щоб запобігти повторному загорянню. Перекис водню використовувати не можна, адже він розпадається на кисень та воду.

Читайте також: Обстріл "Cумихімпрому". Як вберегтися від отруєння аміаком у результаті аварій на підприємствах

Очі треба рясно промити чистою водою упродовж 15 хвилин, а потім накрити їх вологою тканиною та тримати прикритими. Випари білого фосфору також дуже небезпечні для очей: вони викликають сильне подразнення і відчуття чогось стороннього в оці. Це призводить до сльозотечі, спазматичного моргання (блефароспазм), підвищеної чутливості до світла (фотофобія) та інших серйозних наслідків.

Уникайте застосування будь-яких мазей на ліпідній або масляній основі, які можуть збільшити поглинання білого фосфору.

Подальшим лікуванням потерпілого мають займатися виключно лікарі — викличте швидку та чекайте на допомогу.

Треба пам’ятати, що вдихання парів фосфору шкідливо — вони вражають легені (у найгірших випадках це смертельно). Якщо ви знаходитесь у сховищі, потурбуйтесь про герметизацію: закрийте що двері, вентиляційні отвори тощо. Для додаткового захисту ніс та рот можна прикрити матерією (чистим одягом, рушником, хусткою тощо) та пийте багато води.

Матеріал створено на основі рекомендацій CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Читайте також

"Затемнення, все чорне, я повзу". Фоторепортаж з Кременчука, де росіяни обстріляли ТРЦ

Не витримали важкої артилерії, HIMARS та "Гарпунів". Чому РФ залишила Зміїний і чи допоможе це із зерном

Чи стане в Україні доступною короткоствольна вогнепальна зброя

На початок