Не витримали важкої артилерії, HIMARS та "Гарпунів". Чому РФ залишила Зміїний і чи допоможе це із зерном

Не витримали важкої артилерії, HIMARS та "Гарпунів". Чому РФ залишила Зміїний і чи допоможе це із зерном

Не витримали важкої артилерії, HIMARS та "Гарпунів". Чому РФ залишила Зміїний і чи допоможе це із зерном
Прикордонний стовп і маяк на острові Зміїний, 2008 р. . Фото: УНІАН

30 червня ЗСУ змусили російських військових залишити острів Зміїний, який знаходиться в 140 кілометрах від Одеси. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що окупанти не витримали "вогню української артилерії". У відповідь у Міністерстві оборони РФ заявляє, що "звільнило" острів задля вивозу українського врожаю через порти. Суспільне розбиралося, що означає звільнення Зміїного з точки зору безпеки і чи можливо тепер вивозити зерно.

Звільнення острову Зміїний: чому це важливо

Тактичною і значною моральною перемогою називає відхід росіян з острову керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук. Але про перемогу на морі в цілому ще не йдеться.

"Острів був дуже важливий для противника. Коли росіяни захопили наш, український Крим і захопили об’єкти "Чорноморнафтогазу" в північно-західній частині Чорного моря, вони розмітили на них спецназ та морську піхоту. А ще розташували на них радіолокаційні станції, акустичні станції, тобто сформували такий ланцюг системи спостереження з узбережжя, який висвітлював всю обстановку в цій частині Чорного моря — надводну, підводну, повітряну. Зміїний — це така в цьому ланцюгу крайня крапка, яка дозволяла контролювати самий захід до гирла Дунаю, контролювати прохід Дунайський, наші порти", — пояснює він.

Не витримали важкої артилерії, HAIMARS та "Гарпунів". Чому РФ залишила Зміїний і чи допоможе це із зерном
Острів Зміїний. Острів Зміїний, фото: Державна прикордонна служба України

Тепер Одеса не знаходиться під загрозою висадки десанту, додає військовий експерт Михайло Жирохов. "Після втрати крейсера "Москва" їм потрібно було прикриття від ударів з повітря. Тому російське командування вирішило розмістити на острові зенітно-ракетні комплекси, які будуть прикривати і кораблі під час стрільб, і можливий десант в Одеську область", — пояснює він.

Жирохов звертає увагу на ситуацію з початку травня: бойові дії за Зміїний активізувались, бо РФ намагалась доставити туди і продукти, і зброю, а ЗСУ атакували російських. Переламу українським силам, вважає він, вдалось досягнути після отримання протикорабельних ракет "Гарпун", артилерії 155-міліметрового калібру та ракетних систем HIMARS.

"Нічого не можливо було цьому гарнізону (російському — ред.) поставити. І хтось з російських генералів вирішив віддати цей острів — незважаючи на те, що він має значення — але утримувати його просто немає можливості. Просто нічим. Фактично всі фортифікаційні споруди були знищені артилерію", — зазначає Михайло Жирохов.

Чи допоможе це з вивозом зерна з України

Міноборони РФ заявляє, що вивело гарнізон з острову в якості "жесту доброї волі", начебто це демонстрація того, що вони не втручаються в організацію гуманітарних коридорів для вивезення сільськогосподарської продукції з території України.

"Це ніяк не розблокує українські порти. І це в кращому випадку одна зі складових для забезпечення безпеки в північній частині Чорного моря", — вважає директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк. За його словами, вивезення зерна з українських портів потребує великого комплексу дій, зокрема розмінування, яке може забрати місяці, пошук військових тральщиків, які треба шукати за кордоном. Але в першу чергу треба вирішити питання безпеки.

"Треба відповісти на питання: яким чином безпечно буде здійснювати судноплавство в цій території? Оскільки після того, як росіяни декілька разів атакували мирні судна, просто ніхто не хоче заходити (в порти — ред.). А друге питання: чи буде це економічно доцільно? Тому що плата за фрахт судна включає страхові платежі, які є дуже значними і звичайному випадку. А коли судно пливе в територію, яка є потенційно небезпечною, ці платежі надзвичайно великі", — пояснює Сергій Вовк.

Як звільнення Зміїного впливає на безпеку в морі та на суші?

З одного боку звільнення острову робить відкритою ділянку між Зміїним, Дунаєм та Румунією, проте цього недостатньо, аби убезпечити південь Україні і, зокрема, кораблі, які можуть рухатись в порти, каже Павло Лакійчук.

"Це убезпечило від прямого контакту судна, які можуть рухатись в українські порти. Але треба пам’ятати що в них на озброєнні протикорабельні ракети. І дальність їх дій велика, — зазначає військовий експерт. — Цими протикорабельними ракетами вони "шпарять" же не тільки по об’єктах в морі, а й по наших містах. Ракети "Калібр" мають дуже великий радіус дії. І те, що вони відійшли кілометрів на 200, на жаль, ракетної загрози для України не знімає і в Чорному морі загрози також не знімає".

Чи будуть українські військові займати острів? Михайло Жирохов вважає, що український гарнізон буде так само вразливим на Зміїному, як і росіяни: "На сьогоднішній день просто достатньо того, що там нема росіян".

Українські сили ще не висадились на острів, повідомила CNN спікерка сил оброни півдня України Наталя Гуменюк, уточнивши, що неясно, чи повністю вийшли російські війська: "Ми не можемо стверджувати, що всі вони відійшли. Але ми сподіваємося, що у них вистачило розуму для цього. Нам зарано формувати форпост на острові Зміїний. Треба закінчити розслідування результатів військової операції".

Що відомо:

  • 26 червня ОК "Південь" повідомило Збройні сили України ведуть операцію проти російських збройних формувань, які тимчасово зайняли острів Зміїний у Чорному морі.
  • 22 червня в ОК "Південь" заявили, що українські військові українські військові зафіксували ураження російської автомобільної техніки, ЗРК "Панцирь-С1" та радіолокаційної станції.
  • Росія захопила острів Зміїний 24 лютого 2022 року в перший день повномасштабної війни Росії проти України.

Читайте також

Чим відрізняються РСЗВ MLRS та HIMARS — пояснює Генштаб ЗСУ

Війна. Всі останні новини.
На початок