Російські війська 27 червня завдали ракетних ударів по торговельно-розважальному центру "Амстор" у Кременчуці Полтавської області. На момент удару в центрі перебувати понад тисячу людей, повідомив президент України Володимир Зеленський. Там почалась пожежа, ТРЦ згорів вщент. Станом на вечір 28 червня відомо про 20 загиблих та щонайменше 59 поранених. Також є понад 40 заяв від родичів про безвісти зниклих, які могли перебувати під час обстрілу у ТЦ.
Суспільне побувало на місці обстрілу, також ми поспілкувались із постраждалими — дивіться у фоторепортажі.
Командування Повітряних сил ЗСУ повідомляє, що "Амстор" у Кременчуці обстріляли ракетами Х-22, випущених із дальніх бомбардувальників Ту-22 М3. Росіяни здійснювали пуски здійснювали з Курської області.
Рятувальники продовжують розбирати завали на місці. Понад тисяча людей працювали над цим усю ніч. Пошкоджені будівельні конструкції розбирали за допомогою важкої інженерної техніки та засобів малої механізації. ДСНС залучили 440 людей та 70 одиниць техніки.
Опізнати тіла деяких загиблих не можуть через те, що вони сильно обгоріли. Їх ідентифікуватимуть за допомогою експертизи ДНК. На це необхідно кілька днів. Скільки саме, залежатиме від швидкості здачі необхідних зразків родичами загиблих, заявив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.
Одна із двох ракет, які російська армія випустила по Кременчуці на Полтавщині, влучила на територію заводу. Про це повідомив Суспільному голова наглядової ради установи Микола Данилейко.
Через влучання російської ракети частково поруйнована інфраструктура "Кременчуцького заводу дорожніх машин ("Кредмаш")". Це приватна установа.
Розбита, зокрема, будівля, а на території заводу лишилася вирва від вибуху. Микола Данилейко Суспільному повідомив, що з 1989-го року завод не випускав військової техніки та запчастин.
За попередніми даними, серед працівників поранених немає.
28 червня на території Полтавської області оголосили Днем жалоби, аби вшанувати пам’ять загиблих внаслідок обстрілу ТЦ, повідомили у Полтавській ОВА. У Кременчуці жалоба триватиме до 30 червня включно.
Війна. Усі новини
Поранених внаслідок ракетного удару відвезли у лікарні Кременчука та Полтави. Головний лікар обласної станції переливання крові каже запасів крові наразі достатньо.
Лікар-хірург хірургічного відділення лікарні інтенсивного лікування Кременчука Іван Жуков розповів про пацієнтів, які потрапили до цієї лікарні.
"До нас госпіталізували 24 хворих. У хірургічному відділенні сім людей. Зокрема, двоє з них з осколковим пораненням стегнового м'яза та з множинними пораненнями тулуба і волосяної частини голови, ще двоє з переломами кінцівок та також осколковими пораненнями нижніх кінцівок і плечової кістки. Стан всіх цих людей стабілізований.
Пацієнти, які знаходяться у важкому стані – в реанімаційному відділенні лікарні: п'ятеро з важкими черепно-мозковими травмами з забоями головного мозку, а також три пацієнти з травматичними ампутаціями нижніх та верхніх кінцівок. Дітей серед них немає".
Працівник одного із магазинів побутової техніки, розташованого у торговельному центрі Олександр розповідає, що під час повітряної тривоги він з колегою вийшов надвір:
"Сидів "клацав" у телефоні. Буквально за хвилину: затемнення, все чорне, у мене все "пливе", я повзу. Я зрозумів, що "прилетіло", а мене закинуло під машину. Врятувало те, що стояла поруч вантажна машина нашої доставки. Вона прикрила хвилю".
Чоловіку осколком металу поранило в ногу. Жінки, продавчині з супермаркету, коли вибігали побачили його. Одна з них зняла ремінь з себе і перев'язала Олександрові ногу. "Гіпс мені наклали, почистили, зашили, – каже Олександр. – Вуха заклало дуже. А так – дрібні пошкрябини ще і легкий переляк".
Його колега Петро, з яким вони разом були на вулиці в момент удару, розповідає теж, що його відкинуло під машину: "Нас двох (з Олександром – ред.) знесло, вилазили з-під уламків машин. В мене контузія і рвані рани".
Каже, на момент вибуху у них в магазині було небагато людей, близько 9 співробітників. Усі встигли вибігти, коли почалась пожежа.
Більше десятка людей, які травмувалися у ТЦ "Амстор", звернулися до приватної клініки, що розташована неподалік закладу, повідомила Суспільному виконувачка обов’язків директора медустанови Ольга Лобова. За її словами, найпоширеніші травми — струси головного мозку, забої та рвані рани різних частин тіла.
"Люди ще йдуть. У тяжкому стані у нас нема, у нас ті, хто може дійти. Основні травми — струси головного мозку, забої, рвані рани різних частин тіла. Звичайно, надаємо першу невідкладну допомогу Викликаємо швидку допомогу. А далі вже або швидку викликаємо, або ж відправляємо додому, а потім до лікаря. У нас тут є чергові лікарі, терапевти, я й сама терапевт, але всі надаємо невідкладну допомогу і рани перев’язуємо. А хірурги всі поїхали у третю міську лікарню, аби надавати оперативну допомогу людям", — розповіла Лобова увечері 27 червня.
Читайте також: "Варварство, звірство та терор мирного населення". Як світ реагує на ракетний удар по Кременчуку
Міністерство оборони Росії майже за добу визнало, що ракетний удар по місту Кременчук у Полтавській області України, внаслідок якого загинули цивільні жителі – відвідувачі торговельного центру – завдали російські військові. При цьому у зведенні російського Міноборони стверджується, що удар був завданий "високоточною зброєю" по військовому об’єкту: "ангарах із озброєнням і боєприпасами, що надійшли від США і європейських країн в районі Кременчуцького заводу дорожніх машин". Стверджується, що "детонація боєприпасів до західної зброї викликала пожежу в розташованому поряд з територією заводу торговому центрі, що не функціонував". Про жертв серед цивільних жителів у повідомленні не йдеться.
СБУ відкрила провадження після удару по ТРЦ у Кременчуку, за ч.2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів і звичаїв війни). Працівники прокуратури також розпочали кримінальне провадження через службову недбалість працівників торгового центру.
Російська армія обстріляла ТРЦ у Кременчуці, є загиблі та десятки поранених. Що відомо