Перейти до основного змісту
Спалити "Москву". Що відомо про пошкодження ракетного крейсера РФ у Чорному морі

Спалити "Москву". Що відомо про пошкодження ракетного крейсера РФ у Чорному морі

Спалити "Москву". Що відомо про пошкодження ракетного крейсера РФ у Чорному морі
. Скрін з Ютубу

Увечері 13 квітня кілька українських джерел заявили про ураження російського ракетного крейсера "Москва" в Чорному морі. Це саме той корабель, що погрожував прикордонникам на Зміїному і отримав відповідь: "Русскій воєнний корабль, іді... !". Росія підтвердила пожежу на судні, але не коментувала можливу причину. Західна розвідка поки також не має інформації про те, що саме сталося з флагманом Чорноморського флоту РФ. Суспільне зібрало, що відомо про спалення "Москви".

Що сталося

Одним із перших про ураження крейсера "Москва" повідомив український бізнесмен і волонтер Серж Марко. Далі голова Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко заявив, що судно підбили українські військові за допомогою ракетного комплексу "Нептун" українського виробництва.

Пізніше офіцер Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров повідомив, що внаслідок влучання українських ракет на "Москві" виникла пожежа. На допомогу судну вирушили інші кораблі, але через шторм і потужний вибух крейсер перекинувся на лівий бік і почав тонути. Голова Одеської ОВА ввечері 14 квітня стверджував, що судно досі горить у Чорному морі.

Своєю чергою російська сторона в ніч проти 14 квітня заявила, що на "Москві" сталася детонація боєзапасу, через що судно отримало "серйозні ушкодження". "Екіпаж евакуйовано. Причини пожежі встановлюються", — йшлося у повідомленні російського міністерства оборони.

Удень 14 квітня Росія заявила, що пожежу на "Москві" вдалося локалізувати, а основне ракетне озброєння крейсера не пошкоджене. Міноборони РФ також стверджує (всупереч твердженням української сторони), що судно зберігає плавучість і буде відбуксоване в порт.

Речник Пентагону Джон Кірбі підтверджує інформацію РФ про те, що "Москва" не затонула і рухається в порт, імовірно, в Севастополь. Причину вибуху на борту судна США поки назвати не можуть, але стверджують, що він був "значним".

Чому це важливо

"Москва" — це флагманський крейсер Чорноморського флоту Військово-морських сил РФ. Він був спущений на воду ще у 1982 році й відтоді брав участь у низці збройних конфліктів, зокрема в Південній Осетії у 2008 році та в Сирії у 2015-16 роках. Судно оснащене комплексом крилатих ракет, зенітно-ракетними комплексами, артилерійськими та протикорабельними гарматами.

Речниця Морської охорони Наталя Гуменюк підтвердила Суспільному, що згідно з бортовим номером, саме крейсер "Москва" погрожував військовим на Зміїному та отримав відповідь: "Русскій воєнний корабль, іді... !" і став персонажем численних мемів.

"Москва" пройшла кілька модернізацій, останню — у 2020 році. Основне її озброєння — надзвукові протикорабельні ракети типу Р—1000 "Вулкан" дальністю до 1000 кілометрів, яких на судні може розміщуватися до 16.

Крейсер відіграє важливу роль у забезпеченні протикорабельної та протиповітряної оборони російського флоту в Чорному морі, звідки створює зокрема загрозу висадження десанту на узбережжя України, повідомив директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

Що буде далі

Навіть якщо крейсер "Москва" не потоне, а буде відбуксований, то він уже не зможе брати участі в бойових діях проти України, вважає експерт Микола Сунгуровський. А оскільки Туреччина заблокувала проходження військових кораблів до Чорного моря, замістити втрату російська сторона вже не зможе.

"Там рознесло так, що він ледь не затонув. Знищивши такий крейсер, решта корабельного угрупування залишаються під ударом", — сказав Сунгуровський.

Він також розповів про потенціал російського Чорноморського флоту після ураження "Москви": "Корабельний склад Чорноморського флоту налічує два фрегати: “Адмірал Ессен” і “Адмірал Макаров”, в них по вісім ракет “Калібр”; три корвети “Вишній Волочок” “Інгушетія” і "Грайворон”, теж по вісім ракет, і чотири підводні човни, на кожному по чотири ракети".

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 50. Текстовий онлайн

Війна на околицях Києва та життя в столиці. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Топ дня

Вибір редакції

На початок