Сім’я в умовах карантину: поради психологів

Сім’я в умовах карантину: поради психологів

Сім’я в умовах карантину: поради психологів facebook

В Україні триває карантин. З шостого квітня обмеження стали більш суворими, що стосується прогулянок та переміщення. Сім’ї залишилися вдома сам-на-сам. Як зберегти шлюб і покращити стосунки з рідними, - журналісти Суспільного розмовляли із психологами.

Психотерапевти Любомир та Уляна Андрусіви вважають, що найважливіше – це наші стосунки. "Тому важливо повернутися обличчям один до одного, подивитися, хто насправді наші найближчі люди, чи знаємо ми їх, чи знаємо їхні потреби? Як ми можемо підтримати один одного в цих абсолютно нових для кожного з нас умовах. Найважливіші рішення, наприклад про розлучення, варто поставити на паузу. Сказати собі, що остаточне рішення ми приймемо згодом. А зараз дати один одному просто людську підтримку і достатньо власного простору з повагою до меж один одного", – вважає Уляна Андрусів.

Сім’я в умовах карантину: поради психологівfacebook

Сім’я в умовах карантину: поради психологів

Любомир Андрусів радить не робити різких рухів у часі, коли є нестабільність, неспокій. Не ухвалювати в цей час важливих рішень. Дочекатися сприятливого часу.

"Діалог поглиблює стосунки. Стосунки можуть згоріти, коли вони будуються не на добрих опорах, не на правді, яка породжує довіру. Якщо немає правди з партнером чи зі собою, то буде страх таємниці, щоб не відкритися", – каже психотерапевт.

Говорити про свої потреби, очікувані бажання. Це те, що ми часто не вміємо, навіть коли багато років живемо поруч.

"Є повідомлення, які ми говоримо через "я": мене дратують розкидані шкарпетки. Такі повідомлення викликають в іншої людини відчуття, що на неї нападають. Але ми не нападаємо, ми просто говоримо про свої почуття. Не звинувачуємо людину: "Ти такий чи така", – Уляна Андрусів вважає, що ми не можемо втекти зараз від стосунків.

Сім’я в умовах карантину: поради психологів

Сім’я в умовах карантину: поради психологів

За її словами, це унікальна ситуація, яка не траплялася з нами навіть під час спільних відпусток. І всі наші звички, нюанси нашого характеру, всі наші почуття, – все виходить назовні. Важливо бути в контакті зі собою, бо, не розуміючи, що відбувається зі мною, тим більше не зможу зрозуміти свого партнера і можу відігрувати на ньому свої невпорядковані емоції.

Психотерапевти переконані, що, якщо спілкування якісне, його не буде забагато. Варто відкриватися один перед одним. Але близькість – це водночас і вразливість. Справжнє тепло неможливе, коли немає відкритості.

Любомир Андрусів радить давати один одному власний простір, щоб партнер мав час переключитися на щось інше: "У першу чергу, на себе, щоб бути в діалозі зі собою. Можна винести сміття, прогулятися (в масці), побути годинку-дві у кімнаті одному. Побути на самоті, наскільки це можливо".

Сім’я в умовах карантину: поради психологівfacebook

Сім’я в умовах карантину: поради психологів

Також подружжя поділилося своїми топ-заняттями під час карантину: пілатес онлайн, святкова вечерю, коли готують смачну страву, красиво накривають стіл, запалюють свічки на красивих підсвічниках; структурування тижня (праця онлайн і можливість через розклад переключатися), спільні ігри всією сім’єю і спільна молитва.

Дитяча та сімейна психологиня Ірина Волощук радить батькам не обмежувати своїх дітей у спілкуванні з однолітками. З її слів, завдання батьків – обережно входити в простір дітей, пам’ятати, що зараз вони більш вразливі, ніж тоді, коли ходили до школи. Важливо не нав’язувати себе у цьому контакті. Коли діти потребуватимуть контакту з батьками, вони до них звернуться.

"Дати підліткам самим організувати свій час. Є діти, які з цим не справляються. Тоді батькам треба з ними домовитися про режими дня чи харчування. Важливо питати дітей, як їм комфортніше. Наприклад, у моїх дітей змінився режим: вони прокидаються в обід, але досить довго увечері займаються своїми справами. Я розумію це як компенсаторну функцію: коли не було карантину, вони дуже рано вставали, і зараз для них це "шматок свободи". Мені це не заважає. Я дозволила це робити. Важливо дати їм можливість спілкуватися з однолітками у будь-який зручний для них спосіб", – каже сімейна психологиня.

Сім’я в умовах карантину: поради психологівfacebook

Сім’я в умовах карантину: поради психологів

А ще Ірина Волощук говорить: "Дітей варто включити в життя сім’ї. Дати їм можливість проявити себе в прибиранні, в приготуванні їжі. Вони прекрасно з цим справляються. Орієнтуйтеся на потреби вашої дитини: якщо треба контролювати навчання, контролюйте, якщо вони і до карантину робили це самостійно, то нехай так буде і надалі. Не треба різких змін, бо їх і так багато. Обов’язково має бути відпочинок, бо ми в стресі, і діти в стресі. І в батьків теж має бути відпочинок від усіх. Під час карантину важливо дати можливість облаштувати внутрішній світ вдома".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди