Війна та атомна енергія: як працює Запорізька АЕС під окупацією

Війна та атомна енергія: як працює Запорізька АЕС під окупацією

Війна та атомна енергія: як працює Запорізька АЕС під окупацією
Бетонні контейнери з відпрацьованим ядерним паливом на території Запорізької атомної електростанції, фото: УНІАН

Запорізька атомна електростанція — найбільша у Європі та третя у світі. Вона має 6 енергоблоків, а це — 40% всіх атомних реакторів в Україні. 4 березня російські війська захопили Енергодар — місто, в якому розташована станція, а її саму — обстріляли. Бої біля АЕС точились кілька годин, за цей час окупанти кілька разів влучили в один із реакторів. Тоді спалахнув тренувальний центр станції. Пожежу ліквідували. З того часу Запорізька АЕС контролюється російською армією та представниками "Росатому". Суспільне з‘ясовувало, як зараз працює ЗАЕС та чи можуть росіяни під'єднати її до своєї електросистеми.

Як зараз працює ЗАЕС

За даними Держатомрегулювання, два енергоблоки у роботі, два реактори на плановому ремонті та два в резерві. Офіційно, станцією керує українська НАЕК "Енергоатом". Там залишаються українські працівники, які й керують ЗАЕС. Сама станція і далі підключена до української енергосистеми.

Проте на станції перебувають російські військові та представники "Росатому", розповіли Суспільному в "Енергоатомі". За їхньою інформацією, на майданчику АЕС окупанти зберігають склад боєприпасів.

Війна та атомна енергія: як працює Запорізька АЕС під окупацією
Зруйнований корпус ЗАЕС після обстрілів армією РФ, фото: Енергоатом

"Туди приїздить головний інженер з "Росатому" з однієї зі станцій і привозить персонал. Вони збирають документацію ЗАЕС, вивчають їх. Думаю, вони консультують командирів, які там перебувають, щоб ті не зробили того, що не розуміють", — каже Петро Котін, голова "Енергоатому".

Нещодавно "Енергоатом" повідомив, що окупаційна влада з вересня планує передати контроль над станцією "Росатому". Також працівники станції повідомили Суспільному, що росіяни погрожують звільненням тим працівникам, які не змінять паспорт на російський.

Чи можна під'єднати ЗАЕС до російської енергосистеми

Під'єднати Запорізьку АЕС до енергосистеми Росії чи направити струм до Криму складно, проте можливо, говорить голова "Енергоатому" Петро Котін. "Потрібно дуже багато коштів і багато додаткових пристроїв, які ще треба встановити. Якщо казати про Крим, то потрібні додаткові лінії, адже ті електроопори, які були, порушені ще з 2014 року. Також ЗАЕС неможливо просто так взяти й відокремити від української енергосистеми, бо вона пов'язана з нею відповідними лініями електропередач", — пояснює Котін.

Читайте також: Екокомісар ЄС — про екологію Київщини, хвороби в зруйнованих містах та тонни спаленої техніки РФ, яка шкодить екології

Йдеться про те, що 16 березня Україна стала частиною енергетичної системи Європи. До цього "Укренерго" готувався з 2015 року. Для прикладу, нині в українській та російській енергосистемі різні параметри, зокрема і ємність.

Проте в уряді розглядали сценарій, що Запорізька АЕС не вироблятиме енергію для України. Тоді будуть використовувати резервні потужності або купуватимуть електроенергію в ЄС. Про це в інтерв’ю Економічній правді сказав міністр енергетики Герман Галущенко.

Чи можливо вимкнути ЗАЕС

Україна розглядає сценарій, за яким, якщо буде загроза втрати контролю над окупованою станцією, її можуть відключити. Про це у коментарі Енергореформі заявив радник прем'єр-міністра Юрій Бойко.

Але швидко вимкнути електростанцію не можна. Зараз реактор живить сам себе. Він виділяє енергію, завдяки якій працюють помпи, що охолоджують реактор та використане ядерне паливо, яке залишається у воді. Якщо вимкнути реактор, цей ланцюг перестає працювати. Проте реактор все одно буде продовжувати виділяти тепло, і для помп, що його охолоджують, знадобиться зовнішнє електропостачання. Інакше можливий водневий вибух та викид радіації. Саме це трапилось на АЕС у Фукусімі. Вона є найважчою ядерною катастрофою після Чорнобильської. Україна не вимикає Запорізьку станцію, бо не може гарантувати стабільне зовнішнє електропостачання для охолодження.

Війна та атомна енергія: як працює Запорізька АЕС під окупацією
Кадр обстрілу ЗАЕС росіянами 4 квітня 2022. Тоді виникла пожежа в учбово-тренувальному корпусі та було пошкоджено перший енергоблок, фото: скрин з відеотрансляції

"Якщо зупиняться всі енергоблоки, ми можемо отримати ситуацію, коли загарбники вимкнуть електропостачання від мережі й ми не зможемо забезпечувати власні потреби ЗАЕС. Насправді те, що відбулось на Фукусімі, — це важке пошкодження палива. Ми за умови відсутності електропостачання також можемо його отримати", — пояснює в.о. голови Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

У березні Суспільне описувало, які наслідки може спричинити аварія на Запорізькій АЕС. Тоді експерт із ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк пояснив, що станція може зробити непридатною для життя не лише 30-кілометрову зону поблизу, а й міста вниз по течії Дніпра, Крим та Чорне море.

У світі немає документу, який би регулював діяльність окупованих АЕС. Водночас в українському законі "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" йдеться, що лише оператор, тобто НАЕК "Енергоатом", несе відповідальність за ядерну шкоду, у тому числі й фінансову. Це ж Суспільному підтвердив очільник Держатомрегулювання Олег Коріков: "На сьогодні "Енергоатом" має чинний договір про страхування ядерної шкоди. Так, м'яко кажучи, складні часи, але цей договір — чинний в експлуатуючої організації".

Читайте також: Хто з російських військових стоїть за вбивством родини у Бучі. Розслідування

У законі не прописано, чи знімається відповідальність з "Енергоатому" у випадку окупації ядерного об'єкта. Позбавити відповідальності компанію може скасування ліцензії в окупованої АЕС. Проте у цьому випадку саму станцію потрібно буде зупинити та охолоджувати від зовнішнього електропостачання, яке не є безпечним.

Як можна убезпечити станцію

Це може зробити МАГАТЕ — організація, яка відповідає за ядерну безпеку у світі, вважає голова "Енергоатому" Петро Котін. Попри те, що Росія порушила статтю 56 Женевської конвенції про заборону захоплення атомних електростанцій, ні сама організація, ні її голова Рафаель Гроссі й досі навіть не засудили дії РФ. А війну в Україні МАГАТЕ називає конфліктом.

Усі фахівці, з якими спілкувалося Суспільне, пов'язують таку позицію МАГАТЕ із російським лобі в організації. Наприклад, заступником її директора є росіянин Михайло Чудаков.

МАГАТЕ не була готовою до військових викликів, адже у неї немає жодного документа, який би регулював роботу АЕС під час війни, говорить Олег Коріков. Нині Україна контактує з МАГАТЕ по розробці документів, які б регулювати безпеку АЕС під час війни. Проте, за словами Корікова, практичних кроків по створенню таких документів немає.

Читайте також: МАГАТЕ та АЕС: як війна в Україні має змінити принципи ядерної безпеки світу

Єдиним дієвим способом убезпечити станцію від катастрофи експерти бачать у її деокупації. "Потрібна рішуча реакція з боку керівництва МАГАТЕ на всі ці факти і тиск на Росію. З деокупацією всі питання безпеки будуть вирішені миттєво", — говорить президент "Енергоатому" Петро Котін.

На момент виходу матеріалу МАГАТЕ не відповіло на наш запит про те, як вона планує убезпечити роботу Запорізької АЕС. Попри це, начальник відділу аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки  Дмитро Гуменюк вважає, що українські працівники на окупованій станції роблять все можливе, щоб не допустити ядерну катастрофу.

"Вони прикладають максимум зусиль, щоб блоки працювали безпечно. Починаючи з того, що в ніч захоплення зміна продовжувала працювати під обстрілами та вибухами й під колосальним стресом експлуатувати ці енергоблоки. Аварії не відбулося. Тут потрібно тільки кожному подякувати", — говорить Гуменюк.

За оцінкою "Енергоатому", від початку повномасштабного вторгнення Росії українська ядерна енергетика втратила близько 40 млрд грн. Відновлення зруйнованих під час обстрілів приміщень Запорізької АЕС коштуватиме Україні щонайменше 18 млрд грн.

Читайте також

"Нормальні будиночки нам поляки зробили, але у своїй хаті краще". Як живуть у модульному містечку в Бородянці

"У тебе є 3 тижні зібрати 5 млн євро" — литовський журналіст про те, як знайшов гроші на "Байрактар" для України

Послиня США з питань глобального кримінального правосуддя — про міжнародний трибунал, геноцид та співпрацю з Україною

Інтернет-війська — це ексклюзив України. Заступник глави Мінцифри про кіберпатизанів і атаки на російські сервіси

На початок