В Україні можуть амністувати осіб, які не скоїли важких злочинів

В Україні можуть амністувати осіб, які не скоїли важких злочинів

В Україні можуть амністувати осіб, які не скоїли важких злочинів

Влада України розглядає перспективу застосування альтернативних форм відбуття покарання за злочини замість ув'язнення, а також впровадження амністії.

Про це в ефірі Українського радіо розповів директор Державної установи "Центр пробації" Олег Янчук.

За словами експерта, існує урядова програма, яка спрямована на розширення альтернативних форм відбуття покарання замість позбавлення волі, а також на перегляд кримінального закону і створення більших можливостей для людей, які не чинили важких злочинів, пов’язаних з насильством, вбивством чи тероризмом.

На думку Янчука, засуджені за злочини, які не несуть небезпеки життю і здоров’ю інших людей, не повинні опинятися в місцях позбавлення волі.

"До них мають застосовувати інші передбачені законом заходи кримінального правового впливу. Вони повинні перебувати на пробації", - переконаний експерт.

Як розповів Янчук, держава може запровадити умовно-дострокове звільнення, а також відкласти справи за незначні злочини, за якими ще не ухвалили судове рішення. Тому Україна використає усі можливості для звільнення людей із в’язниць, запевнив експерт. За його словами, для реалізації цих планів необхідні певні законодавчі акти, наприклад, закон про амністію.

У якості прикладу Янчук навів досвід інших країн, де за останній час на тлі пандемії коронавірусу звільнили тисячі в'язнів.

"У зв’язку з поширенням коронавірусу та зверненням правозахисників до ВООЗ і підтримкою цієї ініціативи Верховним комісаром з прав людини ООН, низка країн пішла на ці кроки – це Йорданія, Судан, Бахрейн, Індія, Канада і США. Йдеться не просто про звільнення в’язнів, а іноді про звільнення під заставу або тимчасове звільнення, коли люди по завершенню карантину мають повернутися в установи", - розповів експерт.

Крім того, у Франції через епідемію коронавірусу звільнили 10 % ув’язнених, що складає 6266 осіб, які утримувалися в установах відбуття покарання. На волю випустили тих, хто був засуджений за незначні злочини та добре поводився під час ув’язнення, а також тих в’язнів, яким до кінця відбування покарання лишилося менш, ніж місяць. При цьому на звільнених в'язнів навіть не надягли електронні браслети.

Раніше рішення про тимчасове звільнення в’язнів прийняв Іран, де на волю відпустили 85 тисяч осіб.

Янчук зазначає, що для контролю подальшої долі звільнених із в’язниць осіб в Україні вже створено необхідні передумови.

"Для того, щоб вирішувати питання соціальної реабілітації, в нашій країні вже давно діє закон про соціальну адаптацію, який передбачає цілий процес повернення людей, які перебувають в місцях позбавлення волі, після їх звільнення, надання їм відповідної допомоги, влаштування їх у спеціальні установи чи заклади, якщо вони мають проблеми із житлом чи здоров’ям, і надання їм відповідних соціальних послуг", - розповідає експерт.

За словами експерта, суб’єктами таких соціальних послуг є місцеві органи виконавчої влади, державна служба зайнятості, органи соціальної роботи та інші установи, до яких можна звернутися по допомогу протягом 6 місяців з моменту звільнення.

Згідно зі звітом Ради Європи за минулий рік Україна увійшла до топ-10 країн з найбільшою кількістю в’язнів у тюрмах із 52 973 ув'язненими. При цьому кількість ув'язнених у тюрмах Росії становить 563 166, у Туреччині - 269 806, у Великобританії - 82 236, Польщі - 72 204, Франції - 70 059, Німеччині - 63 643, Італії - 60 125, Іспанії - 50 612.

За кількістю ув’язнених від загальної кількості населення Україна зі 125,7 особами на 100 тисяч населення також перевищує середньоєвропейський показник, що становить 106 в’язнів на 100 тисяч населення.

"Я думаю, що це багато, особливо з точки зору розвитку пробації. У пробації зараз 61 тисяча людей, які відбувають покарання в суспільстві без позбавлення волі. Світова практика свідчить, що таке співвідношення має складати один до трьох. Тобто, все одно в установах повинно бути набагато менше людей", - зазначив Янчук.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди