На Житомирщині Новоград-Волинський район перейменували на Звягельський

На Житомирщині Новоград-Волинський район перейменували на Звягельський

Оновлено
На Житомирщині Новоград-Волинський район перейменували на Звягельський
колаж Суспільне Житомир

23 червня на сесії Новоград-Волинської районної ради депутати райради прийняли рішення перейменувати Новоград-Волинський район на Звягельський. Про це Суспільному повідомила заступниця Новоград-Волинського міського голови Оксана Гвозденко.

За її словами, рішення підтримала більшість депутатів.

"Наразі сесія все ще триває, тому можу лиш сказати, що рішення перейменувати Новоград-Волинський район на Звягельський підтримане більшістю депутатів райради, ще двоє — не голосували і одна людина утрималася", — розповіла Оксана Гвозденко.

ОНОВЛЕНО на 15.45

У коментарі Суспільному голова Новоград-Волинської районної ради Артур Загривий поінформував, що з 42 депутатів райради на сесії були присутні 32. Під час голосування за зміну назви району двоє з них утрималися від голосування, ще одна депутатка не голосувала. Проте після завершення сесії депутатка сказала, що у неї не спрацювала кнопка і повідомила, що подасть заяву, аби її голос зарахували за перейменування району.

"Загалом, сесія проходила спокійно. Справа в тому, що ми це питання з перейменуванням району підняли вже давно. Ми створили ініціативну групу, яку очолив наш депутат райради Віктор Васильович Гончарук. З перших днів Віктор Васильович пішов на війну у складі 95 окремої десантно-штурмової бригади. 28 квітня під час ракетного обстрілу на Харківщині він загинув, так і не довівши справу до кінця", – розповів Артур Загривий.

За його словами, були організовані дві ініціативні групи щодо перейменування міста та району. Причому саме район першим виступив за перейменування, провівши всі необхідні процедури.

"Фактично саме ми всю цю тему і розпочали, – говорить голова райради. – Просто вирішили дотримуватися логіки, бо було б трохи дивно, якби спочатку переназвали район, а місто – ні. Тому наші депутати включилися в роботу ініціативної групи в місті, проводили слухання і громадські обговорення – там я виступав, виступали наші депутати, міський голова теж висловив свою тверду позицію. Звісно, ми проводили громадські слухання – їх, до речі, вів особисто Віктор Васильович. На ці слухання запрошували абсолютно усіх голів територіальних громад. Деякі голови громад у себе на сесіях та виконкомах поприймали ці звернення. Але розпочалася повномасштабна війна і цей процес довелося пригальмувати. Тепер ми знову його відновили. Міська територіальна громада свою позицію показала, районний депутатський корпус свою позицію теж показав. 29 голосів – це більш ніж дві третини від складу депутатів".

На сесію запросили вдову і сина загиблого депутата Новоград-Волинської райради Віктора Гончарука – Тамару та Олександа Гончаруків.

На Житомирщині Новоград-Волинський район перейменували на Звягельський
Віктор Гончарук пішов воювати за Україну і загинув 28 квітня на Харківщині. facebook.com/uaror

Тамара Гончарук у коментарі Суспільному розповіла про те, як її чоловік з перших днів повномасштабного вторгнення пішов воювати за Україну та чому вона вирішила продовжити його справу щодо перейменування міста та району.

"За життя мій чоловік очолював ініціативну групу – і у випадку перейменування міста, і у випадку перейменування району. У місті досить неоднозначна позиція щодо перейменування. Скажу так: до початку повномасштабної війни я в деяких моментах теж вагалася. Думала, що може, це не на часі і не аж настільки важливо. Але коли 24 лютого почалася повномасштабна війна Росії з Україною, всі сумніви одразу відпали. А після того, як у цій війні загинув мій чоловік – то і поготів. Кажуть, що перейменування не на часі. На мою думку, все, що відбувається – все на часі. Бо потім нам доводиться доганяти те, що можна було б зробити своєчасно. Чоловік це бачив, відчував і про це говорив. І про те, що на нас попереду чекає кривава війна з Росією він сказав ще у 2012 році", – говорить Тамара Гончарук.

За її словами, її чоловік Віктор Гончарук завжди мав активну громадянську позицію, а крім того, вважав, що мітки та символи, залишені колишніми режимами в Україні, перешкоджають нормальному поступальному розвитку українців.

"На ділі, для нього це було навіть щось більше, ніж сім'я, – каже жінка. – Патріотична позиція була в нього упродовж усього його життя. Першими його акціями уже під час незалежного існування нашої держави були "Україна без Кучми" – тоді він теж ночував у наметовому містечку, яке зносили. Потім ми долучалися до участі і в Помаранчевій революції, і в Євромайдані, і у Революції гідності. Коли він був головою райради, то у районі демонтували близько десятка пам'ятників Леніну. А це були 2005-2006 роки – реагували на таку ініціативу не так, як зараз. Більшість тоді говорила, що не можна цього робити, адже це пам'ятки культури, але він настояв. Тоді як на державному рівні до процесу декомунізації прийшли тільки у 2014 році".

Тамара Гончарук каже, що поважає іншу думку – думку тих жителів Новограда-Волинського, котрі виступають проти перейменування, але не розуміє підґрунтя, на якому ця думка базується.

"Треба визнати: часто буває так, що більшість досить аморфна і не хоче змін. Більшість бере собі за правило не виходити із власної зони комфорту і жити у тому, що є. Зазвичай, саме якась невелика група людей бере на себе великі справи. І коли все вже стається, то більшість доєднується до меншості і все знов йде так, ніби нічого не відбулося. У нашому місті теж зараз іде такий процес, хоча досить складно зрозуміти причини. Сказати, що люди непідготовлені – ніби ні, адже війна йде з 2014 року. Може, тому що тоді ми цього на собі так не відчули – тоді вважалося, що війна йде десь там. Але зараз вона прийшла сюди і стало зрозуміло, що треба прибирати все, що пов'язане з Росією. Треба поважати свою історію, поважати себе. Я не заперечую існування іншої думки, але цього, на жаль не відбувається (поваги до своєї історії – ред.), бо люди кажуть, що ми тут народилися, нам це подобається. Хоча я констатую факт: в'їжджаєш в місто і бачиш знак "Новоград-Волинський", під яким написана цифра 1257. Але це ж, вибачте, історія не Новограда-Волинського, а Звягеля. Тому я б не називала це перейменуванням міста, я б назвала це поверненням історичної назви. На цій сесії також виступив мій син. Звертаючись до депутатів, він сказав: уявіть собі, якби зараз вас почули ваші пращури і подивилися б вам в очі. Як би відреагували всі закатовані, зґвалтовані жінки, діти. Мені було важливо почути, що думає з цього приводу також і мій син, адже він ще зовсім молодий. І я підтримую те, що він сказав", – говорить Тамара Гончарук.

Що відомо

  • 16 червня на сесії міськради у Новограді-Волинському депутати проголосували за зміну назви міста на історичну — Звягель. Кореспонденти Суспільного поїхали до Новограда-Волинського, аби дізнатися, що з цього приводу думають жителі міста, місцева влада та краєзнавці.
  • 1 травня стало відомо, що 28 квітня у боях на території Харківської області загинув колишній голова Новоград-Волинської райради та депутат Віктор Гончарук.
  • 31 березня на пленарному засіданні сесії Новоград-Волинської міськради депутати погодили зміну символіки – із малого та повного гербів Новоград-Волинської міської територіальної громади прибрали літеру "Z".

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

На початок