Новоград-Волинський перейменували на Звягель — депутати повернули історичну назву міста

Новоград-Волинський перейменували на Звягель — депутати повернули історичну назву міста

Оновлено
Новоград-Волинський перейменували на Звягель — депутати повернули історичну назву міста
Новоград-Волинський, Житомирщина, 16 червня 2022 року. Фото: Novograd City

16 червня на сесії міськради у Новограді-Волинському депутати проголосували за зміну назви міста на історичну — Звягель.

Рішення підтримали 22 з 30 присутніх депутатів, проти та утрималися по четверо депутатів.

На початку сесії депутат Олександр Поліщук вніс пропозицію про зняття з порядку денного питання про зміну назви міста. Пропозицію не підтримали: "за" проголосували чотири депутати. Після цього депутатка Світлана Крапівницька попросила ще раз повернутися до голосування за пропозицію про зняття питання щодо перейменування міста. За це проголосували 17 депутатів – цих голосів не вистачило для прийняття рішення.

Після виступів депутатів та представників ініціативної групи питання про повернення Новограду-Волинському історичної назви "Звягель" поставили на голосування. "За" це рішення проголосували 22 з 30 присутніх депутатів.

Новоград-Волинський перейменували на Звягель — депутати повернули історичну назву міста
Голосування за перейменування міста. Новоград-Волинський, Житомирщина, 16 червня 2022 року. Фото: скріншот трансляції Novograd City

Остаточне рішення щодо присвоєння місту назви Звягель затверджуватиме Верховна Рада України.

ОНОВЛЕНО на 19.00

Додано відеосюжет кореспондентів Суспільного.

На засіданні сесії Новоград-Волинський міський голова Микола Боровець розповів, що з моменту проголошення незалежності України було кілька спроб перейменувати місто.

"У нашій громаді думка з приводу перейменування міста є неоднозначною. Ми по-різному до цих питань підходили у певних періодах при різних керівництвах, при різних міських головах. Я точно впевнений у тому, що у певному часі ми запізнилися із прийняттям цього рішення. Немає у нас більше спільної історії з Росією. І не повинно бути. У нас повинна бути історія України. Своя власна, ні від кого не залежна", – сказав міський голова.

Проєкт рішення про перейменування міста підтримала більшість депутатів та представників громадськості.

"Ми повинні з вами залишити все, що було насаджено російською пропагандою, у минулому. Ми маємо повернути свої історичні корені", – каже житель Новограда-Волинського Володимир Федорчук.

"Ми сьогодні ухвалюємо справді історичне рішення, – говорить жителька міста Марія Власюк. – Дуже важливе рішення у контексті становлення українців як нації і відвоювання справжньої незалежності та перемоги над рашизмом. Звягель замість колоніальної назви – це ще одна маленька, але важлива перемога".

Деякі депутати та представники громади виступили проти.

"Звертаюся до вас як представниця ініціативної групи, яка виступає за збереження назви "Новоград-Волинський". Ми зібрали багато підписів. Їх збирали прості люди. Вони ходили по вулицях міста. І сьогодні їх дуже багато. Ви розумієте: не можна силою щось робити", – розповіла жителька міста Лариса Барановська.

За словами жителя громади Миколи Паламарчука, його хвилює те, що це питання досить заполітизоване і не є на часі, бо давно перезріло.

Громадські обговорення з перейменування міста розпочалися у квітні 2022 року. Наталія Борис – голова комісії з питань топоніміки та збереження культурної спадщини міської ради розповіла, що Інститут національної пам’яті України цю ідею підтримав.

"Інститут підтримав ініціативу громади щодо повернення місту історичної назви Звягель. Та у разі подання відповідного рішення міської ради на розгляд Верховної ради підтримає його", – сказала Наталія Борис.

Далі рішення про перейменування мають затвердити депутати Житомирської обласної ради, а потім – Верховної ради України.

Читайте також

  • 31 березня на пленарному засіданні сесії Новоград-Волинської міськради депутати погодили зміну символіки – із малого та повного гербів Новоград-Волинської міської територіальної громади прибрали літеру "Z".

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

На початок