Жнива в умовах дефіциту, посухи та обмеженого експорту: що чекає на аграрну сферу Одещини

Жнива в умовах дефіциту, посухи та обмеженого експорту: що чекає на аграрну сферу Одещини

Ексклюзивно
Жнива в умовах дефіциту, посухи та обмеженого експорту: що чекає на аграрну сферу Одещини
Суспільне Одеса

Про результати посівної кампанії, майбутній урожай, проблеми з експортом та зберіганням зернових журналісти Суспільне Одеса дізнавалися у директорки департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Алли Стоянової.

На Одещині завершена посівна кампанія. Які її результати?

А.С. Було важко, але ми зробили посівну кампанію, вже її завершили. Мало того, ми вже почали жнивну кампанію. 9 червня стартувала жнивна кампанія 2022 року в умовах воєнного стану. Розпочали її аграрії Ізмаїльського району. Сьогодні кампанія відбулася за умови недостатнього забезпечення ресурсами, паливно-мастильними матеріалами, добривами, робітниками, фінансами, але, незважаючи ні на що, за допомогою держави ми цю кампанію зробили.

Які площі засіяні?

Пшениці ми маємо 551 тис. га, а взагалі до збирання ми маємо 1 млн 200 га землі на Одещині. Це озимі культури.

Чи вистачило аграріям пального та добрив?

Наразі аграрії збільшили свої площі зберігання пального, отримали додаткові ліцензії на зберігання пального і вже стартувала жнивна кампанія. Але, казати про те, що цього пального вистачить на всю збиральну кампанію ми не можемо. Але, Міністерством аграрної політики вжито всіх заходів для отримання пального і забезпечення саме збиральної кампанії. Дизельне пальне до нашого регіону привозять, АЗС поповнюються. Будемо сподіватися, що завдяки нашим ЗСУ нам вдасться зробити жнивну кампанію досить ефективною.

На який врожай можемо сподіватися? Наскільки це менше у порівнянні з минулим роком?

Погода нас не дуже балувала цього року, тому ми не отримаємо такий врожай, який ми отримали минулого року. Взагалі, минулого року був рекорд за всі роки незалежності України. Якщо ми отримаємо врожай на рівні 60% від торішнього врожаю (ред. згідно з даними Одеської обласної державної адміністрації, у 2021 році було зібрано 2 мільйони тонн врожаю), для нашого регіону це буде дуже добрий показник, тому що останні місяці була посуха.

Жнива в умовах дефіциту, посухи та обмеженого експорту: що чекає на аграрну сферу Одещини
Алла Стоянова. Суспільне Одеса

Заступник мера Олег Бриндак сказав, що новий врожай буде ніде зберігати. Як можете прокоментувати це? Про які обсяги йдеться? Чи знайдено рішення цієї проблеми?

Так, сьогодні дійсно є проблема з місцями зберігання. Вже весь світ знає, що в нас заблоковані порти, а це і припортові елеватори. Аграрії бояться відвозити своє зерно до елеваторів, бо це об'єкти критичної інфраструктури й ми маємо вже декілька випадків влучання ракет, тому сьогодні ризики є. Але, ми впроваджуємо з аграріями нову технологію – це напільне зберігання (склади підлогового типу). Є обладнання, рукава, які можуть зберігати до 200 тонн зерна в одному.

Що буде з експортом зернових? Які наразі прогнози?

На початку війни експорт взагалі було майже припинено, але ми почали його відновлювати на регіональному рівні й на рівні уряду. В березні ми змогли експортувати 200 тис. тонн зерна, у квітні 1,6 млн тонн зерна, в травні 1,5 млн і сподіваємося, що в червні ми експортуємо 2 млн. Але, цього все одно не достатньо, тому що Одещина зазвичай експортувала більше, ніж 5 млн тонн зерна.

Для нас це важлива тема і ми намагаємося розширити чинні канали, знайти альтернативні канали експорту – це автомобільним сполученням, через залізницю, малі річки. У нас в країні зараз більше, ніж 25 млн тонн зерна, а вже зараз розпочалася збиральна кампанія і є новий врожай. Тому, ми маємо пришвидшити темпи розширення каналів.

Це питання економіки, а для світу це питання продовольчої безпеки. Світ вже сьогодні відчуває нестачу нашого українського зерна, його недоотримують такі країни як Північна Африка, Близький Схід, Азія, Європа.

Росія, вчиняючи агресію проти України, блокуючи наші порти, вона вчиняє агресію проти тих країн, які недоотримують наше українське зерно.

Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію щодо заторів з фурами із зерном на півдні Одещини? Чи розв'язали цю проблему?

Це дуже велика проблема. Вживаються нашим регіоном всі заходи, щоб її вирішити. Коли працювали наші порти, коли середнє судно вміщувало близько 40 тис. тонн зерна. Для того, щоб замінити одне судно, одна вантажівка вміщує до 25 тонн зерна, потрібно майже півтори тисячі вантажівок.

Сьогодні бачимо ці затори, тому що фури перевозять залишки зерна. Наша адміністрація запроваджує такі заходи як додаткові відстійники, будують чотири інфраструктурні об'єкти, додатково відновлюють контрольно-пропускний пункт в селі Мирне. Надали пропозицію до Румунської сторони щодо збільшення кількості працівників. Наприклад, на нашому митному пункті в Орлівці працюють вісім митників цілодобово, а в Ісакчі працює троє і лише вдень. Ми зробили відділення фітоконтролю в місті Ізмаїл, що поліпшило ситуацію з аналізом зерна на експорт. Всі питання на регіональному рівні вирішуються.

Загалом чи отримаємо достатню кількість врожаю, щоб задовольнити потреби південного регіону?

Так. Впевнено про це кажу, тому що сьогодні наша країна виробляє зерна в 5-6 разів більше, ніж споживає. Минулого року ми зробили 107 млн тонн, а спожили не більше, ніж 20 млн тонн. Очікуємо отримати близько 70 млн тонн, а споживаємо теж не більше, ніж 20.

Далі наш експорт. Тому, питання продовольчої безпеки має турбувати сьогодні світ, тому що є країни, які недоотримують наше зерно. Наш Одеський регіон і наша країна, у будь-якому випадку, будуть обов'язково з хлібом.

Читайте також

  • Немає місць для зберігання зерна: збір врожаю на Одещині під загрозою зриву
  • Аграрії Одещини готуються до збору перших врожаїв: про ризики та можливі збитки. ФОТО. ВІДЕО
  • Розмінування портів Одещини зробить їх мішенями для російських атак. Експерт про те, як безпечно вивезти зерно з України

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок