Розмінування портів Одещини зробить їх мішенями для російських атак. Експерт про те, як безпечно вивезти зерно з України

Розмінування портів Одещини зробить їх мішенями для російських атак. Експерт про те, як безпечно вивезти зерно з України

Ексклюзивно
Розмінування портів Одещини зробить їх мішенями для російських атак. Експерт про те, як безпечно вивезти зерно з України
Порт Одеси. Фото: УСИ

Туреччина домовилася з Росією щодо розмінування берегів Одеси, а також супроводу зерновозів, проте в Україні до такого розвитку подій ставляться з пересторогою, стверджує видання Bloomberg.

Зеленський не проти участі Туреччини, проте стверджує, що єдиною гарантією для безпеки України може стати протикорабельна зброя, а голова МЗС Дмитро Кулеба закликав не вірити словам Путіна про те, що після розмінування портів атакувати Одесу не будуть.

"Українське радіо.Одеса" поговорило з керівником Інституту Чорноморських стратегічних досліджень та головним редактор BlackSeaNews Андрієм Клименком та дізналося, що потрібно для деблокади українських портів, які є ризики та чому це практично неможливо в сучасних умовах.

За словами Андрія Клименка, розмінування портів зробить їх мішенями для російських атак. Клименко вважає, що мінування українського узбережжя – це момент системи оборони, тож якщо її цілісність порушується, то це потрібно чимось компенсувати.

"У Зеленського прозвучало, що краща гарантія – протикорабельні ракети, тобто коли в нас будуть протикорабельні ракети, ми тоді зможемо гарантувати, що російські кораблі не пройдуть цими звільненими фарватерамиФарватер – штучний або природний прохід для суден серед навігаційних небезпек та не зайдуть в одеські порти. І, крім того, Президент отам будо ще одне слушне зауваження, що разом з Туреччиною мають брати участь у цій військово морській гуманітарній операції ті країни, яким ми довіряємо – це означає, що це виключає участь РФ".

Росія не створює умов для безпечного судноплавства

За словами експерта, Росія має скасувати своє морське попередження від 24 лютого цього року, яким вона оголосила, що вся північно-західна частина Чорного моря від широти острова Зміїний і до узбережжя України закрита у зв’язку з військовими діями. Досі РФ цього не зробила, проте стверджує, що зерно можна вивозити нібито безперешкодно.

"Ми з вами знаємо, що добу тому (ред. коментар був записаний 6 червня), вони вдарили ракетами по порту "Ніка-Тера" у Миколаєві і потрапили в елеватор, і він горів, ми знаємо він горить і зараз. Тобто це теж ілюстрація, чи можна довіряти Росії стосовно експорту зерна", – стверджує Андрій Клименко.

Крім скасування морського попередження, Росія має відвести свої кораблі до пунктів базування та не має використовувати Чорне море для військових дій.

"І це я кажу не випадково, бо останні декілька днів тому ракетні обстріли ракетами "Калібр" різних регіонів України, він відбувався буквально з-під берега, в Севастополі його бачили, фотографували, тобто пряма видимість була цього ракетного корвета, який стріляв по різних регіонах України".

Гарантії безпеки для українських суден після розмінування моря

За словами Андрія Клименка, наразі російські військові можуть не порушувати повітряний простір України над Чорним морем, аби випустити ракети. Інші держави повинні постійно контролювати, аби російська техніка перебувала на місцях базування. За таких умов, через 3-5 тижнів після розмінування виникне можливість вивести з портів заблоковані судна. Та окремо відкрити вхід до порту Херсона та Миколаєва.

Гарантувати безпечне проходження українських суден можуть іноземні військові кораблі, наприклад, Туреччини. Натомість повинні бути зрозумілі дії іноземців, якщо Росія почне операцію десантування:

"А ми ж розуміємо, що все це час, а для того, щоб пройти 12 миль територіальних вод України і зайти або до Білгород-Дністровського лиману, або до порту Чорноморська, або до Одеси, або до порту "Південний" — це ж треба там година-дві. І тому це головне питання, що буде робити Туреччина, якщо очолить цю операцію для того, щоб цього не допустити".

Контролювати російську техніку можна за допомогою розвідувальних літаків, космічних супутників та іноземних суден, вважає експерт. Також аби мінімізувати ризики для українських суден можна прокласти фарватер через територіальні води України, Болгарії та Румунії. Натомість ця лінія не пройде через острів Зміїний.

Як вплине хід війни на розблокування портів

Росіяни хочуть створити зернову кризу, аби потім запропонувати своє зерно країнам ООН та африканським. В цей час новий врожай в України не буде де зберігати, стверджує Анатолій Клименко.

"Лише 20% ми можемо вивезти по суходолу, але мільйон тонн вивезли минулого місяця у порівнянні з попереднім місяцем було 500-600 тисяч, тобто у 2 рази збільшилося, а морем вивозили приблизно 5 мільйонів за місяць. Але треба шукати ці можливості, бо цією ж ситуацією нічого ж не закінчується і війна не закінчується, і буде наступний рік, і знову треба буде вивозити це зерно", – розповів він.

Для того, аби відновити механізм постачання зерна, по п'ять-шість мільйонів тонн за місяць, повинно пройти декілька місяців з моменту припинення воєнних дій. Натомість Росія не відмовиться від своїх цілей у війні. Навіть, якщо може буде розблокованим море, то можуть іти активні бойові дії на Сході України, вважає експерт.

Що відомо

  • 6 червня видання Bloomberg повідомило, що Туреччина та Росія узгодили "дорожню карту" щодо безпечного вивозу зерна та розблокування порту в Одесі.
  • У МЗС України також зазначили, що рішення мають ухвалюватися за участю усіх причетних сторін. Будь-які домовленості, що не враховуватимуть інтереси України, будуть відкинуті.
  • Голова МЗС Дмитро Кулеба закликав не вірити словам Путіна про те, що атакувати Одесу не будуть
  • Президент Зеленський своєю чергою заявив, що найкращими гарантіями для України є протикорабельна зброя. До посередництва Туреччини він сказав таке: "Ми готові до вивезення зерна і ми ламаємо риторику Росії, що це ми не хочемо вивозити і провокуємо продовольчу кризу. Ми готові, але нам потрібен безпековий коридор".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок