У "ДНР" засудили до страти трьох полонених іноземців, які воювали на боці ЗСУ. Що відомо

У "ДНР" засудили до страти трьох полонених іноземців, які воювали на боці ЗСУ. Що відомо

Важливо
У "ДНР" засудили до страти трьох полонених іноземців, які воювали на боці ЗСУ. Що відомо
Ейден Еслін, Брагім Саадун, Шон Піннер. Скріншот з відео судового засідання, яке опублікувало ТАСС

Суд так званої "Донецької народної республіки" засудив до страти трьох іноземних добровольців — громадян Великої Британії Ейдена Есліна та Шона Піннера, а також підданого Королівства Марокко Брагіма Саадуна. Усі вони воювали на боці Збройних сил України та мають місяць на оскарження рішення. В британському МЗС засудили це рішення і назвали "фіктивним".

Як зазначає російська служба BBC, суд відбувся у найкоротший термін і не був доступним для журналістів. Усі новини, що надходили звідти, публікувалися в російських державних ЗМІ. Також видання зазначає, що родичі засуджених неодноразово говорили, що їхні близькі не отримали нормального захисту, а надані "адвокати" нічого не робили.

Інформаційне агентство "Інтерфакс" пише, що всіх трьох "визнали винними у найманстві та вчиненні дій, спрямованих на захоплення влади та повалення конституційного устрою ДНР".

У повідомленнях російських Telegram-каналів зазначають, що іноземці можуть оскаржити рішення суду самопроголошеної "ДНР" впродовж місяця та просити про помилування.

"Якщо голова "ДНР" помилує засуджених, смертна кара їм може бути замінена на довічне або 25 років колонії. Смертна кара, згідно із законами "ДНР", виконується розстрілом", — йдеться в повідомленні.

Що кажуть в МЗС України та Великої Британії

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко у коментарі Суспільному наголосив, що "всі іноземці, які воюють на українській території в складі Збройних Сил України, є військовослужбовцями ЗСУ". Він додав, що відповідно до міжнародного гуманітарного права, на них поширюється правовий статус комбатантів.

"Всі військовослужбовці ЗСУ, які потрапляють в полон ворога, користуються правами військовополонених. Ворогу забороняється вчиняти щодо них насилля, залякувати чи негуманно поводитися. Так званий "судовий процес" над військовослужбовцями ЗСУ на окупованих українських територіях є нікчемним", — наголосив спікер міністерства.

Він зауважив, що "подібні публічні судилища ставлять інтереси пропаганди вище закону і моралі, підривають механізми повернення військовополонени" і додав, що український уряд продовжить докладати максимальних зусиль заради звільнення всіх захисників України.

Очільниця МЗС Великої Британії Ліз Трасс "категорично засудила вирок Ейдену Есліну та Шону Піннеру".

"Вони військовополонені. Це фіктивний вирок, який абсолютно не має законності. Мої думки з родинами. Ми продовжуємо робити все можливе, щоб підтримати їх", — наголосила вона.

Що відомо про іноземців, які воювали в лавах ЗСУ

Ейден Еслін
Ейден Еслін. Фото: Facebook, Aiden Aslin

Видання Daily Mail писало, що 28-річний британець Ейден Еслін під час подорожі Україною познайомився зі своєю нинішньою нареченою і вирішив залишитися в країні. У 2018 році він переїхав з Ньюарку і розпочав службу в 36-й бригаді морської піхоти ЗСУ. Підрозділ, у якому служив Еслін, обороняв Маріуполь. 12 квітня стало відомо, що він потрапив у полон до російських військових.

В останньому своєму дописі на Facebook від 20 лютого Еслін написав, що ситуація в Україні лише погіршується, і "ми в кількох днях чи навіть годинах від великого конфлікту з Росією".

Шонн Піннер
Шонн Піннер. Фото: Shaun Pinner

Шон Піннер, 48-річний колишній військовий Королівського англійського полку, а згодом менеджер з утилізації відходів, за словами родичів, переїхав із дружиною в Україну та пізніше підписав контракт зі Збройними силами. За даними The Guardian, він, як і Еслін, служив у 36-й бригаді морської піхоти.

21-річний марокканець Саадун Брагім у 2019 році переїхав до України. У 2021 році він підписав трирічний контракт і подався служити разом з Ейденом, з яким познайомився у соцмережах.

Усі троє опинилися в Маріуполі, беручи участь в обороні міста з будівлі заводу "Азовсталь".

Що відомо

  • 16 квітня Оксана Марченко запропонувала обміняти свого чоловіка Віктора Медведчука на Ейдена Есліна та Шона Піннера британців, які, як вона стверджувала, потрапили в полон до військових Росії та формувань самопроголошеної "ДНР".
  • Пізніше Еслін і Піннер з'явилися на російському державному телебаченні та попросили обміняти їх на Медведчука. У британському уряді зазначили, що перебування їхніх громадян в Україні є незаконним і питанням обміну там не займаються.
  • 16 травня, після трьох місяців оборони Маріуполя, командир "Азову" Денис Прокопенко у зверненні повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконали.
  • Після цього заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що поранених військових з "Азовсталі" у Маріуполі евакуювали в лікарню Новоазовська на території самоназваної "ДНР". Туди доставили 53 важкопоранених бійців. Ще 211 — евакуювали через гуманітарний коридор в окуповану Оленівку. Їх планують повернути на підконтрольну Україні територію за процедурою обміну.
  • У Росії заявили, що можуть визнати "Азов" терористичною організацією. Вивезених з "Азовсталі" військових хочуть допитати. Згодом повідомлялось, що бійці "Азову" нібито не підлягають обміну. Водночас у Міноборони України назвали заяви РФ щодо військових з "Азовсталі" внутрішньою пропагандою.
  • 19 травня Міноборони РФ повідомило, що з 16 травня з заводу вийшли 1730 українських військових, 80 — поранених. Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) розпочав реєстрацію військових, які залишають завод “Азовсталь”. У тому числі — поранених.
  • Міністерство оборони поки що триматиме в секреті інформацію щодо перебігу перемовин про обмін українських бійців із заводу "Азовсталь", які опинились у російському полоні.
  • 4 червня Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський заявив, що українські розвідники підтримують зв’язок із полоненими бійцями полку "Азов".

Читайте також

"Ми розуміли, що можемо навіть не долетіти" — боєць "Азову" про те, як проривались у Маріуполь

"Місце моєї смерті і мого життя" — захисник Маріуполя опублікував фото з "Азовсталі" і закликав поширювати їх

"Умови задовільні, але їжа та вода потребують покращення" — дружина полоненого командира "Азову"

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок