Хокей в Україні відроджуватиметься без легіонерів з Росії та Білорусі. Наскільки відчутним буде цей крок?

Хокей в Україні відроджуватиметься без легіонерів з Росії та Білорусі. Наскільки відчутним буде цей крок?

Хокей в Україні відроджуватиметься без легіонерів з Росії та Білорусі. Наскільки відчутним буде цей крок? ХК "Донбас"

Українська національна першість із хокею має чи не найбільше російських гравців, порівнюючи з "сусідніми" чемпіонатами.

Через початок повномасштабної війни в Україні національна першість із хокею в сезоні 2021/2022 була призупинена. Зокрема, на той момент у турнірі брали участь київський "Сокіл", "Кременчук", БСФК із Білої Церкви, херсонський "Дніпро" та "Харківські берсерки".

Федерація хокею України (ФХУ) вже розглядає можливість проведення наступного чемпіонату. Так, президент ФХУ Георгій Зубко в інтерв'ю для видання Ua.tribuna.com зазначив, що змагання можуть пройти в Україні, якщо будуть відповідні умови під час війни, або ж низка українських клубів візьме участь у європейських турнірах.

Читайте також: ФХУ розглядає участь українських хокейних клубів у європейських чемпіонатах

При цьому очільник Федерації зауважив, що російські та білоруські гравці не залучатимуться до чемпіонату України:

"Питання про пониження ліміту легіонерів обговорюється вже давно. Воно було одним з принципових питань Федерації. Сьогодні ми не розглядаємо легіонерів з Росії і Білорусі – це зрозуміло".

Також Зубко зауважив, що в Україні є 250 професійних хокеїстів, за рахунок яких можна було б створити десять команд для участі в національній першості.

Суспільне Спорт підрахувало кількість гравців, які потенційно можуть взяти участь у чемпіонаті України, а також визначило, скільки представників Росії та Білорусі виступали в українських змаганнях.

Скільки росіян і білорусів брали участь у чемпіонаті України?

Наразі інформація щодо складів команд національноїх першості, яка проводилась під егідою ФХУ, недоступна на сайті організації. Однак ці дані є у відкритому доступі на міжнародному хокейному сервісі Elite Prospects (ЕР). Також Суспільне Спорт звернулось до тренерського штабу БСФК за даними щодо складу команди, адже інформація про цей клуб не представлена на ЕР.

Таким чином склад учасників Української хокейної ліги станом на 24 лютого 2022 року мав такий вигляд:

 • "Сокіл": 13 українців, 11 росіян, 1 білорус;
 • "Кременчук": 13 українців, 14 росіян;
 • "Дніпро": 12 українців, 4 білоруси, 4 казахстанці, 2 росіян;
 • "Харківські берсерки": 13 українців, 13 росіян, 1 білорус, 1 казахстанець;
 • БСФК: 30 українців, 4 росіяни, 1 казахстанець;

Відповідно в чемпіонаті України загалом грали 137 хокеїстів: 81 українець (59,12%), 44 росіяни (32,12%), 6 білорусів (4,38%) і 6 представників Казахстану (4,38%).

Чи є подібне "засилля" російських гравців у сусідніх національних чемпіонатах?

У чемпіонаті України відсоток російських гравців є одним із найвищих, якщо порівнювати з іншими країнами, що мають сухопутний кордон із Україною чи з Росією. Спираючись на базу даних Elite Prospects від 9 травня 2022 року, лише в найвищому дивізіоні національної першості Казахстану кількість російських легіонерів переважає ті показники, що мають українські змагання. Найнижчий відсоток російських гравців має Норвегія – у її найсильнішому чемпіонаті не грає жоден росіянин.

 • Казахстан: 56,1% казахстанських гравців проти 41,8% російських;
 • Україна: 59,12% українських гравців проти 32,12% російських;
 • Естонія: 48,9% естонських гравців проти 29,2% російських;
 • Білорусь: 82,8% білоруських гравців проти 17,2% російських;
 • Польща: 57,8% польських гравців проти 16,9% російських;
 • Литва: 79,7% литовських гравців проти 14,4% російських;
 • Румунія: 68,5% румунських гравців проти 7,2% російських;
 • Латвія: 89,3% латвійських гравців проти 6,7% російських;
 • Угорщина: 62,8% угорських гравців проти 5,1% російських;
 • Фінляндія: 77,1% фінських гравців проти 3,2% російських;
 • Словаччина: 73,7% словацьких гравців проти 3% російських;
 • Норвегія: 71,3% норвезьких гравців проти 0% російських.

Інформація щодо російських гравців у національній першості Китаю, Азербайджану, Монголії, Грузії, КНДР, що межують із РФ, та Молдови, яка має сухопутний кордон із Україною, на ЕР не представлено.

Із переліку, наведеного вище, є одразу 8 країн, які мають менший відсоток російських гравців у своєму чемпіонаті, але при цьому у 2022 році виступали або виступатимуть у вищому дивізіоні світової першості, порівнюючи з Україною. Білорусь так само має нижче за "українське" співвідношення російських гравців щодо білоруських, але цьогоріч Білорусь не зіграє в елітному дивізіоні чемпіонату світу через відсторонення.

Читайте також: Росія та Білорусь повністю відсторонені від хокейних змагань під егідою IIHF

Естонія та Польща, своєю чергою, цьогоріч грали зі збірною України у дивізіоні ІВ. І якщо естонці залишились у цій групі, то поляки піднялись у класі. Обидва чемпіонати в цих країнах мають набагато меншу кількість російських хокеїстів, порівнюючи з місцевими спортсменами.

Наскільки реально проводити чемпіонат України без російських і білоруських легіонерів?

Станом на 24 лютого в чемпіонаті України під егідою федерації виступав 81 український хокеїст. При цьому президент ФХУ Георгій Зубко заявив, що в Україні є 250 професійних гравців із українським паспортом:

"Ми точно прораховуємо, ми маємо списки всіх гравців в Україні, які мають статус професійних хокеїстів. ", – приводить слова президента ФХУ видання Ua.tribuna.com.

Залучити нових українських спортсменів до національної першості можна кількома шляхами: взяти хокеїстів із Молодіжної хокейної лігиУ сезоні 2021/2022 у МХЛ грали хокеїсти від 17 до 20 років. Також до змагань допускались воротарі, які сягнули 21 року. (МХЛ), натуралізувати іноземних гравців або ж підписати тих українців, що перебувають за кордоном чи грають у Хокейній Суперлізі України.

ХСУ було створено у листопаді 2021 року після загострення конфлітку між ФХУ і представниками ТОВ "УХЛ". До новоствореного чемпіонату ввійшли команди, що раніше виступали в національній першості УХЛ, а саме "Донбас", "Маріуполь", "Краматорськ", "Білий Барс". Також було сформовано такі клуби, як СК "Сокіл" і "Альтаїр", основу якого склали гравці з фарм-клубу "Донбасу" – "Молода Гвардія".

Згідно з тими складами команд, що опубліковані на офіційному сайті ХСУ, до початку повномасштабної війни в Україні в цьому чемпіонаті брали участь 148 хокеїстів: 79 українців (53,38%), 53 росіяни (35,81%), 9 білорусів (6,08%), 3 латвійці (2,03%), 1 литовець (0,68%), 1 ізраїльтянин (0,68%), 1 фін (0,68%) і 1 казахстанець (0,68%).

Тобто в Україні станом на 24 лютого в УХЛ і ХСУ було загалом 160 українських хокеїстів, які мали досвід виступів на професійному рівні і регулярну практику змагань із дорослими командами. Відповідно не вистачає ще 90 професійних гравців до зазначеного показинка у 250 осіб. При цьому сказати, скільки саме "професійних" хокеїстів, зокрема, є в тій же МХЛ, складно.

Якщо ж говорити про втрати після виходу з чемпіонату України російських і білоруських спортсменів, то буде виключено одразу 50 хокеїстів, що складає 36,5% від загальної кількості. Водночас чи не найбільше постраждають від цього "Кременчук", чия команда майже на половину складається з російських гравців (14 із 27-ми), а також "Сокіл" (11 росіян, 1 білорус із 25-ти хокеїстів) і "Харківські берсерки" (13 росіян і 1 білорус із 28-ми хокеїстів). Тобто одразу трьом командам із п'яти буде потрібно змінити близько половини свого складу.

Читайте також: "Моя країна – моя мотивація". Президент Федерації хокею України приєднався до територіальної оборони

Що відомо

 • ФХУ призупинила чемпіонат України в день початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України – 24 лютого. Однак як саме буде завершено чи продовжено змагання, досі невідомо. Суспільне Спорт зв'язувалось із пресслужбою ФХУ, але відповіді не отримало на це запитання.
 • У березні ФХУ вивезла гравців збірної U18 та дорослої національної команди за кордон, аби відновити підготовку до чемпіонату світу. Українські колективи тренувались, зокрема, у Чехії, Угорщині та Швейцарії.
 • На чемпіонаті світу в дивізіоні ІВ доросла збірна України посіла третє місце, коли юнацька команда показала другий результат.
Категорії
ФутболБіатлонЗбірна України з футболуЛегка атлетикаЛіга Чемпіонів з футболуТенісКомандні види спортуЧС-2022 з футболуБоксГімнастикаФехтуванняПаралімпійський спортФормула-1Українці за кордономВодні види спортуФутзалБаскетболХокейУсик - Джошуа 2Зимовий спортВелоспортКіберспортШахиБіатлон: відео гонокОлімпіада-2022Дзюдо