Зруйнований диспансер і важкі пацієнти: на Чернігівщині прогнозують ріст захворюваності на туберкульоз

Зруйнований диспансер і важкі пацієнти: на Чернігівщині прогнозують ріст захворюваності на туберкульоз

Зруйнований диспансер і важкі пацієнти: на Чернігівщині прогнозують ріст захворюваності на туберкульоз
ФОТО: Суспільне Чернігів

Будувати тимчасовий модульний корпус або ремонтувати старий, – до кінця цього тижня мають вирішити, яким чином відновити повноцінну роботу Чернігівського обласного туберкульозного диспансеру.

З перших днів війни медичний заклад обстрілювали російські війська. Снаряди пошкодили усі чотири корпуси лікарні. Теоретично відбудувати можна лише один, говорить виконуючий обов’язки керівника закладу Денис Мацко.

Денис Мацко
Денис Мацко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Пацієнти стаціонару разом із персоналом за час активних бойових дій пережили дві евакуації, а амбулаторні хворі у віддалених районах області близько двох місяців лишалися без необхідних ліків.

Лікарка-анестезіолог Світлана Єфименко лишалася з пацієнтами із дня вторгнення. Тоді в медзакладі перебувало близько 50 хворих на туберкульоз. Згадує, евакуювалися звідси 1 березня, того ж дня були перші прямі влучання по стаціонару:

"Так добре, що ми виїхали саме в той момент, бо того дня були прямі попадання. І обстрілювали їх прямо дуже. Ми буквально в останню мить виїхали".

Зруйнований корпус
Зруйнований корпус. ФОТО: Суспільне Чернігів

Евакуювали медперсонал та підопічних тубдиспансеру до Чернігівської райлікарні. 2 березня, під обстріли потрапила і вона. Там пацієнти пробули близько двох тижнів.

Російські снаряди поцілили в усі чотири корпуси тубдиспансеру. В стаціонар нарахували щонайменше 10 прильотів. Відновленню він не підлягає.

"Коли перший раз була змога сюди приїхали, то, звичайно, я не очікувала таке побачити. Було якось боляче, можна сказати. Що воно в такому стані. Вже тоді ми розуміли, що сюди ми не повернемось", – каже Світлана Єфименко.

Світлана Єфименко
Світлана Єфименко. ФОТО: Суспільне Чернігів

За словами виконуючого обов’язки керівника закладу Дениса Мацка, відремонтувати теоретично можна лише один – зелений корпус стаціонару, який законсервували рік тому. Цього тижня його мають обстежити разом із будівельниками. Якщо він виявиться аварійним, на території диспансеру можуть збудувати тимчасовий модульний корпус.

Зруйнований корпус
Зруйнований корпус. ФОТО: Суспільне Чернігів

Нині ж стаціонар розміщується у будівлі інфекційного відділення дитячої обласної лікарні. Тут перебувають 32 пацієнти, 70% з них госпіталізували по завершенню активних бойових дій.

Чи очікують в області на епідемію туберкульозу?

Минулого тижня відкрили роботу поліклінічного відділення для тих, хто лікується вдома. Таких, амбулаторних хворих, в області 600. Деякі з них вимушено перервали лікування, бо не мали змоги отримати медикаменти під час бойових дій. Зараз постачання пацієнтам препаратів відновили.

За словами Дениса Мацка, епідпоріг захворюваності на туберкульоз в Чернігівській області і до війни був перевищеним. А через стрес та виснаженість люди стали більш вразливими до хвороби. Схожа ситуація склалася після Другої Світової.

"Як раз у 50-х роках була епідемія туберкульозу дуже серйозна, бо люди були ослаблені, недоїдали, недосипали, багато працювали. – то була епідемія. Наскільки вона буде в реальному житті наразі, спрогнозувати важко, але ми очікуємо, що саме буде сплеск захворюваності на туберкульоз", – говорить Денис Мацко.

За його словами, врятувати область від спалаху туберкульозу може те, що частина населення тимчасово виїхала.

Більше дивіться у відео:

Читайте також:

Три медичні установи в Чернігові не підлягають відновленню

На початок