Як війна впливає на поширення інфекційних хвороб — пояснює епідеміологиня

Як війна впливає на поширення інфекційних хвороб — пояснює епідеміологиня

Як війна впливає на поширення інфекційних хвороб — пояснює епідеміологиня
. Фото: УНІАН

У березні 2022 року у статті для журналу Nature науковці виразили побоювання стосовно того, що війна Росії проти України призведе до безпрецедентного поширення інфекційних захворювань, таких як COVID-19, туберкульоз, поліомієліт, кишкові інфекції та гепатити. Через військові дії люди ховаються у бомбосховищах, підвалах, тижнями живуть у метро тощо. Як все це впливає на епідеміологічну ситуацію в Україні, Суспільному розповіла епідеміологиня, в.о. гендиректора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ Наталія Іванченко.

Як внутрішнє переміщення великої кількості українців вплинуло на поширення інфекційних хвороб?

Після початку війни до Львова та області приїхало багато вимушено переміщених людей. Відповідно, зріс ризик виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань, а втім, ситуація поки що є контрольованою. Наразі лікарі області виявили лише незначну кількість кишкових інфекцій, яка не перевищує рівні минулого року, два випадки ботулізму, два випадки лептоспірозу. Кількість хворих на COVID-19 різко знизилася і становить 20-50 нових випадків на добу.

"Під час воєнного стану споживання консерв зростає. Перед вживанням домашньої консервації невідомого походження вміст банки варто проварити чи просмажити щонайменше 10 хвилин"

Що є причиною харчових отруєнь і як їх можна попередити в умовах війни?

Це гострі кишкові інфекції, які викликаються різними збудниками: вірусами, бактеріями й найпростішими. Є три шляхи їхньої передачі — харчовий, водний і контактно-побутовий. Харчовий є найбільш розповсюдженим: людина інфікується, споживаючи забруднену мікробами їжу, наприклад, овочі чи фрукти. Через воду люди заражаються рідко, переважно це трапляється після аварій на водопровідних та каналізаційних мережах.

"Найбільш активно зараз вакцинуються люди проти дифтерії та правця. Ризик правця є високим через травми під час війни"

При контактно-побутовому шляху збудники інфекції можуть передаватися через забруднені руки, предмети домашнього вжитку. Тому основною причиною виникнення гострих кишкових інфекцій є недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання. Щоб вберегтися від кишкових інфекцій, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, тримати в чистоті посуд і всі контактні поверхні на кухні, бажано користуватися індивідуальним посудом. Нарізати сиру і приготовану їжу ліпше спеціально виділеними ножами на окремих дошках, а готові страви тримати поза холодильником не більше двох годин.

У прифронтових населених пунктах, де трапляються проблеми з водопостачанням, важливо не пити воду з невідомих джерел, намагатися вживати бутильовану або використовувати охолоджену кип’ячену. Уникати контакту з тими, хто має ознаки інфекційного захворювання.

Читайте також: Коронавірус: як змінилася ситуація з пандемією за два місяці війни

Які симптоми кишкових інфекцій?

Блювота, болі в животі, діарея. У разі появи згаданих симптомів людині варто негайно звернутися до лікаря.

У чому його небезпека ботулізму?

Це гостра токсикоінфекція, викликана бактерією Clostridium botulinum та її токсином, що може міститися в неправильно приготовлених і збережених консервах. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб, можуть містити збудників ботулізму. Втім, хвороба може виникнути лише при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних (без кисню) або близьких до анаеробних умовах без попередньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні, грибні та рибні вироби.

Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням домашньої консервації. Під час воєнного стану споживання консерв зростає, тому перед вживанням домашньої консервації невідомого походження вміст банки варто проварити чи просмажити щонайменше 10 хвилин. Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від вживання в їжу вмісту цієї банки.

Які симптоми ботулізму?

У людини може двоїтися в очах, зір погіршується, з’являється "сітка" перед очима. Хворим також притаманна м’язева слабість, порушення мови і ковтання, можливе порушення дихання. При появі будь-якої зі згаданих ознак слід негайно звертатися до медичного працівника.

Читайте також: "Я — лікар". Як українські цивільні медики рятують людей під обстрілами

Як безпечно консервувати продукти?

При заготовках овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. При консервуванні м'ясних і рибних консервів необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор збудника ботулізму у вегетативну форму). Після цього простерилізувати консерви при температурі 100°С — не менше 40-60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою. Найбільш безпечне консервування забезпечує автоклав.

Які ще інфекції можуть поширюватися і чи можна мінімізувати ризики?

Під час війни, масового переміщення і скупчення людей зростає ризик виникнення і розповсюдження усіх відомих інфекційних хвороб. Проти одинадцяти з них Україна захищає шляхом профілактичних безкоштовних щеплень. Зокрема, проти:

 • туберкульозу,
 • вірусного гепатиту В,
 • кашлюку,
 • дифтерії,
 • правця,
 • поліомієліту,
 • гемофільної інфекції,
 • кору,
 • краснухи,
 • епідемічного паротиту (свинки),
 • коронавірусу.

Є Календар профілактичних щеплень в Україні. Він показує, коли і кому слід зробити щеплення. Втім, якщо з різних причин людина не була вакцинована чи пропустила необхідну дозу, ніколи не пізно розпочати чи надолужити пропущене. Кабінети профілактичних щеплень закладів охорони здоров’я наразі працюють. Від коронавірусу робимо 2 дози вакцинації і бустерну дозу через 6 місяців. Вакцинуємо дітей від 14 років і дорослих без обмеження віку.

Як війна впливає на поширення інфекційних хвороб — пояснює епідеміологиня
Календар профілактичних щеплень України, графіка: МОЗ

Від дифтерії та правця вакцинуємо дітей починаючи з 2-місячного віку. Усі дорослі мають бути ревакциновані (отримувати наступну дозу раз в 10 років) без обмеження віку. При травмах, порізах, забоях слід звернутись в медзаклад для проведення екстреної профілактики правця.

Вакцинація від вірусного гепатиту В передбачена з дня народження. Утім, під час війни ризик травм зростає, отже, і ризик інфікування. Курс складається з 3 щеплень і вберігає від небезпеки.

Вакцинація від поліомієліту проводиться для дітей з 2-місячного віку. Для усіх дітей віком від 6 місяців до 6 років, які з різних причин не були щеплені, зараз проводиться кампанія вакцинації проти поліомієліту. Для кожної дитини чи дорослої людини можна розробити індивідуальний графік вакцинації, щоб надолужити всі пропущені вакцинації чи окремі дози з дотриманням мінімальних інтервалів між щепленнями.

Вакцинація проти вірусного гепатиту А здійснюється за кошти населення і носить поодинокий характер. Вакцинують пункти щеплень недержавної форми власності.

Найбільш активно зараз вакцинуються люди проти дифтерії та правця. Особливо дорослі. Ризик правця є високим через травми під час війни. Ризик дифтерії завжди зростає, коли є невакциновані, які проживають в одному приміщенні з великою кількістю людей.

Читайте також

"Часом думають, що "Байрактар" реально купити десь на бульварі" — Притула про війну, волонтерство і політику

"Ми вже шукаємо понад 16 тисяч людей" — Денісова про воєнні злочини, зниклих безвісти та вивезених у РФ

Як війна впливає на довкілля і як можна допомогти його відновлювати — розповідає екологиня

"Далі буде краще," — військовий психолог про підтримку психологічного стану під час війни

На початок