"Якщо ми поїдемо, то цей урожай збере хтось інший" — так про свою працю розповіла жителька Бахмута, що на Донеччині. Разом зі своєю родиною вона засадила чужу присадибну ділянку.
Садили картоплю та сіяли не лише моркву й буряк.
Три покоління жінок однієї родини до роботи стали разом. Перед садінням бабуся Тетяна Кириленко розповіла восьмирічній онуці Дарині, як правильно розбивати грудки землі. Найважча робота дісталася мовчазному татові, а його дружина Тетяна — керувала процесом. За її словами, хоч сільськогосподарський досвід має невеликий, головне — бажання працювати на землі.
"Посадимо петрушку, моркву, буряк та спаржеву квасолю — все знадобиться в господарстві, для приготування борщу. Бобові я замочила з вечора — щоб зійшли рясно. Ми жили в квартирі, були батьки, ми допомагали садити їм город, теж невеличкий, і майже все там садили. Тобто, якесь уявлення я маю і бажання таке з’явилося".

Власник земельної ділянки нині тут не проживає, тож дозволив її обробляти охочим, розповіла донька пані Тетяни — Лілія Дудник.
"Ми захотіли, тому що в квартирі довго, нудно, а тут — свіже повітря, ми можемо з дитиною. І це психологічне розвантаження. Тобто, коли щось робиш руками, то мозок відключається від подій, які дома відбуваються", — Лілія.
Домівка пані Лілії у Бахмуті, до Черкас приїхали на початку квітня, оселилися в квартирі.
"Спочатку ми хотіли десь ближче до дому, Дніпропетровська область чи околиця Харківської, але там теж небезпечно стало і ми вирішили приїхати в Черкаси".
Згадує, як чотирнадцятирічною дівчиною допомагала обробляти город бабусі на Донеччині. Бабуся померла шість років тому, а вона тепер садить квасолю на Черкащині.
"Дуже давно я садила город: у бабусі був невеличкий, ось там ми й садили. Втім років із 15, я цього точно не робила".

Посадкову картоплю та насіння овочів родина Лілії отримала у межах проєкту "Сади Перемоги". Його координаторка на Черкащині Марина Гур’янова пояснила, що отримати насіння можна у фірм-партнерів ініціативи.
"«Сади Перемоги» – це парасолькова ініціатива, яка об’єднує всі інформацію по засадженню тих територій, які або звільнені, або є придатними для використання. Ми мотивуємо залучити всі земельні ділянки – це Зорівська, Чигиринська і Буцька в Черкаській області, які ми супроводжуємо теж у цьому проєкті".

За словами Лілії Дудник, земля не має пустувати, а перемогу потрібно наближати разом, усією країною.
"Навіть, якщо ми поїдемо звідси, то все одно – людям буде цей урожай і хтось це буде їсти й ми будемо дуже раді, якщо комусь допоможемо".
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України