Фантомні сирениСтан, коли у повній тиші ви чуєте сирени, яких насправді нема та провина вцілілого — під час війни українці зіштовхнулися з низкою психологічних проблем. Чи не найбільше на цьому фронті страждають волонтери. У Львові їх вчать допомагати собі.
Допомагає внутрішньо переселеним людям з харчами, ліками і житлом переселенка Алла. Жінка все життя пробула у Харкові. Вона працювала у музичній школі.
"Всі ж питають: "Що б ви порадили?". Ну а я.. це дуже складно", — каже Алла.

Шукати відповіді на питання Алла прийшла у "Львівський міський молодіжний центр", на тренінг для волонтерів. Передусім, психологи радять приділяти волонтерству не більше двох годин на тиждень. А також, наскільки це можливо, повернутися до буденності.
"Потрібно повернути собі рятуючу рутину, цілющу рутину. Тобто свою вранішню каву повернути собі, у своє життя, свій улюблений манікюр, теплу ванну", — каже практична психологиня Мар’яна Тропіна.
Як не звинувачувати себе, якщо повертаєте в життя рутину, радить психотерапевтка Ольга Федорець:

"Навіть під час війни можна сміятися, можна радіти життю, сонцю, гратися з дітьми. Що це не впливає на перебіг війни, бо деякі дуже гостро реагують. Начебто, якщо я схожу на манікюр, то там хтось загине. Тоді нам доводиться повертати їх до того, що якщо ти зробиш манікюр, то твоя манікюрниця зможе купити молока дитині", — каже психотерапевтка Ольга Федорець.
Із провиною вцілілої на тренінг прийшла студентка Вероніка. Чотири роки тому вона переїхала з Маріуполя до Львова. Під час останнього загострення з ріднею не мала зв’язку протягом тижня. Згодом батьки Вероніки врешті вирвалися з блокадного міста.

"Коли вони вийшли з машини, то я побачила, що вони зі сльозами біжать до мене. Перший мій стан був стан ступору. Я не могла зрозуміти що їм казати, бо слова "все буде добре" в цій ситуації не допомогли б", — каже Вероніка.
Таким людям допомагають не накручувати себе та аналізують ситуацію.

Цей тренінг став десятим, завершальним, організованим Благодійним фондом "Голоси дітей". З початку війни цей фонд фіксує порушення прав дітей та допомагає родинам виїхати з небезпечних територій. Нині нові знання змогли отримати сотні волонтерів.
Авторка: Анастасія Поя
Читайте також: На Львівщині започаткували безкоштовні курси української мови для переселенців – фоторепортаж
Читайте нас в Instagram: головні новини регіону