У Литві можуть оголосити 9 травня Днем пам’яті жертв геноциду в Україні

У Литві можуть оголосити 9 травня Днем пам’яті жертв геноциду в Україні

Шістнадцять депутатів Сейму Литви зареєстрували поправку до закону про пам’ятні дати, в разі ухвалення якої 9 травня буде відзначатися не лише День Європи, а й День пам’яті жертв геноциду в Україні.

Про це повідомляє Delfi.

Головним ініціатором поправки є заступник спікера Сейму Паулюс Саударгас. Серед співавторів ініціативи є міністри закордонних справ і юстиції та спікерка парламенту Вікторія Чміліте.

"Сьогодні світ переживає геноцид в Україні, вчинений путінською Росією, що є реінкарнацією Радянського Союзу. Таким чином, цей день об’єднав би всі трагедії, пережиті українцями тоді й зараз, тобто організований СРСР Голодомор, масові вбивства, депортації й винищення мирних жителів у системі ГУЛАГу та воєнні злочини, які нині скоюють російські військові", — йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.

Раніше Сейм Латвії визначив 9 травня 2022 року Днем пам'яті за українцями, які загинули внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. У цей день державні прапори в країні будуть приспущені, а на резиденції президента, будівлі уряду та Сейму з'явиться ще й прапор України. Також у цей день заборонять організовувати розважальні заходи і свята.

Читайте також: Рада визнала дії Росії в Україні геноцидом українського народу

Що відомо

  • Президент США Джо Байден 13 квітня заявив, що бюджети американців не повинні залежати від того, чи "вчиняє диктатор геноцид" в іншій країні. Президент України Володимир Зеленський, коментуючи слова Джо Байдена про "геноцид", сказав: "Справжні слова справжнього лідера Джо Байдена. Називати речі своїми іменами важливо, щоб протистояти злу".
  • Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд пізніше заявила, що Вашингтон збирає докази, аби офіційно визначити, чи є події в Україні геноцидом. "Можу спрогнозувати, що ми зрештою, ймовірно, виявимо те, про що говорив президент Байден, коли зберемо всі ці докази. Тому що те, що відбувається, — це не випадковість. Це навмисне рішення Росії знищити Україну та її мирне населення", — сказала Нуланд.
  • Натомість президент Франції Еммануель Макрон відмовився назвати дії Росії в Україні "геноцидом", а також зазначив, що українці та росіяни є братніми народами. "Небажання президента Франції Емманюеля Макрона визнати геноцид українців після усіх відвертих заяв російського керівництва та злочинних дій російських військових розчаровує", – заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.
  • 16 березня Міжнародний суд ООН оголосив рішення за запитом про запровадження тимчасових заходів у справі "Україна проти Росії" щодо геноциду. Відповідно до рішення суду, Росія має негайно призупинити всі військові дії в Україні та зупинити будь-які військові чи нерегулярні збройні формування під її контролем чи впливом.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн

Війна на околицях Києва та життя в столиці. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок