Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн

Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн

Оновлюється
Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн
. 12-річний хлопець стоїть на уламках його будинку, зруйнованого в результаті обстрілу російськими військами на околиці Чернігова, 13 квітня 2022 року, фото: Євген Малолєтка / AP

16 квітня розпочалася 52 доба повномасштабного російського вторгнення в Україну. ЗСУ завдають втрат армії РФ та поступово звільняють населені пункти від російських загарбників, які залишають після себе сотні кілометрів замінованих територій. На очищення української землі від забруднень вибухонебезпечними предметами може піти щонайменше рік. Україна вже очистила 240 км доріг та знешкодила понад 80 тисяч мін, снарядів та бомб.

Тим часом російські війська завершують підготовку до наступальної операції на Сході. Вони концентрують своє озброєння, військову техніку, особовий склад, готують медичну інфраструктуру для допомоги пораненим.

Суспільне продовжує текстовий онлайн усіх подій цієї війни. Попередні головні новини читайте тут. Текстовий онлайн подій в Київській області — тут.Також підписуйтесь на YouTube Суспільне Новини. Разом із волонтерами ми ведемо текстовий онлайн англійською — The main news about ongoing Russian invasion in Ukraine.

Головне на цей час:

Україна підготує проєкт меморіального комплексу того, що українці пережили під час війни з РФ

Про це повідомив президент у нічному зверненні.

"Ми обговорили питання меморіалізації того, що українці пережили під час цієї війни. Як зберегти частинки цього досвіду, щоб він завжди нагадував усім поколінням наших людей, від якої жорстокої й безглуздої навали Україна змогла відбитися. Як один з прикладів, готується проєкт меморіального комплексу, який розповість історію зруйнованого мосту в Київській області, який з'єднував Ірпінь та Бучу з Києвом. Історію людей, які рятувалися цим мостом та цією дорогою в Київ від російських загарбників", — наголосив Зеленський.

Зеленський пообіцяв забезпечити житлом усіх, хто цього потребує в Україні

Як заявив у нічному зверненні президент, програма з забезпечення житлом складатиметься з трьох етапів.

"Я поставив сьогодні завдання, щоб на першому етапі були забезпечені тимчасовим житлом усі наші переселенці. Ті, чий дім зруйнований війною. Тимчасовим, поки не відновимо їхнє житло. Або поки люди не отримають компенсацію квадратними метрами чи грошима. На другому етапі відновлюємо те, що окупанти намагалися знищити. Всі міста й громади, які постраждали", — розповів Зеленський.

Він додав, що на третьому етапі держава забезпечуватиме житлом "усіх тих, хто захищав чи захищає України, хто працював чи працює в інтересах суспільства, а власного житла так і не має".

"Не може більше бути такого, що людина віддає все життя військовій службі, але виходить на пенсію, не маючи власної квартири", — додав президент.

Абрамович приїжджав до Києва, аби запропонувати шляхи відновлення перемовин з РФ

Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела наближені до переговорів. За даними журналістів, Абрамович приїжджав до Києва для того, щоб запропонувати шляхи відновлення перемовин між делегаціями України і РФ.

Видання пише, що олігарх начебто обговорював з українською стороною можливі шляхи відновлення переговорів з РФ.

"В інтерв'ю українським онлайн-ЗМІ, опублікованому в суботу, Зеленський заявив, що переговори зайшли в "глухий кут, тому що ми не будемо торгувати нашою територією і нашими людьми". Він сказав, що якщо російські війська спробують знищити українських бійців, що залишилися в Маріуполі, це може "покласти край" переговорам", — йдеться в статті Bloomberg.

Утім, журналісти не змогли отримати коментарів від речника Абрамовича, який тільки уточнив, що олігарх наразі не в Києві. Суспільне звернулося за коментарем до Офісу президента.

Хмельницька, Волинська область — повітряна тривога!

Кухонну шафу з Бородянки передали музею Революції Гідності

Кухонну шафу з Бородянки Київської області, яка залишилася неушкодженою під час обстрілів військових РФ, передали до Національного музею Революції Гідності.

"Символ стійкості українців – кухонна шафа з керамічним півником з деокупованої Бородянки – відтепер надбання музейного фонду України. Проведено культурну "спецоперацію" з музеєфікації легендарної кухонної шафи та збереження всього її вмісту. Відсьогодні вона перебуває у фондах Національного музею Революції Гідності. Разом із шафою передано декоративного керамічного півника, який вистояв під час вибуху рашистської авіабомби", — йдеться у повідомленні музею у Facebook.

Шафка стала легендою завдяки світлині фотокореспондентки Суспільного Єлизавети Серватинської. Будівля, на якій тримається шафка, перебуває в аварійному стані, стіна може обвалитися. Тому, 14 квітня з дозволу власниці квартири Надії Сватко шафку було демонтовано.

Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн
Бородянка, 6 квітня, 2022, фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Україна буде говорити про нейтральний статус тільки після виведення військ Росії — Зеленський

Про це президент Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю українським ЗМІ 16 квітня. За його словами, Україна і Росія мають різне розуміння приналежності Криму й Донбасу, а тому врегулювання їхнього статусу є відкритим питанням.

"Я вважаю, що про це треба говорити. І знайти модель, яка, може, сьогодні не дасть відповіді на те, що з цим робити, але точно дасть усім стати тверезими. Принаймні їм. Коли закінчаться бойові дії й закінчиться війна, можна думати про дипломатію. А вони хочуть вирішувати питання дипломатичним шляхом, коли йде війна", — пояснив Зеленський.

За добу ООС відбили 10 атак військових РФ

ЗСУ протягом поточної доби відбили 10 атак ворога, повідомляє пресслужба ООС.

"Українські захисники знищили 15 танків, 3 артилерійські системи, 24 одиниці броньованої та 10 одиниць автомобільної техніки противника. Підрозділи протиповітряної оборони в небі українського Донбасу збили 4 безпілотні літальні апарати типу "Орлан-10" та 2 крилаті ракети", — йдеться в повідомленні.

У Росії заявили, що всі міські райони Маріуполя "очищені від українських військ"

"Залишки українського угруповання наразі повністю заблоковані на території металургійного комбінату "Азовсталь", — заявили у Міноборони РФ.

У Генштабі ЗСУ не підтверджують цю інформацію. Раніше 16 квітня президент Зеленський заявив, що у разі знищення українських захисників Маріуполя перемовини з РФ припиняться.

Борис Джонсон пообіцяв надати Україні бронетехніку найближчими днями

Про це повідомляється на урядовому порталі Великої Британії.

"Прем'єр-міністр Джонсон провів переговори з президентом України Володимиром Зеленським. Прем'єр-міністр віддав належне хоробрості українських силовиків, які продовжують доблесно захищати свободу своєї країни. Зеленський поінформував прем'єр-міністра про ситуацію в Маріуполі, і прем'єр-міністр сказав, що вітає український опір у місті", — зазначається у релізі.

Джонсон розповів Зеленському про нові санкції з боку Великої Британії, які набули чинності минулого тижня, і заявив, що Лондон продовжить надавати Києву кошти для оборони, включаючи бронетехніку найближчими днями.

Франція заморозила нерухомість російських олігархів, включаючи Романа Абрамовича

Про це пише український Forbes.

41 об'єкт нерухомої власності, що належить підсанкційним російським громадянам, французи оцінюють у майже $620 млн.

Forbes виявив, що 31 з цих обʼєктів нерухомості належить восьми підсанкційним російським мільярдерам. До цього списку входять маєток Château de la Croë за $250 млн в Антибі на французькій Ривʼєрі і його маєток за $90 млн на розкішній карибській території Сен-Бартельмі, які належать Роману Абрамовичу.

Вінницька, Київська області — повітряна тривога!

Принц Гаррі з дружиною підтримали Україну на відкритті Invictus Games

Герцог і герцогиня Сассекські під час виступу на церемонії відкриття на Іграх Нескорених в Гаазі заявили, що всі "підтримують" збірну України.

"Ми з чоловіком обидва визнаємо, що "потрапити сюди було нелегко, як фізично, так і емоційно. Не в останню чергу... для збірної України, з якою ми всі солідарні", — зазначила герцогиня.

Герцог Сассекський також віддав належне хоробрості збірної України: "Ви знаєте, що ми підтримуємо вас. Світ підтримує вас, і все ж ви заслуговуєте більшого. І я сподіваюся, що ці події, це подія, створюють можливість для того, щоб ми, як глобальне товариство, могли краще проявити себе для вас".

Гаррі і Меган також зустрілися з членами української команди.

Міст у Стоянці на Житомирській трасі буде відкрито найближчими днями

Про це повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко. Переправа буде тимчасовою, вона дозволить відновити сполучення з Києвом.

Міст було підірвано 26 лютого. Відтоді проїхати з Києва до Житомира трасою М-06 Київ - Чоп було неможливо.

У Києві оголошено повітряну тривогу!

У РФ агітують військовозобов’язаних підписувати контракти від 3 місяців до року — Генштаб

"Військкомати Центрального військового округу збройних сил РФ агітують військовозобов’язаних, які перебувають у запасі, до підписання короткострокових контрактів терміном від 3 місяців до 1 року", — про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу.

На Волинському та Поліському напрямках ворог активних дій не проводив. В ході перегрупування військ зафіксовано переміщення залізничним транспортом з території республіки Білорусь (залізнична станція “Гомель-Новобілицька”), підрозділів 83-ї окремої десантно-штурмової бригади збройних сил російської федерації.

На Сіверському напрямку противник завершує перегрупування військ Центрального військового округу.

На Слобожанському напрямку основні зусилля ворога зосереджуються на перегрупуванні, посиленні угруповання своїх військ та продовженні утримання позицій в районі міста Харкова.

На Ізюмському напрямку основні зусилля окупантів зосереджено на утриманні зайнятих рубежів та позицій в районі населених пунктів Суха Кам’янка, Сулигівка, Бражківка, Мала Комишуваха та Андріївка.

Ворог намагається покращити тактичне положення, протягом доби здійснив спробу проведення наступально-штурмових дій та намагався просунутись вглиб населеного пункту Довгеньке. Успіху не має, зазнав значних втрат. Після завершення створення ударного угруповання та формування резервів противник буде намагатись відновити наступ у напрямку на Барвінкове та Слов’янськ.

На Донецькому і Таврійському напрямках, імовірно, противник продовжить штурмові дії вздовж всієї лінії зіткнення у Донецькій та Луганській областях. Зосереджуватиме зусилля на захопленні населених пунктів Попасна, Рубіжне, міста Маріуполь, а також виходу в райони населених пунктів Вугледар і Мар’їнка. Також готуватиметься до наступу на Курахівському та Авдіївському напрямках.

На Південнобузькому напрямку основні зусилля ворог зосереджував на спробах встановлення повного контролю над територією Херсонської області та утриманні зайнятих позицій. У місті Херсоні виявлено поширення російсько-окупаційною адміністрацією агітаційних листівок із закликами до мирного співіснування з окупантами.

Харків та область — повітряна тривога!

У селі на Сумщині після звільнення від армії РФ знайшли зарин — мер

"Після перебування російських військових на Сумщині у селі Білка було виявлено залишки хімічної зброї — зарин та інші речовини", — про це мер Тростянця Юрій Бова сказав в ефірі "Українського радіо"

“Ми знайшли у селі Білка залишки хімічної зброї — це зарин та інші речовини. Виявили ампули. Зараз цим займається СБУ. Можливо, цією хімічною речовиною окупанти хотіли бити чи по Києву, чи по Полтаві, чи по інших містах”, — розповів Бова.

Він також зазначив, що за місяць, що окупанти перебували у Тростянці, вони розставили багато своїх розтяжок, замінували чимало кладовищ, лісопосадок, паркових зон, адміністративних об’єктів.

Зеленський: Ми готові обміняти Медведчука

"Ми готові обміняти Медведчука. Чесно. Готові абсолютно авжеж на наших військових чи на що там може запропонувати Росія. Мені здається ми це сигнал як публічно, так і не дуже публічно передали. Якщо їм це цікаво, то вони відреагують точно", — заявив Володимир Зеленський в інтерв'ю українським журналістам.

Знищення наших хлопців в Маріуполі може поставити крапку на перемовинах з РФ — Зеленський

Президент Володимир Зеленський в інтерв'ю українським ЗМІ повідомив, що військові злочини, які чинять солдати РФ можуть поставити крапку на перемовинах.

"Чим більше буде "Бородянок", тим шансів що перемовини в принципі будуть шансів не буде. Знищення наших всіх хлопців в Маріуполі, те що вони зараз роблять, остаточно може поставити крапку на будь-яких форматах перемовин. Я вважаю, що це їх велика помилка. Якщо вони дійсно хочуть закінчити війну", — підкреслив Зеленський.

Він зазначив, що Україна не торгує територіями: "Ми розуміємо, що перемовини потрібні, щоб захистити державу і закінчити війну. Але ціна цих перемовин... Ось і все. Ми ж постійно в будь-який момент війни ми пропонували зустріч лідерів. Вони хочуть зустрічатися, коли вже є домовленість про всі пункти остаточні. При всій повазі до всіх перемовників, до всіх переговорних процесів, я не можу, щоб за мене все вирішили. Треба все підготувати, щоб ми зустрілися. Так, якісь речі можна домовитись. Але остаточно — я не розумію як".

З Маріуполя могли зникнути від 3 до 5 тисяч дітей — Зеленський

Про це президент Володимир Зеленський повідомив в інтерв'ю українським ЗМІ. Він поспілкувався 16 квітня з журналістами "Української правди", "Лівого берега", "ЛІГА.net", "РБК-Україна", "Обозреватель" та "Укрінформ".

"Ми не знаємо скільки тисяч людей зникло. Серед цивільних та військових, ніхто не знає правду. Стосовно статистики тих людей які зникли та дітей, ми думаємо 3-5 тисяч дітей могло зникнути з цієї території", — сказав Зеленський журналістам.

І додав, що першим кроком для налагодження діалогу з РФ міг би стати режим припинення вогню на території півдня України, на території Маріуполя для того, щоб робити гуманітарні кроки.

"Скажу чесно довіри до російських перемовників чесно немає. Ми домовлялись, що буде у нас гуманітарний коридор і посередником виступала Туреччина і особисто президент Ердоган. Ми домовлялись що він може забрати через Бердянськ наших поранених з Маріуполя, поранених і вбитих, і точно тих хто цивільні місцеві — перш за все жінок та дітей. Ми домовлялись що це буде ці потім в якийсь момент Росія відмовилась. Тому і кажу, що великої довіри немає", — розповів президент.

16 квітня гуманітарними коридорами було евакуйовано 1 449 людей — Верещук

Як повідомила віцепрем'єрка Ірина Верещук, з Маріуполя та Бердянська на власному транспорті до Запоріжжя доїхала 1 381 людина.

З них ️170 осіб – з Маріуполя; ️1 211 осіб – мешканці міст Запорізької області (Пологи, Василівка, Бердянськ та Мелітополь).

З міст Сєвєродонецьк, Рубіжне та Кремінна Луганської області попри постійні обстріли вдалося евакуювати 68 людей. Через щільні та масові обстріли була повністю зірвана евакуація людей з Лисичанська.

Зеленський: важливо прискорити постачання озброєння в Україну

"Від того моменту, коли вони (союзники - ред.) кажуть, що ми вирішили питання щодо підтвердження постачання зброї в Україну, від цього моменту до моменту коли ця зброя вже у нас на озброєнні нашої армії може пройти 2-3 тижні. Це дуже довгий процес", — зазначив президент Зеленський в інтерв'ю українським ЗМІ.

Він додав, що для України вкрай важливо прискорити постачання озброєння: "Змінилась риторика точно деяких держав, вона потеплішала в наш бік. Ми змінили цю риторику. Ми отримуємо зараз зброю. Отримуємо її я вважаю мало. Росія вважає, що отримуємо дуже багато. Це також непоганий результат, я вважаю. Вважаю, що США, Великобританія, Польща і декілька країн дуже непогано нас підтримують на сьогодні, але можуть сильніше, набагато".

Посол України у ФРН розкритикував відсутність інформації про збільшення військової допомоги

Посол України в Німеччині Андрій Мельник розкритикував відсутність інформації про збільшення військової допомоги Києву.

"Оголошення про збільшення військової допомоги Україні, на перший погляд, звучить добре. Однак український уряд не був проінформований про деталі", — сказав Мельник виданню Welt am Sonntag.

Він додав, що консультацій з цього питання з Україною не проводилося: "Ми не знаємо масштабів подальших поставок зброї, процедури або тимчасових горизонтів. Все це залишається в темряві".

Личаківський районний суд Львова змінив запобіжний захід нардепу Віктору Медведчуку

Про це повідомляє пресслужба суду.

"12.04.2022 року підозрюваного Медведчука В.В. було затримано, а 14.04.2022 року доставлено до органу досудового розслідування. За правилами ч. 6 ст.193 КК України після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м’який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу. За наслідками розгляду вказаного клопотання слідчий суддя залишив підозрюваному Медведчуку Віктору Володимировичу обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення застави", — йдеться у повідомленні.

Зеленський пропонує розділити мирний договір з РФ на дві частини

Президент Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю українським ЗМІ, що договір про мир із Росією має складатися із двох документів, один з яких містив би гарантії безпеки для України.

"Мирний договір із Росією може складатися із двох різних документів. Один із них має стосуватися гарантій безпеки для України, інший – безпосередньо її відносин із Російською Федерацією. Я вважаю, це може бути два різні документи. Гарантії безпеки від тих, хто готовий до цих гарантій безпеки. І окремий документ із Росією", — зазначив президент.

Європейські санкції проти РФ на сьогодні є заслабкими — Моравецький

"Польща робить усе можливе, щоб допомогти Україні перемогти російського агресора, але європейські санкції проти РФ на сьогодні є заслабкими, їх треба запровадити проти російських енергоносіїв", — заявив під час великоднього звернення прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

У Харкові двоє людей загинули через обстріл військами РФ

"16 квітня об 11:36 на номер “101” надійшло повідомлення про пожежу в адміністративній будівлі, що сталася внаслідок ворожого обстрілу в Основ’янському районі Харкова. Горіли конструктивні елементи п’ятиповерхової адміністративної будівлі на загальній площі близько 1500 кв.м, а також 9 автівок. Внаслідок вибуху будівля зазнала серйозних руйнацій. Попередньо, загинула 1 та постраждало ще 18 людей", — повідомляє ДСНС.

Згодом в Офісі генерального прокурора повідомили, що загинули двоє людей.

"Російські військослужбовці, використовуючи крилату ракету великої дальності "Калібр", обстріляли Слобідський та Основ‘янський райони м. Харкова. Внаслідок обстрілу загинуло двоє мирних мешканців, ще 18 отримали поранення", — йдеться у повідомленні.

Дії РФ — це навмисне рішення знищити Україну та її мирне населення, — Нуланд

Заступниця Держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд заявила, що президент Джо Байден не випадково назвав дії РФ в Україні — геноцидом, повідомляє посольство США в Україні.

Італія з 17 квітня закриває порти для російських кораблів — La Republica

З неділі, 17 квітня, італійські порти будуть закриті для російських суден, і заборона також буде застосовуватися суден, які змінили прапор після 24 лютого, пише видання La Republica. Кораблі, які в цей час знаходяться в італійських портах, йдеться в циркулярі, повинні будуть покинути їх незабаром після "завершення комерційної діяльності".

Цей захід міститься в циркулярі Генерального командування ВМС, який посилається на директиву Європейського Союзу від 8 квітня про додаткові санкції проти Росії. Нові обмеження були внесені в регламент ЄС 2022/576 від 8 квітня 2022 року з урахуванням дій Росії, що дестабілізують ситуацію в Україні. Зокрема, була додана стаття, що "забороняє доступ у внутрішні порти кораблям під російським прапором після 16 квітня 2022 року".

Документ не поширюється на судна, які потребують допомоги або притулку, а також на рятувальні судна.

Європа дає Україні не ту зброю, про яку просили — Подоляк

"Україна просить у Європи зброю. Європейці підтримують заклик до своїх урядів. 3. Європа йде назустріч, але дає не ту зброю, про яку просили", — написав у Twitter радник голови ОП Михайло Подоляк.

Війська РФ зірвали евакуацію з Лисичанська — голова ОВА

"Під час "режиму тиші" російська армія відкрила вогонь по центру Лисичанська. Звісно, місцеві жителі вирішили залишитися в цей час в підвалах. Евакуацію було фактично зірвано, бо вдалося вивезти лише одну людину. Втім, убезпечили ще 42 сєвєродончан, 11 рубіжан, 14 кремінян. Шестеро людей виїхали з Попасної. До речі, у новому місці збору по вул. Щербакова, 1-а, організоване сховище на час обстрілів та харчування", — повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

Донецька область — повітряна тривога!

Співзасновник Telegram Павло Дуров попросив не називати його громадянином РФ

Співзасновник платформи Telegram Павло Дуров та ціла низка інших підприємців, пов'язаних з Росією, звернулися до видавців американського журналу Forbes із проханням не називати їх "російськими бізнесменами", пише видання.

Представник Дурова зазначив, що "Павло виїхав із Росії багато років тому і не збирається повертатися".

Загрози Росії щодо "наслідків" вступу до НАТО не вплинуть на рішення Фінляндії — заява МЗС

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто вважає, що питання щодо вступу до НАТО буде вирішено до літніх канікул.

"Не новина, що Росія виступає проти розширення НАТО. Ми знаємо це. І не новина, що якщо НАТО розшириться, то Росії доведеться враховувати це у своїх оборонних планах. До цих сигналів з боку Росії варто прислухатися, але нам треба приймати самостійні рішення у сфері оборони", – сказав Хаавісто

Понад 10 000 осіб записалося до лав добровольців-рятувальників

Про це інформує ДСНС.

Наразі волонтери працюють на Київщині, зокрема в місцях, де розміновано території. В основному це пошукові роботи, прибирання вулиць від будівельних матеріалів, розбір завалів.

Косметичний бренд L'Occitane закриває магазини в Росії

Як заявили у компанії, у Росії роботу припинять не тільки офлайн магазини, а і веб-сайт бренду. У L'Occitane пояснили, що цей крок пов'язаний з "величезними людськими стражданнями та ескалацією військових дій в Україні".

Минулого тижня L'Occitane повідомила BBC, що залишить свої магазини в РФ відкритими, щоб "захистити персонал". Але клієнти розкритикували компанію за її рішення і закликали до бойкоту бренду.

Маріупольська міськрада опублікувала відео руйнувань у місті

Маріупольська міська рада опублікувала відео, як зараз виглядає зруйнований мікрорайон "Східний".

На Луганщині військові РФ обстріляли Лисичанський нафтопереробний завод

"Ще зранку орки вгатили по нафтовому підприємству, здійнялася пожежа на 5000 кв.м, гасіння триває. Це вже не перший обстріл цього заводу. рашисти цілять в нього систематично, аби виснажити ДСНС. Палива там немає. Горять залишки нафтошламу", — повідомив голова ОВА Сергій Гайдай.

У Мінцифри просять громадян активніше повідомляти про пересування ворога

"Наші військові намагаються відстежувати кожен крок ворога, і кожен із вас може в цьому допомогти. Якщо ви помітили пересування окупантів та ворожої техніки у вашому населеному пункті — повідомляйте про це у єВорог, щоразу як їх бачите", — зазначили в міністерстві.

Мер Лозової на Харківщині просить мешканців терміново евакуюватися

Про це мер міста Сергій Зеленський повідомив у Facebook.

Новий літак "Мрія" відповідатиме сучасним і перспективним нормам льотної придатності — ДП "Антонов"

Як розповіли у ДП "Антонов", на адресу компанії надходять численні запити щодо розвитку програми відновлення "Мрії", знищеної російськими загарбниками на аеродромі "Київ-Антонов-2" у Гостомелі.

"Руйнування легендарного, унікального літака Ан-225 рашистами стало важким ударом не лише для підприємства "Антонов", а й для всієї світової спільноти. Тому для нас відновлення "Мрії" — надважливе завдання", — заявили у ДП "Антонов".

Наразі, деякі основні агрегати для планера літака є в наявності, проте "нова "Мрія" має відповідати сучасним та перспективним нормам льотної придатності: "Це вимагатиме проведення великого обсягу розрахунково-конструкторських робіт, обрання та закупівлі відповідних комплектуючих, проведення програми випробувань та ін. Безумовно, цей проєкт буде здійснюватися в широкій міжнародній кооперації, за участю провідних компаній та підприємств глобальної авіаіндустрії".

У Братиславі провели акцію солідарності #SaveMariupol

У Братиславі відбулась акція #SaveMariupol поряд з Національним театром Словаччини. Організаторки акції у Словаччині — українки Олександра Парій та Катя Барабаш. Під час акції близько 60 людей прийшло запалити свічки та викласти напис “Дети” разом із цифрою загиблих дітей в Україні — 197.

Учасники акції вшанували жорстокий наліт російської авіації на Драматичний театр у Маріуполі, який під час блокади Маріуполя слугував бомбосховищем.

Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн
Фото: Sasha Hordon, Alexandra Khudyntseva

"У мене є знайома, яка родом з Маріуполя, вона зараз живе в Дніпрі, бо там навчалася, а її мама і молодші брат з сестрою (9 і 12 років) жили в Маріуполі, в перших числах березня вона втратила зв‘язок з ними і досі не відновила. Таких сімей тисячі, я хотіла зробити це для їх підтримки, всіх хто надіється знову побачити своїх рідних з Маріуполя", — заявила організаторка акції у Братиславі Олександра Парій.

Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн
Фото: Sasha Hordon, Alexandra Khudyntseva

Словаччина веде переговори про закупівлю турецьких безпілотників Bayraktar TB2

Про словацько-турецькі перемовини повідомив міністр оборони Словаччини Ярослав Надь у Twitter.

"Роботи з придбання безпілотників для словацьких військових продовжуються. Сьогодні були хороші розмови з паном Байрактаром з Туреччини, а також тривають обговорення з іншими виробниками дронів ", – написав Надь.

Запорізька область — повітряна тривога!

Росія заборонила в'їзд низці британських політиків та урядовців

РФ сформувала власний "чорний список" у відповідь на санкції Лондона. Туди потрапили ключові члени британського уряду і політичні діячі. Про це йдеться в заяві МЗС РФ.

Зокрема, персонами нон грата оголосили прем'єр-міністра Бориса Джонсона, міністерку закордонних справ Елізабет Трасс, міністра юстиції Домініка Рааба, міністра оборони Бена Уоллеса, міністра транспорту Гранта Шаппса, голову МВС Пріті Пател, міністра фінансів Ріші Сунака, експрем'єрку, депутатку парламенту Терезу Мей.

Обстріли Києва: одна людина загинула, також є поранені

Одна людина загинула, декілька людей госпіталізовані внаслідок ранкових обстрілів в Дарницькому районі Києва. Про це повідомив в ефірі єдиного телемарафону мер столиці Віталій Кличко.

"Відлік розпочато". Голова Луганської ОВА закликав мешканців евакуюватися швидше

Понад 70 тисяч мешканців Луганщини досі не виїхали до безпечних міст, заявив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"Залишатися в містах зараз вкрай небезпечно. Обстріли посилилися, орки цілеспрямовано гатять саме по житловому масиву. Рубіжне, Попасна та Гірська громада зруйновані до невпізнаваності — там ситуація найгірша, доступ туди ускладнений", — наголосив Гайдай.

У полоні РФ перебуває близько 700 українських військових, більше тисячі цивільних — Верещук

Про це віцепрем'єрка Ірина Верещук розповіла в ефірі єдиного національного телемарафону.

"Більше тисячі цивільних в полоні у росіян, понад п'ятсот — це жінки. Ми не будемо обмінювати військових на цивільних, адже це заборонено Женевською конвенцією. Ми вимагаємо відпустити без жодних умов наших цивільних людей. Стосовно кількості полонених у нас приблизний паритет: у нас близько 700 їхніх військовополонених і у них близько 700 наших військових", — зазначила Верещук.

Вона додала, що росіяни повністю не дотримуються Женевської конвенції про поводження з полоненими. Головна мета українців в полоні — вижити.

Щобільше, повідомила Верещук, росіяни обмінюють полонених вибірково і не звертають увагу на подані українською стороною списки.

На Дніпропетровщині внаслідок обстрілів РФ руйнована птахофабрика

Про це повідомив голова ОВА Валентин Резніченко.

В окупованому Росією Херсоні копають ряди за рядами могил — The Washington Post

Як повідомляє лондонська правозахисна організація Centre for Information Resilience (СІR), 28 лютого по 15 квітня на міському кладовищі Херсона з'явилося 824 нові могили. Їх видно на супутникових знімках. Місце поховання знаходиться на околиці міста, на схід від аеропорту.

"Страшно подумати про те, як гинули [цивільні] та що ще відбувається в цих районах", — сказав директор з розслідувань Бенджамін Стрік у коментарі виданню The Washington Post.

У Лисичанську російські військові обстріляли місцевий ринок

Про це повідомив голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

Інформацію щодо постраждалих у результаті обстрілу уточнюють.

Подібна ситуація була зранку у Сєвєродонецьку. Це означає, що окупанти "відпрацьовують" місця, де можливе скупчення людей. Всім знаходитися в укриттях!", — повідомив Гайдай.

Втрати російської армії сягнули 20100 осіб — Генштаб

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, загальні бойові втрати противника станом на 16 квітня орієнтовно склали:

особового складу — близько 20100 осіб,

танків ‒ 762 од,

бойових броньованих машин ‒ 1982 од,

артилерійських систем – 371 од,

РСЗВ – 125 од,

засоби ППО – 66 од,

літаків – 163 од,

гелікоптерів – 145 од,

автомобільної техніки – 1458 од,

кораблі /катери – 8 од,

цистерн з ПММ – 76,

БПЛА оперативно-тактичного рівня – 138.

Спеціальна техніка – 26.

Пускові установки ОТРК/ТРК – 4.

У Міноборони РФ заявили про завдання ударів по Києву та Миколаєву

"Російська армія завдала ударів високоточною зброєю великої дальності по корпусах бронетанкового заводу в Києві і цехах ремонту військової техніки в Миколаєві", — заявили у Міністерстві оборони країни-агресорки.

Раніше мер Києва Віталій Кличко повідомив, що зранку 16 квітня військові РФ обстріляли Дарницький район столиці.

У Миколаївській ОВА повідомили, що російські війська обстріляли інфраструктурний об'єкт. За попередньою інформацією, постраждалих немає.

У Чернівцях планують перейменувати понад 200 вулиць, назви яких пов'язані з Росією

Топонімічна комісія розпочала роботу по перейменуванню вулиць, які походять від назв російських міст чи названі на честь російських і радянських культурних діячів.

Про це у Facebook повідомила секретарка міської ради Марина Кирилюк, яка очолює комісію. Комісія має визначити пропозиції щодо перейменування вулиць і винести їх на громадські слухання. Опісля пропонувати перейменувати вулиці на сесії міської ради. За рішення мають голосувати депутати.

Постачання зброї Україні не означає вступ у війну проти Росії — міністр юстиції ФРН

Федеральний міністр юстиції Німеччини Марко Бушман зазначив, що постачання зброї Україні не означає вступ у війну проти Росії.

"Україна веде оборонну війну проти Росії. Отже, якщо вони реалізують своє законне право на самооборону, підтримка їх постачанням зброї не може призвести до того, щоб стати учасником війни", — наголосив Бушман, додавши, що це не лише його особиста точка зору, але й позиція уряду Німеччини в цілому.

Зростання цін в Європі на тлі війни Росії проти України є платою за свободу — Дещиця

Зростання цін в Європі на тлі війни Росії проти України є європейською платою за свобод, джерело нинішньої інфляції знаходиться в Кремлі. Таку думку висловив посол України в Польщі Андрій Дещиця.

"Напередодні Великодня активно почали говорити про ціни. Знаю, що цього року інфляція призвела до подорожчання і в Польщі, і в Україні. Але це не звичайна інфляція — це путінфляція, тому що її джерело саме в Кремлі. Це ціна, яку ми платимо за нашу і вашу свободу. А свобода — це найвища цінність, яку не можна виміряти грошима", — зазначив він.

Згідно з прогнозом Національного банку, у 2022 році інфляція в Україні може прискоритися до 20%.

Київська, Чернігівська, Дніпропетровська, Кривий Ріг, Одеська, Сумська, Запорізька — повітряна тривога!

Російські винищувачі завдали ракетних ударів по Львівській області

16 квітня, з літаків Су-35 російських окупантів завдали ракетних ударів по Львівській області, повідомив голова ОВА Максим Козицький.

"Підрозділи зенітних ракетних військ Повітряне командування "Захід" Повітряних Сил ЗС України знищили чотири крилаті ракети. Винищувачі окупантів злітали з аеродрому Барановичі", — написав Козицький.

На 16 квітня в Україні погоджено 9 гуманітарних коридорів

Про це повідомила віцепрем'єрка Ірина Верещук.

З міст Маріуполь, Бердянськ, Токмак та Енергодар до Запоріжжя на власному транспорті. Через погодні умови автобуси для евакуації все ще не можуть їхати цим маршрутом – розмито дорогу на ділянці маршруту між Запоріжжям та містом Василівка.

Сєвєродонецьк – Бахмут (місце зборів – проспект Хіміків, 28).

Лисичанськ – Бахмут (місце зборів – РТІ, 40 років Перемоги, вул. Сосюри, 324).

Попасна – Бахмут (місце зборів – вул. Первомайська, 42).

Гірське – Бахмут (місце зборів – вул. Гагаріна, 13).

Рубіжне – Бахмут.

Як минула ніч у регіонах. Зведення від Офісу президента

Відносно спокійно ніч минула у багатьох областях України: на Волині, у Закарпатті, на Рівненщині, в Івано-Франківській, Хмельницькій, Чернівецькій, Львівській областях, Одеській, Запорізькій, Вінницькій, Тернопільській областях, на Київщині, Житомирщині, Черкащині, Чернігівщині, та Сумщині. Про це повідомляє Офіс президента у ранковому зведені з посиланням на дані обласних адміністрацій.

Дніпропетровщина: вночі ворог влучив у об’єкт господарської інфраструктури. Будівлі зруйновано. Наразі інформації щодо постраждалих немає. Деталі з’ясовуються.

Полтавщина: пізно ввечері стався "приліт" по об‘єкту господарської інфраструктури в одному з сіл області. Є руйнування будівель, одна людина загинула, одна постраждала.

Кіровоградщина: влучання по об’єкту інфраструктури пізно ввечері. Пожежа ліквідована. Є загиблі та постраждалі. Ведуться аварійно-відновлювальні роботи.

Харків: інтенсивність обстрілів в окремих районах Харкова за добу збільшилася, вчора за день по місту більше ніж 50 осіб поранено, загинули — 9 цивільних. По області окупанти обстрілювали Дергачі, Балаклію, Золочів. Постраждалих - 3 людини, 2 - загинули. Бої ведуться в Ізюмському напрямку.

Луганщина: мінометні обстріли Сєвєродонецька, Лисичанська та Кремінної. У Кремінній один загиблий, у Лисичанську поранено трьох. У Сєвєродонецьку перебито центральний газопровід. Місто без води та газу. Зафіксоване потрапляння ворожого снаряду в газопровід і в Лисичанську.

Донеччина: ввечері обстріли у Покровському районі (с. Запоріжжя і Срібне, пожежа у житлових будинках, пошкоджено дитсадок). Вночі і до ранку — обстріли в районі Новоселівки-3 Очеретинської громади. Маріуполь: ситуація критична.

Херсонщина: вибухи та обстріли. Інформація щодо руйнувань та постраждалих наразі відсутня. В області в багатьох населених пунктах гуманітарна криза.

Миколаївщина: протягом минулої доби російські війська завдали удари з реактивних систем залпового вогню по цивільних об'єктах Миколаєва. За попередніми даними загнули 5 людей та 15 поранені. Сьогодні зранку у Миколаєві був обстріляний інфраструктурний об'єкт. За попередньою інформацією постраждалих немає.

Київ зазнав обстрілів, вибухи пролунали в Дарницькому районі

Про це повідомив мер столиці Віталій Кличко.

"Під ранок Київ зазнав обстрілів. Вибухи пролунали в Дарницькому районі на околиці міста. Зараз на місці працюють рятувальники та медики. Дані про постраждалих уточнюються", — заявив Кличко.

Він закликав киян не нехтувати сигналами повітряної тривоги і вчергове нагадав, що поки повертатися до столиці небезпечно.

В польському уряді сподіваються, що Путін не розпочне війну з НАТО

Заступник міністра закордонних справ Польщі Пьотр Вавжик сподівається, що Володимир Путін "не настільки божевільний", щоб розпочати війну проти НАТО після знищення флагмана Чорноморського флоту РФ крейсера "Москва". Про це передає Польське радіо.

"Думаю, що Путін, попри всі безумства, які він робить останні місяці, не настільки божевільний, щоб починати війну з Північноатлантичним альянсом, а такою була б будь-яка форма агресії проти Польщі", – сказав Вавжик.

Від агресії РФ в Україні загинуло 200 дітей

"Станом на 8 годину 16 квітня 2022 року в Україні загинуло 200 дітей та постраждало 360 дітей", — повідомляє пресслужба Офісу генпрокурора.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 117, Київській — 105, Харківській — 88, Чернігівській — 54, Херсонській — 41, Миколаївській — 40, Луганській — 36, Запорізькій — 23, столиці — 16, Сумській — 16, Житомирській — 15.

Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджено 1018 закладів освіти, з них 95 зруйновано повністю.

У ніч на 16 квітня російська армія обстріляла село під Полтавою, загинула людина

У ніч із 15 на 16 квітня російська армія знову завдала удару на Полтавщині. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.

Через обстріл одна людина загинула, а ще одна поранена, але госпіталізації не потребує.

"Вчора (15 квітня - ред.) пізно ввечері "приліт" по господарській інфраструктурі в одному з сіл під Полтавою", - йдеться у повідомленні.

На Лугащині через артилерійські обстріли не працює комунальна інфраструктура – глава ОВА

Унаслідок нічних обстрілів Луганщини одна людина загинула, ще троє — отримали поранення. У Сєвєродонецьку перебитий центральний газопровід, у місті немає води і газу, повідомив очільник ОВА Гайдай.

"Пізно увечері під завалами будівлі одного з професійно-технічних навчальних закладів в Кремінній пожежними знайдено тіло чоловіка без ознак життя. Через обстріли в Лисичанську зазнали поранень три жінки – їх евакуювали з пошкодженого будинку, медична допомога надана своєчасно", – підкреслив Сергій Гайдай.

МСВ проситиме уряд збільшити кількість фахівців-вибухотехніків – Єнін

Перший заступник очільника відомства Євгеній Єнін ініціюватиме перед Кабміном збільшення підрозділів ДСНС, які активно розміновують території. Про це він заявив у ефірі національного телемарафону. Щодня рятувальники знешкоджують приблизно п'ять тисяч снарядів, що не розірвалися, а також авіаційних бомб.

"Ми активізуємо зазначену діяльність і плануємо ініціювати перед урядом України збільшення кількості спеціалістів-вибухотехніків, що забезпечить максимальне пришвидшення нейтралізації всіх тих боєприпасів, які залишилися після російської агресії", — сказав Єнін.

Окрім того, за його словами, МВС запрошує іноземні пожежні команди зі своїм обладнанням, щоб вони надали допомогу в ліквідації наслідків обстрілів російськими агресорами українських населених пунктів.

Росіяни здійснюють постійний вогневий вплив на підрозділи ЗСУ – Генштаб

ЗСУ відбили 10 штурмів росіян на Донбасі, у Генштабі відзначають активізацію натуральних дій окупаційних сил. Артилерійські дивізії РФ постійно обстрілюють позиції української оборони у напрямках: Ізюм, Попасна та Торецьк. Про це ідеться у ранковому зведенні Генштабу.

На Попаснянському, Сєвєродонецькому та Ізюмському напрямках військові РФ здійснюють постійний вогневий вплив на підрозділи ЗСУ.

"В районі міста Торецьк ворог продовжує здійснювати періодичний вогневий вплив з метою виснаження наших військ. Здійснює підготовку до активізації бойових дій в районі Авдіївки", – додали у Генштабі.

Залужний обговорив із американським воєначальником бої на Донбасі та потребу у боєприпасах

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний обговорив  з головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі бої на рубежі Харків-Ізюм та на Донбасі. Залужний наголосив на потребах в озброєнні та боєприпасах.

"Обговорили складну безпекову ситуацію, зокрема ведення важких боїв на рубежі Харків-Ізюм, стримування російського наступу в Луганській і Донецькій областях, критичну ситуацію довкола Маріуполя, а також ракетні обстріли по всій території України", – сказав він.

ЄС хоче прискорити надання допомоги Україні — Боррель

Європейський Союз перебуває "в тісному контакті" з державами-членами для прискорення надання "істотної підтримки" Україні. Про це повідомив на своїй Twitter-сторінці високий представник ЄС із питань спільної зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель.

"Сьогодні говорив із заступницею прем’єр-міністра України з питань європейської інтеграції Ольгою Стефанішиною, міністром оборони Олексієм Резніковим і міністром закордонних справ Дмитром Кулебою про останні військові події на землі", — написав він.

З початку війни в Україні шлюб уклали майже 22 тисячі пар — Мін’юст

В умовах війни Міністерство юстиції спростило процедуру реєстрації шлюбу: тепер вона триває один день. З початку вторгнення Росії 24 лютого вже майже 22 тисячі пар скористалися цією можливістю. Про це в ефірі Українського радіо повідомила заступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць.

За її словами, пари наразі можуть подати заявку і офіційно оформити шлюб за один день. На сьогодні це можна зробити у будь-якому органі ДРАЦСу на території, де не ведуться бойові дії.

"У певних умовах шлюби можуть реєструвати не лише працівники органів ДРАЦСів. У сьогоднішніх умовах ми додатково спростили цю процедуру, навіть якщо одного з членів подружжя немає фізично. Це можуть бути й поліцейські, й військові", — каже Коломієць.

Для українців, які несуть службу, Мін’юст передбачив можливість дистанційного одруження, нагадала чиновниця. У такому разі заяву про шлюб скріплює командир підрозділу, після чого її подають до органу ДРАЦСу.

Повітряна тривога в Києві!

Окупанти в Маріуполі примушують чоловіків розчищати завали в обмін на їжу — радник мера

Російські окупаційні війська в Маріуполі 15 квітня зібрали чоловіків і заявили, що ті повинні допомагати очищувати завали в місті. Як оплату їм пропонуватимуть їжу, заявив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

"Сьогодні в Маріуполі на проспекті Перемоги, 107 було явлення Пушиліна (ватажка "ДНР" - ред.) з відкриттям офісу "єдиноросів". Пушилін пообіцяв, що при ньому Маріуполь буде кращий, ніж був, і оголосив про початок відновлення госпспособом. "Треба потерпіти — головне вижити". Одночасно з цим пішов примус для чоловіків виходити на очистку завалів. Оплату обіцяють здійснювати їжею", — написав Андрющенко у своєму Telegram-каналі.

Маріуполь є однією з найгарячіших точок війни Росії проти України. Місто перебуває в облозі з початку березня, російські війська контролюють частину його території. За оцінками української влади, в Маріуполі може бути понад 20 тисяч загиблих цивільних.

Російське військове командування стверджує, що постійно просувається в межах міста і захопило понад тисячу українських військових у полон. Військовослужбовці 36-ї окремої бригади морської піхоти та полку "Азов", які перебувають у місті, це заперечують. Але стверджують, що ситуація складна, і просять деблокувати Маріуполь.

Кіровоградська та Черкаська області — повітряна тривога!

Крім того, тривога зберігається в Сумській, Полтавській, Харківській, Дніпропетровській, Одеській, Запорізькій, Донецькій і Луганській областях.

Лідер найбільшої опозиційної партії Німеччини розкритикував владу за дії щодо України

Лідер Християнсько-демократичного союзу Німеччини (раніше цю партію очолювала Ангела Меркель) Фрідріх Мерц розкритикував керівництво держави через його нерішучі дії щодо України. Про це він заявив в інтерв’ю німецькій газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Зокрема Мерц вважає неправильним зволікання канцлера Олафа Шольца щодо постачання Україні важкого обладнання, а також критикує його за те, що він досі не відвідав Україну.

Водночас відмову Києва від прийняття президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра (який раніше був прихильний до Росії) Мерц назвав "емоційним перебільшенням уряду України, яке не допомагає жодній зі сторін".

ООН просить надати доступ до українців, яким загрожує голодна смерть

Всесвітня продовольча програма ООН закликала забезпечити їй доступ до людей, які перебувають в оточених українських містах, оскільки їм може загрожувати смерть від недоїдання. Про це йдеться в заяві організації від 15 квітня.

За даними Програми, з початку війни вже 1,4 мільйона українців отримали її продовольчу допомогу. До кінця квітня вона прагне охопити 2,3 мільйона людей, але для цього потрібно дістатися зокрема Маріуполя, де зараз можуть перебувати 100 тисяч нужденних.

Ускладнює продовольчу проблему і те, що через війну понад 7 мільйонів українців стали внутрішніми переселенцями — адже це спричинило порушення логістики. За оцінками Всесвітньої продовольчої програми, близько 60% із них хвилюються, що не зможуть забезпечити себе їжею.

"Закликаємо всіх надати нам доступ до людей в обложених містах. Одна річ — коли люди потерпають від руйнувань війни. Інша ж — коли їх морять голодом до смерті", — заявив виконавчий директор Програми Девід Бізлі.

Український розвідувальний дрон "Каратель" пройшов випробування

Розвідувальний безпілотний комплекс PUNISHER ("Каратель") успішно пройшов випробування і найближчим часом буде на озброєнні Сил спеціальних операцій України. Про це у Facebook повідомив СЕО компанії-розробника UA Dynamics Максим Музика.

"Найближчим часом перші п'ять комплексів будуть передані бойовим підрозділам ССО України, екіпажі яких будуть підготовані нашими інструкторами", — зазначив він. Музика наголосив, що UA Dynamics на час війни не продає свої розробки військовим — їх фінансують волонтери та благодійники.

PUNISHER є втіленням багаторазового ударного дрона. Концепт безпілотника розробили ветерани війни на Донбасі. Як зазначається на сайті компанії розробника, його мета — "знищення сил і засобів противника і створення постійного психологічного тиску".

Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн
Ударний розвідувальний безпілотник "Каратель". Фото: UA Dynamics / Facebook

The Times: британський спецназ тренує військових в Україні

Військові британської Спеціальної повітряної служби (SAS) — головного підрозділу Сил спеціальних операцій армії Великої Британії — в останні тижні допомагали українським військовослужбовцям із підготовкою на Київщині, стверджують джерела видання The Times.

Газета поспілкувалася з офіцерами двох українських батальйонів, які заявили, що українські спецназівці начебто були в Україні минулого й позаминулого тижня. Зі слів українців, вони навчали користуватися британським протитанковим комплексом NLAW.

Це перше повідомлення про присутність військових Великої Британії (на відміну від добровольців) в Україні під час війни з Росією. Британське Міністерство оборони не підтвердило цю інформацію.

У Ватикані відбулася Хресна хода, але без згадки про "примирення" України та Росії

Під час Хресної ходи в Колізеї 15 квітня, як і планувалося, хрест під час 13-ої стації тримали сім’ї українки та росіянки, що мало б символізувати "примирення" народів. Але текст роздумів на прохання Києва скасували. Про це повідомив посол України у Ватикані Андрій Юраш.

"До аргументів української сторони (а офіційна заява і відповідна нота посольства України при Святому Престолі була першою у ряду інших подібних звернень) поставилися в Апостольській Столиці з увагою: замість запланованого розлогого тексту, в якому мала звучати теза і про "братські народи", було запропоновано помолитися в тиші", — зауважив він.

Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн
Росіянка Альбіна та українка Ірина тримають хрест під час Хресної ходи в Колізеї, Ватикан, 15 квітня 2022 року. Фото: АР

За словами Юраша, шансів, що Святий Престол змінить опублікований в офіційних джерелах текст і зміст Хресної ходи, було мало. "Але й скласти руки і нічого не робити також було неможливо", — додає посол.

Нагадаємо, 15 квітня в Колізеї на традиційній Хресній ході за участі Папи Римського у Ватикані вирішили вдатися до своєрідного примирення українців та росіян. Під час 13-ї стації, присвяченої роздумам про смерть Ісуса, хрест мали б тримати сім’ї українки Ірини та росіянки Альбіни, які ще 20 років тому залишили свої країни та приїхали до Італії.

За задумом, цей крок мав би символізувати братні відносити між українцями та росіянами. Але в Україні така версія "примирення" викликала подив, відторгнення та обурення.

Полтавська, Кіровоградська, Сумська, Дніпропетровська, Запорізька та Черкаська області, Кривий Ріг та Криворізька територіальна громада — повітряна тривога!

Reuters: делегація з України вирушить до США на переговори з МВФ і Світовим банком

На наступному тижні (з 18 квітня) українська делегація відвідає Вашингтон, де зустрінеться з представниками Міжнародного валютного фонду і Світового банку. Сторони обговорюватимуть підтримку України на тлі війни з Росією. Про це повідомляє Reuters із посиланням на поінформовані джерела.

До складу української делегації мають увійти прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко і голова Національного банку України Кирило Шевченко. Вони проведуть двосторонні зустрічі з представниками країн "Великої сімки" та візьмуть участь у круглому столі щодо України, який організує Світовий банк 21 квітня.

Як зазначає Reuters, це буде перша особиста зустріч представників України та фінансових інститутів з початку вторгнення Росії на українську територію. Головне питання, яке вони обговорюватимуть, — підтримка української економіки та фінансового й банківського секторів.

Світовий банк і українська сторона поки офіційно не підтверджували проведення зустрічі у Вашингтоні.

The Telegraph: Німеччина готова підтримати нафтове ембарго РФ

Німеччина готова підтримати заборону ЄС на постачання російської нафти на тлі все більшого тиску з боку інших країн. Про це повідомляє The Telegraph з посиланням на джерело.

За інформацією видання, на нещодавній зустрічі європейських дипломатів Німеччина "висловила розуміння того, що нафта, ймовірно, буде частиною шостого пакету санкцій". "Питання радше не якщо, а коли", – повідомило поінформоване джерело.

Німеччина раніше відхиляла санкції проти російської нафти через побоювання, що це викличе серйозний дефіцит енергії та падіння економіки. Така позиція Берліна викликала різку критику з боку інших членів ЄС та України.

ООН: 1982 цивільних загинули в Україні з початку війни

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну станом на 15 квітня загинули щонайменше 1982 цивільних (зокрема 162 дитини), а не менш як 2651 — зазнали поранень (з-поміж них 256 дітей). Про це повідомило Управління Верховного комісара ООН із прав людини.

Зокрема в Донецькій та Луганській області з 24 лютого не менш як 716 людей загинули й не менш як 1331 зазнала поранень. На підконтрольній уряду України території загинули 637 людей і 1040 зазнали поранень, а в межах самопроголошених "ЛДНР" — 79 і 291 відповідно.

Більшість загиблих і поранених постраждали від вибухових снарядів із великим радіусом ураження, зокрема обстрілів із застосуванням важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, ракетних ударів і авіаударів.

В Управлінні Верховного комісара ООН із прав людини наголошують, що фактичні числа загиблих і поранених цивільних "значно вищі", оскільки інформація з місць бойових дій надходить із запізненням і вимагає підтвердження. Йдеться зокрема про такі міста, як Маріуполь, Ізюм, Бородянка, Буча тощо.

За добу українські сили знищили 76 російських військових і 16 одиниць техніки на півдні

На півдні України протягом 15 квітня українські сили знищили 76 російських військових і 16 одиниць техніки, зокрема два танки Т-72, дві самохідні самохідні артилерійські установки, три реактивні системи залпового вогню "Град" та розвідувальний безпілотник. Про це повідомляє оперативне командування "Південь" на своїй Facebook-сторінці.

"Протягом поточної доби обстановка на півдні України характеризувалася нарощуванням ворожої агресії. Відчайдушно намагаючись закріпитися й втриматися на позиціях південного фронту, найганебніша армія світу гатить по мирних жителях Миколаївщини і Херсонщини. На окремих ділянках зафіксовано роботу снайперів.

Розлючений втратами у Чорному морі, ворог посилив ракетну загрозу, підтягує додаткові сили на всіх напрямках, не припиняє завдавати ракетних ударів по об’єктах промислової та цивільної інфраструктури всієї України. Миколаїв та ще кілька населених пунктів області опинилися під щільним вогнем, в тому числі і заборонених міжнародними конвенціями касетних снарядів", — зазначили військові.

Напередодні, 15 квітня, Росія визнала втрату ракетного крейсера "Москва", який був флагманом Чорноморського флоту РФ. За даними української сторони і західних розвідок, крейсер підбили дві українські ракети "Нептун".

Візит Байдена в Україну не готується — Псакі

Адміністрація президента США Джо Байдена наразі не готує його візиту до України, хоча той напередодні й підтвердив, що готовий на це. Про це в інтерв’ю подкасту Pod Save America 15 квітня заявила речниця Білого дому Джен Псакі.

"(Байден — ред.) готовий до всього і… готовий вирушити до України. Але ми не відряджаємо президента (США — ред.) до України", — зазначила вона, додавши, що зараз президент США "заклопотаний іншими речами".

Напередодні, 14 квітня, Байден підтвердив, що готовий особисто поїхати в Україну. та ще раніше Псакі заявила, що президент США найближчим часом не планує здійснити візит до України.

"Укрзалізниця" призначила сім евакуаційних рейсів на 16 квітня

На 16 квітня "Укрзалізниця" анонсувала сім додаткових евакуаційних рейсів. Йдеться про такі напрямки:

  • 04:00 - 229/230 Ужгород - Харків-Пас.
  • 11:30 - 230/229 Харків-Пас. - Ужгород
  • 22:32 - 238/237 Одеса-Головна - Ужгород
  • 11:30 - 219/220 Запоріжжя-1 - Львів
  • 14:30 - 220/219 Львів - Запоріжжя-1
  • 16:30 - 234/233 Покровськ - Чоп
  • 23:30 - 233/234 Чоп — Дніпро

Перевізник зазначає, що час відправлення і прибуття поїздів може змінюватися, тому радить стежити за актуальною інформацією.

Росія вимагає від "усіх країн" припинити постачання зброї Україні

Росія розіслала низці країн дипломатичну ноту з вимогою перестати постачати зброю Україні на тлі її протистояння російському вторгненню. Про це повідомила офіційна представниця міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова.

Відповідаючи на питання, чи справді Москва направила Вашингтону ноту через постачання зброї Україні, Захарова відповіла: "Так. По всіх країнах". Які саме країни отримали російську ноту, не уточнюється.

Перед тим видання The Washington Post повідомило, що Росія надіслала США офіційну дипломатичну ноту, в якій заявляє, що поставки США та НАТО систем озброєння в Україну "підливають хмизу в багаття" конфлікту та можуть призвести до "непередбачуваних наслідків".

У відповідь речник Державного департаменту США Нед Прайс заявив, що російський протест не змінить курс Вашингтона.

"Якщо Кремль звинувачує США і наших партнерів у тому, що ми надаємо безпекову допомогу Україні на мільярди доларів — про що українські партнери нас і прохали — і що українці використовують цю допомогу для стримування російської агресії, то ми свою провину визнаємо", — додав він.

Залужний обговорив із американським візаві ситуацію на фронті

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний провів телефонну розмову з Головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі. Про це Залужний повідомив у своєму Telegram-каналі.

"Обговорили складну безпекову ситуацію, зокрема ведення важких боїв на рубежі Харків-Ізюм, стримування російського наступу в Луганській і Донецькій областях, критичну ситуацію довкола Маріуполя, а також ракетні обстріли по всій території України", — сказав він.

Залужний повідомив Міллі про потреби ЗСУ в боєприпасах та озброєнні, а також подякував США за розуміння та висловив сподівання, що завдяки допомозі партнерів нам вдасться захистити себе та весь цивілізований світ від російської агресії.

Близько 22:30 в Олександрії на Кіровоградщині російські військові завдали ракетного удару по інфраструктурі аеродрому. Про це повідомив міський голова Сергій Кузьменко. За його словами, тривають аварійно-рятувальні роботи.

Миколаївська, Харківська та Одеська області — повітряна тривога!

Зеленський: робимо все для порятунку наших людей у Маріуполі

Президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 15 квітня заявив, що провів зустріч із керівництвом силового блоку держави.

Там були присутні, зокрема, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, начальник Генштабу ЗСУ Сергій Шаптала, керівник Головного управлення розвідки Кирило Буданов, командувач Нацгвардії Юрій Лебідь тощо.

"Головна тема — Маріуполь. Деталі зараз не можуть бути публічними, але робимо все для порятунку наших людей", — сказав президент.

Маріуполь є однією з найгарячіших точок війни Росії проти України. Місто перебуває в облозі з початку березня, російські війська контролюють частину його території. За оцінками української влади, в Маріуполі може бути понад 20 тисяч загиблих цивільних.

Російське військове командування стверджує, що постійно просувається в межах міста і захопило понад тисячу українських військових у полон. Військовослужбовці 36-ї окремої бригади морської піхоти та полку "Азов", які перебувають у місті, це заперечують. Але стверджують, що ситуація складна, і просять деблокувати Маріуполь.

Зеленський: за час війни загинули до 3000 українських військових

За оцінками України, з початку повномасштабного вторгнення Росії загинули від 2500 до 3000 українських військових. Про це президент Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю CNN.

За словами Зеленського, ще близько 10 тисяч українських військових зазнали поранень, і "важко сказати, як багато з них виживуть". Водночас порахувати кількість загиблого цивільного населення важче.

"Дуже важко говорити про цивільних, бо південь нашої країни, де блоковані міста й містечка — Херсон, Бердянськ, Маріуполь далі на схід, а також район на схід від Волновахи — ми просто не знаємо, скільки людей померли в тих заблокованих районах", — сказав президент.

Востаннє втрати серед українських військових Зеленський називав ще 12 березня — тоді йшлося про близько 1300 загиблих. Українська сторона не розкриває втрати в боях із російською армією.

До Києва повернувся посол Італії П’єр Франческо Дзадзо

Про це повідомив міністр закордонних справ країни Луїджи Ді Майо.

"Посол Дзадзо прибув до Києва і знову відкрив посольство, яке буде повністю функціонувати з понеділка. Це — символ Італії, яка не втрачає часу, не перестає вірити в дипломатію і наполегливо шукає миру", — написав Ді Майо.

Папа Римський вважає, що біженців з України приймають краще за інших через расизм

Про це Франциск заявив в інтерв’ю італійському суспільному мовнику RAI, текст якого оприлюднений інформаційним агентством Ватикану.

Відповідаючи на питання ведучої про те, чи не є прийняття біженців з України сигналом до подолання упереджень стосовно людей, які рятуються втечею від війни, Папа Римський погодився, що біженців "і далі ділитимуть на категорії".

"Біженців поділяють. Є перший клас, є другий клас, за кольором шкіри, з розвиненої вони країни чи нерозвиненої. Ми расисти, ми расисти. І це погано", — сказав понтифік.

На Харківщині слідчі припинили роботу російської ботоферми

Правоохоронці вилучили комп'ютерну техніку та сотні SIM-карток мобільних операторів, повідомили в СБУ.

"За допомогою спеціального обладнання створювались віртуальні номери українських SIM-карток. Пізніше їх використовували для реєстрації у месенджерах. Таким чином ворог поширював пропаганду та створював панічні настрої у населення. Технологічне обладнання ботоферми розміщувалося у приватному житловому володінні і дистанційно керувалося з Росії", — йдеться у повідомленні.

В Україні деокуповано 918 населених пунктів

Про це повідомив президент Володимир Зеленський у нічному звернені.

"Триває відновлення нормального життя у тих наших областях і районах, звідки вигнали окупантів. Обсяг робіт – дійсно колосальний. Деокуповано вже 918 населених пунктів різного масштабу, але однаково значущих для нас, для України. Проводимо розмінування. Відновлюємо постачання електрики, води та газу. Відновлюємо роботу поліції, пошти, структур державної та місцевої влади. На території 338 звільнених населених пунктів розпочато роботу гуманітарних штабів", — розповів президент.

Сумська область — повітряна тривога!

На початок