Уберегти дані культурних організацій, музеїв, фондів та бібліотек від хакерських атак і знищення пропонує ініціатива Saving Ukrainian Cultural Heritage Online ("Збережемо українську культурну спадщину онлайн"). Після збереження в хмарному сховищі матеріали можна буде відновити в будь-який час. Про це йдеться на сайті SUCHO.
Творці проєкту — Квінн Домбровські зі Стенфордського університету, Анна Кіяс з університету Тафтса та Себастьян Майсторович з Австрійського центру цифрових гуманітарних наук та культурної спадщини.
"Ніщо не зробило б нас щасливішими, ніж непотрібність цих файлів. Але на випадок, якщо знадобляться ці резервні копії, ми хочемо мати можливість повернути файли туди, де їм належить бути: до рук українських бібліотекарів, архівістів та кураторів", — говорить Квінн Домбровські.
Вебархів запрацював 1 березня, а вже 8 березня тисяча волонтерів з усього світу архівувала понад 1500 сайтів українських музеїв і бібліотек, цифрових експонатів, текстів та публікацій у відкритому доступі, йдеться на сайті проєкту.
Долучитися до волонтерства в SUCHO можуть усі охочі. Для цього необхідно повідомити про важливі файли для збереження на електронну адресу [email protected]
Автори вебархіву говорять, що створити такий осередок збереження інформації було кращим рішенням, ніж просто з тривогою дивитися новини. Для деяких з них це також особисте, говорить Себастьян Майсторович:
"Війни можуть безповоротно знищити найдорожчі артефакти та історичні джерела культури.
Бібліотекарі загинули та отримали травми, вивозячи найдавніші рукописи. Ця безповоротна втрата культурної спадщини на батьківщині мого батька справила глибокий вплив на мене як на історика, і була в глибині моєї свідомості, коли я побачив фотографії з України", – говорить він.
Резервні копії сайтів зберігатимуться на необмеженому хмарному сховищі для будь-яких файлів. Хмарне сховище надали Гарвардський український науково-дослідний інститут та університет Альберти.
Автори вебархіву також повідомили, що за потреби розширять сферу культурних сайтів, які вони зберігають: у перспективі проєкт може взятися за оцифрування історичних документів, рукописів, літературних творів, музики, сайтів про театральне мистецтво тощо.
Раніше Суспільне Культура писало, що 16 березня невідомі знищили архів "Народні пісні України".
Війна — усі останні новини
- Російські окупанти знищили будинок лідера гурту "Друга Ріка" Валерія Харчишина
- Письменник Сергій Жадан потрапив під обстріл
- На церемонії "Оскар" оголосили хвилину мовчання на підтримку України
- "Я б не хотів мати десятки тем для ілюстрацій кожен день, як зараз": місяць війни в ілюстраціях
- 83% українців хочуть, щоб українська була єдиною державною мовою – нове опитування "Рейтингу"
- "Ніколи знову": Мінкульт презентував сайт, де порівнюють злочини Росії та нацистської Німеччини
- Ця країна сіє смерть, а не "розумне, добре, вічне": українські кіномитці закликають до бойкоту Росії
Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас.