Оновлення: Увечері 26 березня мер Славутича Фомічев заявив про окупацію міста росіянами і підтвердив загибель трьох мешканців міста.
У Славутичі Київської області 26 березня люди вийшли на мітинг проти російських окупантів. Армія РФ вторглася у місто та захопила міську лікарню. За повідомленнями місцевих мешканців та влади, є поранені та загиблий. Одночасно росіяни захопили мера міста Юрія Фомічева. Згодом війська РФ відпустили міського голову і відступили на околиці міста. Розповідаємо, що відомо.
Славутич знаходиться неподалік ЧАЕС, яку росіяни захопили в перший день війни. Місто кілька тижнів було в оточенні, гуманітарних коридорів з нього не було.
Вторгнення РФ і мітинг проти окупантів
Уранці 26 березня стало відомо, що російські окупанти вторглися в місто Славутич та захопили міську лікарню. Про це повідомили Суспільному місцеві мешканці, також підтвердили в Київській обласній військовій адміністрації.
Як розповіла заступниця начальника відділу ВМСІ ЧАЕС Валентина Одиниця, росіяни зайшли в Славутич увечері 25 березня та розстріляли блокпост. За словами Валентини, на акції у Славутичі загинула людина, також є поранені.
"Вчора зайшли в Славутич росіяни, обстріляли місто, розстріляли блокпост, є загиблі. Сьогодні зранку люди кинули клич і майже все місто вийшло на мітинг. Спочатку ми були на площі і біля старого Таллінна вони всі тут стояли, колона їхня, ми стояли на площі, потім вирішили йти до них. Вони почали стріляти, стріляти поверх, кидали світло-шумові гранати. Одна людина загинула, двоє поранені. Ніхто не відступив і ми їх доперли до виходу з міста, до кола", — розповіла вона в коментарі Суспільному.
У обласній військовій адміністрації Київщини інформацію Суспільному про загиблого наразі не підтверджують. Згодом мер міста Юрій Фомічев під час мітингу підтвердив інформацію про одного загиблого внаслідок дій військ РФ.
Богдан Сердюк, голова профспілки Чорнобильської АЕС, повідомив Суспільному, що троє людей дістали поранення: "Одна людина важко поранена і, можливо, вже померла. Оскільки було поранення в голову. Друга людина — мій друг. Він поранений в шию, все нормально, заживає. Третій — легко ранений в голову, там подряпина. Це під час акції було. Я бачив, одна граната влучила в стіну і були сліди від вибуху", — зазначив він.
Жителі міста вранці 26 березня вийшли на проукраїнський мітинг з національною символікою. Вони зібрались на головній площі та скандували – "Славутич-це Україна", "Слава Україні.
Також люди скандували російській техніці "Домой!".
Тетяна Мельник, радниця міського голови Славутича з питань безбар'єрності підтвердила Суспільному, що окупанти РФ застосувати проти учасників акції силу — стріляли в повітря, використовували світлошумові гранати.
"Руські відкрили вогонь в повітря. Кидають світлошумові гранати у натовп. Але жителі не розходяться, навпаки їх становиться більше. Люди почали рух до лікарні, яку захопили", — повідомив голова Київської обласної військової адміністрації Олександр Павлюк.
Алла, мешканка Славутича розповіла Суспільному, що бачила одного пораненого на мітингу: "Гості яких ми не запрошували стріляли в повітря, використовували сльозогінний газ, я сама від нього постраждала. Були світлошумові шашки, які осколками поранили одного із учасників мітингу. Він був поранений, я бачила кров", — зазначила вона.
Захоплення і звільнення мера міста та "домовленості" з росіянами
Глава КОВА Олександр Павлюк вранці 26 березня підтвердив, що мер Славутича Юрій Фомічев викрадений окупантами РФ. Остання публікація у Facebook Фомічева була зроблена ввечері 25 березня. До цього він регулярно повідомляв про ситуацію в місті.
Близько 12:30 кореспондентка Суспільне Чернігів повідомила, що Фомічов вже звільнений.
Після звільнення Фомічев виступив перед містянами. Він розповів, що він запевнив війська РФ, що у місті військових та зброї немає, тому вони мають піти. Водночас росіяни все ще у місті, а люди зі зброєю, за словами Фомічева, мають її здати добровільно.
"Я доповів, що тут тільки мирні, зі своїм прапором України. Ми під українським прапором і законодавством, всі ми тут влада, працюємо далі. Про що були розмови: якщо підтверджується, що тут немає військових, що ми не воюємо в місті, то ми залишаємось працювати самі, жодної окупаційної влади. Єдине, що окупанти привезуть свою гуманітарку. Але то наша справа що з нею робити, ми працюємо зі своїм гуманітарним штабом", — розповів він.
"Щодо виявлення зброї: Якщо в когось залишилась — від нас вимагають її здати, ніхто не буде ошукувати наші будинки, Але якщо є зброя — здаємо. Мова не іде про мисливську", — зазначив він під час виступу.
Фомічев додав, що оскільки у місті немає поліції і військових, "ми маємо організуватись самі. Ми зробимо чергування самі, щоб не допустити мародерства".
Мер наголосив, що Славутич залишається під українським прапором.
Близько 13:30 голова Київської обласної військової адміністрації Олександр Павлюк повідомив, що російські окупанти покинули центр міста Славутич на Київщині та стоять на його околицях.
"Оновлена інформація з міста Славутича. Як повідомив мер міста Юрій Фомічев, який був затриманий російськими загарбниками, наразі звільнений та разом з жителями міста взяв участь у проукраїнському мітингу на головній площі Славутича. Загарбники покинули центр Славутича та стоять на околицях. «Славутич – це Україна»," — написав він.
Що відомо
- 25 березня російські військові викрали старосту села Мотижин, її чоловіка та сина. Про це Суспільному розповіли родичі сім'ї.
Читайте також
Я готовий піти на все, якщо моя хода буде з нашим народом — інтерв’ю Зеленського
Вторгнення Росії в Україну, день тридцять перший. Онлайн
Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne
"Буча, Гостомель, Ірпінь стають другим Донецьким аеропортом". Що відбувається у Київській області
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!