Від алергії до онкології. Як спалювання сухостою впливає на здоров'я людини

Від алергії до онкології. Як спалювання сухостою впливає на здоров'я людини

Від алергії до онкології. Як спалювання сухостою впливає на здоров'я людини
Фото: Facebook/Держслужба з надзичайних ситуацій в області

Внаслідок горіння сухої трави й сміття, що може в ній лежати, утворюються канцерогени — речовини, які спричиняють онкологічні захворювання. Тому траву краще скошувати або викорчовувати, наприклад, культиватором.

Про те, як іще спалювання сухостою шкодить людям і довкіллю, кореспондентові Суспільного розповів завідувач кафедри екології Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу Ярослав Адаменко.

Хибна думка

"Люди думають, якщо спалять траву, то внесуть зольні добрива і так підвищать урожайність. Але це — хибна думка", — пояснює Ярослав Адаменко.

З його слів, у сухій траві під час займання можуть лежати залишки сміття, зокрема пластику.

"Під час горіння сухостою навіть без цього сміття утворюється дуже багато канцерогенів — забруднювальних речовин, які шкодять здоров'ю. Наприклад, найпростіший канцероген — сажа. Вона містить у собі двоокис сірки й може містити двоокис ванадію. Ванадій — це важкий метал, який може осідати в легенях і дуже важко звідти виводиться. Він може спричиняти утворення пухлин. Крім того, у повітря можуть виділятися ті канцерогени, які були у смітті", — каже науковець.

Зі слів Ярослава Адаменка, спалювати траву — "дуже і дуже небезпечно".

"Сажа — легколетюча, містить важкі метали — від свинцю до ванадію (можна багато речовин перелічувати). Деякі з них можуть мати у своєму складі навіть ізотопирізновиди атомів певного хімічного елемента, ядра яких складаються з однакової кількості протонів і різної – нейтронів, які дуже повільно розпадаються. Ці речі потрапляють в організм і можуть викликати різні хвороби — від нежиті до злоякісних пухлин. А дим від горіння — алергію", — говорить Ярослав Адаменко.

Замість спалювати, еколог радить скошувати траву. Однак найкраще — повитягувати всі коріння вручну або культиватором.

Що відомо

Речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в області Христина Перцович у коментарі Суспільному повідомила, що від початку 2022 року на Івано-Франківщині рятувальники зареєстрували 770 пожеж сухостою. Всього в них загинули троє людей, ще троє — травмувалися.

За період з 18 до 25 березня сталося 240 пожеж сухої трави. Загалом їх гасили 1 000 рятувальників за допомогою 250 спецавтомобілів.

Читайте також

24 березня на Прикарпатті через пожежу сухостою три села залишилися без електропостачання. Всього протягом цього дня надзвичайники зафіксували 87 випадків займань сухої трави.

Впродовж 23 березня на Івано-Франківщині під час пожежі сухої трави загинула одна людина, троє — травмувалися.

Голова Івано-Франківської територіальної громади Руслан Марцінків пообіцяв 10 тис. грн "з власної кишені" тому, хто першим впіймає палія трави та запише відеовибачення.

Раніше голова Івано-Франківської громади заявив, що людей, які продовжуватимуть підпалювати сухостій, прирівнюватимуть до диверсантів і каратимуть відповідно.

"Не будьте подібними до орків — не паліть траву і сміття. Повідомляйте про паліїв і за можливості проводьте превентивні бесіди із сусідами, які нехтують попередженнями", — закликають на Facebook-сторінці Держслужби з надзвичайних ситуацій в області.

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок