На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави

На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави

На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави
Фото: Суспільне Карпати

Від початку 2021-го року на території Прикарпаття зафіксували 64 пожежі сухої трави. Як розповіла Суспільному Карпати речниця ДСНС в області Христина Перцович, це менше, ніж у минулі роки.

Речниця це пояснює тим, що цьогоріч була несприятлива погода – дощі та сніги. Однак, Христина Перцович каже, як тільки погода покращується, кількість випадків спалювання сухої трави зростає.

На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави
На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За минулий рік на Франківщині зареєстрували близько 1 700 випадків спалювання сухої трави та сміття. За словами Христини Перцович, вигоріли десятки гектарів землі, а пожежі сухостою ліквідовували близько тисячі рятувальників. Минулого року під час спалювання сухої трави двоє людей травмувалося, одна – померла.

"Це старша жінка, яка спалювала в себе біля будинку суху траву. І вогонь поширювався дуже швидко. Вона бачила, що він може перекинутися на будівлю. Почала власноруч гасити, впала в осередок вогню і загинула", – розповідає Христина Перцович.

Речниця розповідає, що під час таких пожеж вогонь дуже швидко поширюється на інші території. Якщо погода безвітряна – швидкість 4 км/год, а під час сильного вітру вогонь може поширюватися зі швидкістю 30 км/год. Під загрозою будинки, які розташовані поблизу, ліси чи торфовища.

"Найгірше те, що основною причиною таких пожеж є людський фактор. Люди не думають про те, чим це все може закінчитися, беруть до рук сірники і починають спалювати траву, думаючи, що вони господарюють на своїй землі", – каже речниця.

На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави
На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави. Михайло Ковтун

В Івано-Франківську на рейди із запобігання спалювання сухої трави виїжджає мобільна група. Як розповів заступник директора "Муніципальної інспекції "Добродій" Юрій Титоренко, до неї входять муніципали, рятувальники та поліцейські. Якщо інспектори знаходять паліїв, то можуть скласти адміністративний протокол. Тоді людина повинна буде сплатити штраф – від 360 до 1 280 гривень.

"Люди знають, що ми їздимо. І певні тенденції проявляються в цьому. Наприклад, восени почали палити траву, коли смеркає, щоб їх менше було видно. Але навіть у такий період стараємося виявляти", – розповідає чоловік.

Юрій Титоренко каже, що інспектори неодноразово бачили, як дим від спалювання сухої трави стає перешкодою для водіїв.

На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави
На Прикарпатті зменшується кількість пожеж сухої трави.

За словами завідувача кафедри екології Івано-Франківського університету нафти й газу Ярослава Адаменка, спалювання сухостою шкодить тваринам та мікроорганізмам, які живуть в грунті. Можуть загинути, наприклад, зайці, їжаки та птахи.

Спалюючи сухостій, каже еколог, люди шкодять й собі. Під час горіння трави в повітря потрапляє велика кількість шкідливих речовин, зокрема і важких металів.

"Спалювання сухостою приносить велику шкоду для людини, особливо алергіків, які вдихають це повітря. Починаються хвороби легень, головні болі і так далі. Це асматичні хвороби, це можуть бути збої тиску, гіпертонія", – каже Ярослав Адаменко.

Читайте також

На початок