Лідери НАТО на зустрічі у четвер, 24 березня, розглянуть необхідність перезавантаження умов оборони в довгостроковій перспективі. І першим кроком є створення чотирьох нових бойових груп у східній частині альянсу, у Болгарії, Румунії, Угорщині та Словаччині. Про це перед початком зустрічі лідерів країн членів Альянсу сказав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, передає кореспондентка Суспільного.
“Ми зустрічаємося тут, у штаб-квартирі НАТО, зіткнувшись з найсерйознішою кризою безпеки за покоління, і ми разом подолаємо цю кризу та подолаємо загрозу, яку вона означає для України, для НАТО та для всього міжнародного порядку. Головне завдання НАТО – захищати всіх наших союзників. Ми посилили нашу військову присутність у східній частині альянсу”, — сказав Столтенберг.
Він сказав, що очікує, що лідери погодяться прискорити інвестиції в оборону.
“Кілька союзників уже оголосили про більше інвестування в оборону. Сьогоднішня зустріч продемонструє важливість того, що Північна Америка та Європа разом стоять перед цією кризою. Ми найсильніший альянс у світі, і поки ми разом — ми у безпеці”, — сказав Столтенберг.
За його словами, президент РФ Путін зробив велику помилку, коли розв’язав війну проти незалежної, суверенної нації.
“Він недооцінив силу українського народу, хоробрість українського народу та збройних сил, і тому вони також зустрічають набагато більший опір, ніж вони очікували. Нам потрібно розібратися з протиправними діями Росії проти України”, — сказав Генсек НАТО.
Це причина того, що Альянс збільшив присутність військ НАТО у східній частині та підвищив готовність військ, пояснив Столтенберг.
“Ми робимо це, щоб мати можливість реагувати на будь-яку загрозу, будь-який виклик нашій безпеці”, — сказав він.
Чи закриє НАТО небо над Україною. Що каже Столтенберг
“Оголосити заборонену для польотів зону над Україною означає, що нам потрібно масовано атакувати російські системи протиповітряної оборони в Росії, в Білорусі та в Україні, а також бути готовими збивати російські літаки. І тоді ризик повноцінної війни між НАТО і Росією буде дуже високим. А це призведе до більшої кількості загиблих і більших руйнувань”, — сказав Генсек НАТО.
Він також додав, що не буде припускати, чи буде застосовувати Росія хімічну зброю.
“Але скажу про те, що будь-яке застосування хімічної зброї докорінно змінить природу конфлікту. Це буде грубим порушенням міжнародного права і матиме широкі та тяжкі наслідки”, — сказав Столтенберг.
За його словами, є також ризик того, що хімічна зброя може поширитись на більші території, не тільки на українські. Він також додав, що НАТО завжди готова захищати та реагувати на будь-який тип нападу на країну-союзницю по НАТО.
Крім того, Столтенберг закликаєв Китай приєднатися до решти світу в чіткому засудженні російського вторгнення в Україну, а не надавати РФ політичну підтримку. І, звичайно, не надавати жодної матеріальної підтримки російському вторгненню в Україну, додав Генсек.
Зустріч лідерів країн-членів НАТО пройде за зачиненими дверима, без помічників та мобільних телефонів, і це буде перша зустріч усіх глав країн НАТО після початку російсько-української війни.
Що відомо
- Президент США Джозеф Байден 23 березня прибув до Європи, де він зустрінеться з лідерами G7 та обговорить війну в Україні.
- Президент Володимир Зеленський закликав лідерів країн НАТО та Євросоюзу підтримати Україну та не дати Росії "загасити" тему війни.
- Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак на зустрічі міністрів оборони країн НАТО запропонував проєкт створення миротворчої місії в Україні – аналогічна місія працює в Косово. Такі ініціативу з боку альянсу можуть розглянути вже на наступному саміті НАТО.
- Віцепрем'єр Польщі Ярослав Качинський запропонував відправити в Україну озброєну миротворчу місію НАТО.
- 15 березня генсек НАТО Єнс Столтенберг не виключив розгортання більшої кількості сил на східному флангу НАТО.
- США та НАТО неодноразово заявляли, що не запроваджуватимуть режим закритого неба для російської авіації в Україні, оскільки це означатиме втручання у війну з Росією.
- 13 березня президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що Північноатлантичний Альянс може змінити позицію щодо невтручання у протистояння з Росією.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну. Місяць війни у фото
Місяць війни Росії проти України. Хроніка 24 березня
Я готовий піти на все, якщо моя хода буде з нашим народом — інтерв’ю Зеленського
Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne
"Буча, Гостомель, Ірпінь стають другим Донецьким аеропортом". Що відбувається у Київській області
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!