Із російською гуманітаркою та без українських прапорів, - чим живе прикордонний Грем’яч

Із російською гуманітаркою та без українських прапорів, - чим живе прикордонний Грем’яч

Із російською гуманітаркою та без українських прапорів, - чим живе прикордонний Грем’яч

Російська гуманітарна допомога, яку приймають люди, зняті українські прапори та викрадена староста. Це про село Грем’яч Чернігівської області. Воно розташоване у 2 км від кордону з росією. Однойменний пункт пропуску став одним з тих, через які колони окупаційної техніки вторглися на територію України вранці 24 лютого, щоб розв’язати повномасштабну війну. За словами голови Новгород-Сіверської районної військової адміністрації Андрія Анікієнка, зараз туди безконтрольно заходять російські війська та возять гуманітарну допомогу. Говорить, деякі люди її радо приймають, ба більше, пропагують так званий «русскій мір». Суспільне поспілкувалось із місцевими жителями, які на умовах анонімності розповіли, чим нині живе прикордонний Грем’яч, та як відсутність передавача телесигналу вплинула на політичні погляди місцевих.

Звідки взялися прихильники «русского міра»?

У перший день вторгнення село бомбили. У декого на городах снаряди лежать досі. З того часу Грем’яч живе у повній блокаді. Як кажуть наші співрозмовники, чиї особи ми не розголошуємо з міркувань безпеки, там «панують» російські військові.

«Ходять зі списками. Звідки вони їх взяли..? У списку на три листи: всі АТОвці, активісти, прикордонники. Усі прізвища, а поряд ще й прізвисько, як у селі кличуть. Точно знаю, що ходили по хатах, перевіряли документи».

За словами місцевих, велика частина населення тут дійсно мають проросійські погляди, бо тут не транслювалися українські телеканали. Про цю проблему Суспільне розповідало неодноразово. У листопаді 2021 року її обіцяли вирішити – встановити у Новгороді-Сівеському спеціальний передавач, який би забезпечив жителів прикордонного регіону сигналом державного телемовлення. Роботи планували на травень цього року.

«В нас вже давно транслюється російське телебачення. Люди повністю зазомбовані. Люди тут живуть ще Радянським Союзом, звикли жити як раби. Їм це подобається».

Говорять, патріотів у селі достатньо, однак їх вже попередили, що відкрито про свої погляди заявляти не час, - ними та їхніми родинами починають цікавитися.

Гуманітарна допомога одним – сором іншим

Гуманітарну допомогу російська армія до Грем’яча завозила тричі. Першу вантажити на місцеву ферму. Для кого передбачалася перша та друга партія допомоги, та чи отримували її місцеві, наші співрозмовники достеменно не знають.

Третя поставка відбулася 20 березня, відвантажили її у шкільному дворі. За свідченнями людей, напередодні керівників організацій, куди привозили допомогу, та старосту села російські військові відвезли на КПП. Повернулися звідти усі, окрім старости. Повідомлення про незаконне затримання старости вранці 21 березня оприлюднив голова Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.

«Як потім виправдовувалися керівники організацій, їм погрожували та вимагали збирати населення, щоб роздавати ту гуманітарку. Мабуть, комусь і дзвонили, бо почали тут у нас летіти. Гребли, і кому треба, і кому ні. Навіть не усім вистачило. Сьогодні від деяких чула, що таким обіцяли дозамовити та привезти під двір».

При цьому, говорять наші співрозмовники, ситуація з харчами в селі не критична. В людей є запаси овочів, яйця, закрутки, молоко безкоштовно роздає місцева ферма, – збувати його нині нікуди. Хліб до села за чотири тижні блокади завозили тричі. Електропостачання є. Зв’язку не було понад тиждень, однак станом на 21 березня його відновили. Найскладніша ситуація – з ліками.

«Чернігів героїчно тримається. В декого і картоплини немає, бо це ж місто, люди працюють не на городах. Мені от особисто дуже прикро, – брало кілька десятків людей з тисячі, а відповідатимуть усі. Кажуть, вчора це навіть на російському телебаченні показували».

Чиї прапори?

Чи змінили на установах в Грем’ячі прапори на російські, наші співрозмовники напевне сказати не можу. Говорять, чутки такі ходять, однак особисто того не бачили. Українські прапори там зняли давно, на всяк випадок – щоб ворожі війська не обстрілювали будівлі.

Загалом люди не часто виходить з двору з огляду на безпеку. Вони не можуть сказати, чи багато російських військових та їхньої техніки нині в селі. Розповідають, що на першому тижні окупанти викрали місцевого водія та його автівку. Де він зараз, і досі невідомо. Минулої п’ятниці російські військові розстріляли в гаю машину бізнесмена, який їхав на закупи.

«Поранили в живіт. Вони надали йому першу медичну допомогу та повернули пораненого додому. З міста (Новгорода-Сіверського, ред.) приїхала швидка та доставила його в лікарню. Йому там зробили операцію».

Читайте також:

Світла та води у чернігівців немає, мобільний зв'язок є частково, – Олександр Ломако

На початок