Лінія фронту — за три кілометри. Вже майже пів року село Мар’янське Криворізького району Дніпропетровщини живе під гуркіт канонади. Щодня з території окупованої Херсонщини сюди прилітають ракети та снаряди. Репортаж Суспільного.

Що розповідають місцеві
Сотні гектарів згорілого врожаю, побита техніка та щоденні обстріли. Так живуть у селі Мар’янському з березня, розказує місцева жителька Лілія Вакулік.
Жінка говорить: ніколи не думала, що у свої 60 років буде розбиратися, як стріляє українська, а яке російська артилерія. Перші обстріли села відбулися 28-го лютого.

Зараз, каже жінка, ситуація контрольована, але все одно страшно, зокрема коли горять поля.
"Садимо городи, держу дві корови, господарство є... Розуміли, що горить поле, боялися що на село піде. Бо вони його з трьох сторін підпалили. Це неконтрольоване, загасити дуже важко", — зауважує жінка.
Згоріло поле: які збитки
Всередині липня снаряди армії РФ підпалили поле з озимою пшеницею. Згоріло 100 гектарів нового врожаю, розповідає директор Мар’їнського сільгосппідприємства Василь Табачнюк.

Розказує: під час пожежі вдалося врятувати лише частину врожаю. Збитки сягають понад півтора мільйона гривень.

"Візьмемо чотири тонни, множимо на чотири тисячі гривень (вартість продовольчої пшениці — ред.) і вже маємо 1 млн 600 тисяч гривень втраченої вигоди", — каже він.

Через снаряди в господарстві пошкоджено техніку.

Близько тисячі гектарів землі не оброблять, тому що на полях є вибухонебезпечні предмети. Збір озимого ріпаку, каже фермер, проходить під щоденні обстріли.
"Сьогодні ми почали о 6-ій ранку і плануємо до 14-ої, бо о 14-ій може розпочатися обстріл", — зазначає він.

Інтенсивність обстрілів зменшилася
За інформацією Криворізької районної військової адміністрації, інтенсивність обстрілів за останні 7-8 днів трохи зменшилась, але обстріли все одно є. Через війну зібрали значно менше врожаю, ніж очікували.
"Орієнтовно десь 400 гектарів полів вже вигоріло. Є такі поля у Апостолівській громаді, Широківській громаді, Ниво-Трудівська", — повідомив голова райвійськадміністрації Євген Ситниченко.
Пошкоджені понад 70 хат — староста
Староста села Мар'янське Віктор Недря каже: інфраструктура села не пошкоджена, зберегли школи, дитячі садки. Працюють комунальні підприємства та магазини, та є пошкоджені житлові будинки.

"У нас пошкоджені житлові будинки. У нас вже їх 76. Наразі село Мар'янське живе нормальним — як для воєнного часу — нормальним життям", — сказав Віктор Недря.

За інформацією старости Мар’янського, за останній місяць до села повернулося багато односельців. Зараз тут мешкає майже 3 тисячі людей, є серед них вимушені переселенці з Херсонщини.
Читайте також
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро