Що робити в разі сповіщення про радіаційну аварію: інструкція від ЛОДА

Що робити в разі сповіщення про радіаційну аварію: інструкція від ЛОДА

Що робити в разі сповіщення про радіаційну аварію: інструкція від ЛОДА
Фото/AP

У зв'язку з нападом російських військових на Запорізьку атомну електростанцію в Енергодарі Львівська обласна державна адміністрація інформує жителів області про те, як діяти в разі радіаційної аварії.

Як пояснює керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко, радіаційною аварією варто вважати подію, внаслідок якої було втрачено контроль над ядерною установкою та джерелом іонізуючого випромінювання. Така аварія може призвести до понаднормового радіаційного впливу на людей і довкілля, що виходять за межі безпечних.

Якщо з'явиться повідомлення про таку аварію, є кілька кроків, які варто здійснити, аби вбезпечити своє здоров'я:

  • захистити органи дихання, приміром хусткою або шарфом — за можливості змінити їх на респіратор, ватно-марлеву пов'язку або інші підручні вироби з тканини, змочені водою;
  • прийшовши з вулиці, верхній одяг та взуття необхідно покласти до пластикового пакета, далі — прийняти душ;
  • закрити вікна та двері, увімкнути телевізор, радіоприймач або інше джерело інформації, аби отримати додаткові деталі про аварію;
  • загерметизувати вентиляційні отвори й щілини на вікнах та дверях, не наближатися до них без зайвої потреби;
  • зробити запас води в герметичних ємностях;
  • загорнути відкриті продукти в поліетиленову плівку та покласти до холодильника або шафи.

Також ЛОДА попереджає: якщо в ЗМІ з'явилося офіційне оповіщення про радіаційну аварію, жителів можуть повідомити про необхідність вдатися до йодної профілактики. Мова про введення препаратів стабільного йоду: калій йодиду в таблетках або, в крайньому випадку, якщо такої можливості немає, — інших препаратів, що містять йод (спиртовий розчин йоду або розчин Люголя).

Вживати ці препарати можна лише в тому випадку, якщо про це буде вказівка в медіа з офіційних джерел. З дозами калій йодиду, який необхідно вжити в такій ситуації, залежно від віку, можна ознайомитися тут.

Найефективнішою ця профілактика буде, якщо провести її до того, як на організм вплинула радіація або хоча б упродовж шести годин після того, як щитовидна залоза поглинула радіацію. Йодна профілактика є одноразовою! Передозування та вживання препаратів без нагальної потреби може нашкодити здоров'ю.

Що відомо

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну. День дев'ятий. Онлайн

Читайте нас в Instagram: головні новини регіону

На початок